معاون صنایع کوچک:

مواد اولیه صنایع پایین دستی پتروشیمی به صورت اعتباری تامین می‌شود

معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با بیان اینکه اغلب واحدهای پایین دستی صنایع پتروشیمی با کمبود نقدینگی برای تامین مواد اولیه مواجه هستند، گفت: با همکاری شرکت ملی پتروشیمی ایران، مواد اولیه این واحدها به صورت اعتباری تامین می‌شود.

«عزیزالله قربانی» به همراه نمایندگان شرکت ملی صنایع پتروشیمی در کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید که با حضور جمعی از صنعتگران استان برگزار شده بود، با اشاره به پایش انجام شده در کل صنایع کشور، اظهار کرد: از ٧٥ هزار واحد صنعتی فعال در سطح کشور حدود ١٢ هزار واحد تعطیل بود.

وی با بیان این که صنایع تعطیل در رشته‌های مختلف فعالیت داشته‌اند و عوامل تعطیلی آنها نیز متنوع و متفاوت بود، افزود: بخشی از تعطیلی‌ها که تقریبا شامل حدود یک هزار و ٥٠٠ واحد است، توسط بانکها تعطیل شده‌اند.

قربانی با بیان این که بخشی از تعطیلی‌ها به دلیل اختلاف شرکا و بخشی به دلیل کمبود نقدینگی بوده است، تصریح کرد: ٤٤ درصد واحدهای تعطیل مشکل نقدینگی دارند.

وی ادامه داد: متاسفانه بانک‌ها به جای این که در سالی که به نام «سال تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرینی» تعیین شده، کار صنایع را تسهیل کنند، صنعتگران را تنها گذاشتند.

قربانی یادآور شد: در این راستا اقدامات بسیاری انجام شد و با شورای عالی بانک‌ها جلسات متعددی برگزار شد.

وی اظهار کرد: ١٦ درصد واحدهای صنعتی نیز به دلیل نبود بازار و ١١ درصد به دلیل کمبود مواد اولیه و ٨ درصد به دلیل مشکلات زیرساختی و ١٠ درصد نیز به دلیل فرسودگی ماشین آلات تعطیل شده‌اند.

معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران گفت: ٤٤٩ واحد توسط بانک‌ها تعطیل شدند و ٣٧٥ واحد نیز اعلام ورشکستگی کردند که جلسات متعددی برای تمامی این موارد برگزار شد.

قربانی اظهار کرد: بخشی از واحدهایی که زیر ظرفیت کار می‌کنند، مشکل نقدینگی دارند که تلاش شد مشکلات آنها توسط وزارت صمت پیگیری شود.

وی در مورد مشکلات واحدهای پتروشیمی نیز بیان کرد: واحدهایی که در رشته صنعت و صنایع پتروشیمی در حال فعالیت هستند اغلب مشکل تامین مواد اولیه دارند که با همکاری شرکت ملی پتروشیمی ایران و با صدور بخشنامه ای به شرکتهای زیرمجموعه، مواد اولیه به صورت اعتباری و سه ماهه در اختیار این واحدها قرار گیرد.

قربانی در پایان با اشاره به این که این اتفاق برای اولین بار در کشور اتفاق افتاده است، افزود: با این اقدام نیاز به تسهیلات تامین نقدینگی برای خرید مواد اولیه برطرف شد.

صادرات چهار میلیون تن محصولات پلی‌اتیلن، فاصله از خام فروشی و شناسایی فرصتهای سرمایه گذاری در تولید پلی اتیلن از دیگر مباحث مطرح شده در این جلسه است.

به گزارش یزدی نیوز و به نقل از روابط عمومی صمت یزد؛ در این جلسه ایجاد شهرک غیردولتی پتروشیمی تکمیل زنجیره ارزش تولید کودهای شیمیایی، پیگیری فروش پتروشیمی های کشور بر اساس LC، پیگیری مشکل سهمیه بندی مواد پتروشیمی و پیگیری ارتباط بیشتر تشکل های خصوصی استان با شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران مصوب شد.

منبع:ایسنا یزد

بخش نظردهی بسته شده است..