توسعه گردشگری آیینی در تقابل با اسلام هراسی؛

ارتباط معنوی گردشگران خارجی با آیین‌های محرم یزد

یکی از فعالان فرهنگی شهر میراث جهانی یزد که این روزها در زمینه آشنایی گردشگران خارجی با آیین‌های سنتی محرم در حال فعالیت است، ضمن اشاره به ارتباط معنوی گردشگران خارجی با این آیین‌های عزاداری، از تاثیر بسیار عمیق آن بر تغییر نگاه گردشگران کشورهای مختلف در راستای تقابل با اسلام هراسی و ایران هراسی خبر داد.

حجت‌الاسلام «محمد صمدنیا» ضمن اشاره به برنامه‌های استان در راستای آشنایی گردشگران خارجی با آیین‌های سنتی محرم یزد، اظهار کرد: اغلب گردشگران در پایان این سفر و بازدید از آیین‌های عزاداری اباعبدالله الحسین(ع) اذعان دارند که آشنایی با مراسم‌های عزاداری و مذهبی، تاثیر بسیار عمیقی در تغییر نگاه آنها به اسلام و ایران داشته و به نظر می‌آید توسعه گردشگری آیینی شیوه موثری برای تقابل با مسئله اسلام ستیزی و ایران هراسی بوده است.

وی با اشاره به این که سال گذشته ۵۱۴ گردشگر از کشورهای جنوب شرق آسیا، ترکیه، اسپانیا و هلند برای بازدید از مراسم‌های عزاداری محرم به یزد آمدند، گفت: امسال نیز تاکنون گردشگرانی از کشورهای چین و کره‌جنوبی به یزد آمده‌اند و پیش‌بینی می‌شود در روزهای آینده حدود ۸۰ گردشگر از کشور ترکیه و تعدادی نیز از کشورهای اروپایی برای آشنایی با آیین‌های مذهبی دارالعباده به یزد بیایند.

صمدنیا با بیان این که بالغ بر ۸۰ درصد گردشگران محرم پارسال از سفر خود به یزد و مواردی همچون پذیرایی، حمل و نقل، اجرا و مدیریت برنامه‌ها رضایت داشتند، گفت: خوشبختانه اغلب این گردشگران خارجی نیز ارتباط معنوی بسیار خوبی با این مراسم‌ها گرفته بودند.

وی در مورد نحوه دعوت از این گردشگران برای آشنایی با آیین‌های محرم یزد گفت: تعدادی از طلاب دینی با استقرار شبانه‌روزی در مسجد جامع تاریخی یزد، علاوه بر ارائه توضیحاتی در مورد معماری این بنا و تشریح آیین‌های محرم یزد برای گردشگران داخلی، از گردشگران خارجی نیز برای حضور در مراسم‌های عزاداری این ایام دعوت می‌کنند.

این فعال فرهنگی در خصوص برنامه‌های در نظر گرفته شده برای گردشگران خارجی در محرم دارالعباده، گفت: جهت آشنایی بازدیدکنندگان با نحوه عزاداری سنتی در یزد، گروه‌های گردشگران در دهه اول محرم تا شب تاسوعا در آستان مقدس امامزاده شاهزاده فاضل حضور پیدا کرده و شاهد عزاداری‌های مردم دارالعباده هستند.

وی افزود: این گردشگران صبح روزهای تاسوعا و عاشورا از عزاداری مسجد حظیره بازدید کرده و برای تماشای مراسم عظیم نخل‌برداری ظهر عاشورا در چهار گروه به شهرستان‌های تفت، اشکذر، اردکان و مهریز عزیمت می‌کنند.

وی تصریح کرد: گردشگران خارجی شب تاسوعا نیز در حسینیه میرقطب یا مسجد ملااسماعیل حضور پیدا می‌کنند، شب عاشورا در آستان مقدس امامزاده شاهزاده فاضل و امامزاده سید جعفر(ع) و برای مراسم شام غریبان نیز از میدان امیرچقماق بازدید خواهند کرد.

صمدنیا در پایان خاطرنشان کرد: در جریان سفر و بازدید گردشگران خارجی از برنامه‌های عزاداری محرم در استان، آموزش‌هایی پیرامون حقوق زن در اسلام، فرقه‌های اسلام، چند همسری و نفقه و سایر موضوعات مورد سئوال گردشگران نیز به آنها ارائه می‌شود.

منبع:ایسنا یزد

بخش نظردهی بسته شده است..