معاون مالی چادرملو مطرح کرد؛

تولید ۱۸.۴ میلیون تن محصولات فولادی در چادرملو

معاون مالی و سرمایه انسانی چادرملو از تولید بیش از ۱۸ میلیون و ۴۰۰ هزار تن محصولات فولادی در چادرملو خبر داد.

به گزارش یزدی نیوز فرهاد آذرین فر با اشاره به نقش شرکت معدنی و صنعتی چادرملو اظهار داشت: چادرملو در سال‌های اخیر با در اختیار داشتن زنجیره کامل فولاد از معدن تا تولید شمش، عملکردی مطلوب در این صنعت استراتژیک داشته و واحد فولادسازی این شرکت در سال ۱۴۰۰ توانست بیش از ظرفیت اسمی و به میزان یک میلیون و ۵۴ هزار تن فولاد تولید کند.

وی ادامه داد: همچنین در سال گذشته یک میلیون و ۴۶۴ هزار تن آهن اسفنجی، ۳ میلیون و ۸۰۹ هزار تن گندله و ۱۲ میلیون و ۱۸۶ هزار تن کنسانتره سنگ‌آهن نیز تولید کرده است.

آذرین فر در مورد پیامدهای ناشی از چالش های تأمین انرژی بیان کرد: اگرچه چادرملو در کنار خط لوله گاز سراسری کشور قرار دارد و برق مورد نیاز واحدهای معدنی و صنعتی شرکت نیز توسط نیروگاه‌ها اختصاصی شرکت تامین می‌شود، اما قطعی گاز در فصل زمستان منجر به از دست دادن ۱۵۰ هزار تن فولاد در این واحد صنعتی شد.

وی افزود: طرح اصلاح و آزادسازی نرخ انرژی که از اوخر سال گذشته برای صنایع کشور اِعمال شده است موجب افزایش هزینه ها شد و تبعاتی برای شرکت معدنی و صنعتی چادرملو به همراه داشت.

معاون مالی چادرملو بیان کرد: در سال ۱۳۹۹ سهم هزینه‌های انرژی از کل بهای تمام‌شده درآمدهای عملیاتی شرکت معدنی و صنعتی چادرملو برابر ۳.۶ درصد بوده اما در سال ۱۴۰۰ با افزایش نرخ حامل‌های انرژی، سهم هزینه‌های انرژی از کل هزینه‌های تولید به حدود ۱۰ درصد افزایش یافت که تاثیرات این افزایش هزینه‌ها در بهای تمام‌شده محصولات شرکت معدنی و صنعتی چادرملو کاملاً مشهود است ضمن اینکه آزادسازی و اصلاح نرخ حامل‌های انرژی نیز با اثرگذاری بر بهای تمام‌شده کالای ساخته شده، توان رقابت‌پذیری محصولات فولادی را در بازارهای بین‌المللی کاهش داده است.

وی افزد: در سال ۱۳۹۹، بهای تمام‌شده درآمدهای عملیاتی چادرملو ۱۸۰ هزار و ۲۸۹ میلیارد ریال بوده که نسبت به سال ۱۳۹۹ رشدی ۹۰ درصدی داشته است.

آذرین فر در مورد تدابیر چادرملو برای گذر از بحران انرژی گفت: شرکت معدنی و صنعتی چادرملو، با توجه به نقش اثرگذار خود در صنعت فولاد، همواره به دنبال بهینه‌سازی مصرف انرژی در صنعت فولاد بوده به همین منظور برنامه‌هایی برای کاهش مصرف آب در واحدهای تولید اجرا شد و هم‌اکنون در واحد فولادسازی شرکت، به ازای هر تن فولاد، کمتر از یک متر مکعب آب مصرف می‌شود.

وی ادامه داد: در واقع شرکت معدنی و صنعتی چادرملو با وجود سرمایه گذاری در جهت شیرین سازی و انتقال آب خلیج فارس به مجتمع صنعتی خود در اردکان یزد لیکن با بهره‌گیری از فناوری‌های نوین (روش هات‌شارژ) و بازگرداندن آب مصرفی به چرخه تولید، توانسته است آب مصرفی در صنعت خود را به حداقل برساند.

معاون مالی و سرمایه انسانی چادرملو گفت: در زمینه رفع چالش‌های موجود در تامین برق نیز این شرکت، با احداث یک نیروگاه سیکل ترکیبی با ظرفیت ۵۰۰ مگاوات و نیروگاه خورشیدی با ظرفیت ۱۰ مگاوات در اردکان یزد، تلاش کرد علاوه بر تامین برق مورد نیاز خود که حدود ۱۸۰ مگاوات است مازاد آنرا در اختیار شبکه سراسرس برق قرار دهد ولی متاسفانه همچنان مشمول برنامه زمانبندی قطع برق شده است.

آذرین فر افزود: با توجه اجرای طرح‌هایی مبتنی بر افزایش ظرفیت تولید که در دستور کار چادرملو است، برای ساخت دو واحد نیروگاه ۵۴۶ مگاواتی سیکل ترکیبی، یک نیروگاه خورشیدی ۱۰۰ مگاواتی و دو نیروگاه دیگر ۱۰ مگاواتی برنامه ریزی کرده ایم که مجموع تولید برق نیروگاه‌های این شرکت به یک هزار و ۷۱۲ مگاوات خواهد رسید.

وی عنوان کرد: در مجموع، سیاست‌گذاری شرکت معدنی و صنعتی چادرملو همواره مبتنی بر خلق ارزش و رفع مشکلات و چالش‌های صنعت، به ویِژه در حوزه انرژی است و چنانچه برنامه‌ریزی‌ها برای محدودیت‌های انرژی صنایع طبق طرح از پیش تعیین‌شده باشد، می‌توان بخشی از خسارت‌های ناشی از قطع ناگهانی آن‌ها را به حداقل رساند.

منبع:خبرگزاری مهر

بخش نظردهی بسته شده است..