مجری طرح هوشمندسازی یارانه آرد و نان کشور:

دولت به دنبال عادلانه سازی یارانه نان و توزیع مستقیم آن به مردم است

مجری طرح هوشمندسازی یارانه آرد و نان کشور با اشاره به اجرای طرح هوشمند سازی یارانه آرد و نان گفت: دولت به دنبال عادلانه سازی یارانه نان و توزیع مستقیم آن به مردم است.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز یزد، محمد جلال در نشست شورای آرد و نان این استان افزود: سامانه هوشمند یارانه آرد و نان، میزان آرد مورد نیاز هر منطقه، تخصیص آن، تبدیل آرد به نان و محاسبه میزان فروش را به صورت هوشمند محاسبه و تحلیل می‌کند.دولت به دنبال عادلانه سازی یارانه نان و توزیع مستقیم آن به مردم است

وی گفت: در فرایند فروش در صورتیکه احیانا کارت خوان دچار مشکل شد فروش نان نباید متوقف شود و نانوایان باید در هر شرایطی نان را به مردم عرضه کنند.

مجری طرح هوشمندسازی یارانه آرد و نان کشور اظهار داشت: در صورت بروز چنین مشکلی، نانوان هر روشی را که مد نظر دارند نان را به مردم عرصه کنند و با شماره تماس که روی کارخوان است تماس بگیرد و زمان قطعی و خرابی را اعلام کند.

جلال گفت: سامانه به صورت هوشمند عملکرد نانوایی در فروش نان را در همان ساعات و روز مشابه، محاسبه خواهد کرد و بر مبنای عملکرد قبلی آن روز، کمک هزینه نانوایان پرداخت خواهد شد.

وی با بیان اینکه میزان اختلال در کارت خوان‌ها عدد بالایی نیست گفت: به ازای هر ۱۵۰ روز کاری حدود ۶ ساعت اختلال ایجاد می‌شود.

مجری طرح هوشمندسازی یارانه آرد و نان کشور اقتصاد نانوایان را مورد توجه و تاکید دولت خواند و گفت: آنچه در دولت مورد توجه جدی قرار گرفته اقتصاد نانوا است و رویکرد دولت حل مسائل اقتصادی نانوایان است.

جلال ادامه داد: برای ترمیم اقتصاد نانوایان معادل ۴۰ درصد قیمت نان فروخته شده از طریق کارتخوان‌های هوشمند، در پایان هر روز به عنوان کمک هزینه به حساب نانوایان واریز می‌شود.

وی با بیان اینکه برای کمک به اقتصاد نانوایان تسهیلات بیمه‌ای و بانکی هم در نظر گرفته شده است افزود: نانوایان نان سنتی که نظام پخت آن تنوری و غیر مکانیزه و بر پایه نیروی انسانی است اجازه تعیین نرخ متفاوت تری خواهند داشت تا اقتصاد آن‌ها جبران شود.

جلال گفت: بالاترین مرجع سیاست گذاری کارگروه آرد و نان استان است و فرمانداران اختیار ویرایش در میزان سهمیه ارد و نان و اختصاص نان به گروه‌های خاص از جمله هیات‌های مذهبی و بیمارستان را دارند.

وی توجه به توزیع خمیرمایه با قیمت مناسب که از اقلام جدی هرینه‌های نانوایان است، مقرر شده است که خمیرمایه در سامانه یکپارچه توزیع آرد و در کنار آرد با نرخ مصوب توزیع شود تا بازار‌های واسطه‌ای حذف و هزینه‌های تولید نان کاهش یابد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری یزد هم در این نشست با بیان اینکه به لحاظ قیمت و کیفیت بهترین نوع نان در یزد پخت می‌شود گفت: حدود ۷۰ درصد نانوایی‌های یزد تنوری و به صورت سنتی پخت می‌شود.

محمد علی شاه حسینی افزود: مردم یزد نان را نعمت خدادادی می‌دانند که باید قداست آن حفظ شود و یزد دارای نانوایان باتجربه‌ای است که در سایر استان‌ها و حتی کشور‌های حوزه خلیج فارس فعالیت دارند.

اعضای شورای آرد و نان و روسای اتحادیه‌های نانوایان یزد نیز در این نشست مسایل و مشکلات فراروی نانوایان از جمله ساماندهی سهمیه آرد، مشکلات کارت خوان‌ها و بازنگری در قیمت نان را مطرح کردند.

بیش از یک هزار نانوایی در استان یزد فعالیت دارند که اغلب آن‌ها به دستگاه کارت خوان طرح توزیع یارانه آرد و نان مجهز هستند.

منبع:خبرگزاری صداوسیما

بخش نظردهی بسته شده است..