شناسه خبر: 105650 منتشر شده در مورخ: 1399/03/07 ساعت: 18:30 گروه: اجتماعی
مدیر گروه بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی یزد از ناکارآمدی تونل‌های ضدعفونی کننده هوشمند در نابودی کرونا ویروس خبر داد.

به گزارش یزدی نیوز دکتر مختاری گفت: با شیوع کرونا، عده‌ای با استفاده از روش‌های نوآورانه غیرمتعارفی با عناوینی مختلفی نظیر اتاقک، ایستگاه، جعبه، راهرو، دروازه و تونل ضدعفونی کننده با اسپری و پاشیدن ماده گندزدا به لباس و بدن افراد، ادعا می‌کنند این فناوری می‌تواند از انتشار میکروب‌ها از جمله ویروس کرونا پیشگیری و یا حتی این ویروس را نابود کند.

وی با اشاره به شیوه عمل این دستگاه‌ها افزود: تونل‌های ضدعفونی کننده با استفاده از مواد شیمیایی و یا با استفاده از لامپ‌های تابشی در ورودی‌های مناطق پرخطر مانند بیمارستان‌ها، بازار، مجتمع صنعتی و ساختمان‌های اداری، فرودگاه‌ها، ایستگاه‌های قطار، ایستگاه‌های اتوبوس، مجتمع‌های فروشگاهی، مساجد و سایر مناطق پرتردد نصب و مورد استفاده قرار گرفته است.
مدیر گروه بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی یزد با اشاره به شیوه عمل این دستگاه‌ها با لامپ تابشی گفت: در این روش با استفاده از امواج ماورای بنفش (uvc) جهت ضدعفونی استفاده می‌کنند که این امواج برای پوست و چشم مضر و یکی از عوامل سرطان پوست شناخته شده است.
دکتر مختاری تصریح کرد: همچنین در روش استفاده از مواد شیمیایی از ترکیبات کلر، ازن، آب اکسیژنه به شکل قطرات بخار ریز استفاده می‌شود و به مدت ۶ تا ۳۰ ثانیه از چندین نازل از زوایای مختلف روی لباس و اندام فرد اسپری و مه پاشی می‌شود.
وی ادامه داد: در این روش، صرفا سطوح بیرونی لباس را لمس می‌کند و امکان نفوذ در لایه‌های زیرین لباس وجود ندارد و نابودی ویروس به این شیوه امکان پذیر نیست.
مدیر گروه بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی یزد تصریح کرد: ماده گندزا ازن یکی از ترکیبات آلاینده هوا است که برای پوست، چشم و سیستم تنفسی مضر و صدمات بیشتری را به فرد وارد می‌کند.
دکتر مختاری تاکید کرد: با توجه به منع استفاده این تجهیزات توسط مراجع بهداشتی ملی و بین‌المللی و همچنین عدم وجود هرگونه شواهدی علمی مبنی بر اثربخشی، ایمنی و مقرون به صرفه بودن این تجهیزات برای کاهش انتقال بیماری کووید ۱۹، کاربرد آن‌ها قابل قبول نیست و نمی‌توان آن‌ها را جایگزین اقدامات کنترلی مانند شستشوی دست و فاصله اجتماعی برای مبارزه با شیوع کرونا ویروس دانست.
 
 
منبع:خبرگزاری صداوسیما
google-buzz twitter digg facebook linkedin
کلید واژه
 
نظرات | 0 نظر
captcha
Page Generated in 0/1361 sec