مدیر عامل شرکت سرمایه‌گذاری غدیر:

برای تولید ۸۰۰ مگاوات انرژی خورشیدی تا افق ۱۴۰۴ هدف‌گذاری کردیم

مدیر عامل شرکت سرمایه‌گذاری غدیر از هدف گذاری این هلدینگ برای تولید ۸۰۰ مگاوات برق خورشیدی تا سال ۱۴۰۴ خبر داد و گفت: یزد یکی از استانهای مورد توجه هلدینگ در این خصوص است.

«سید امیرعباس حسینی» در مراسم کلنگ زنی نیروگاه خورشیدی ۲۰ مگاواتی غدیر بهاباد یزد با اشاره به چالشهایی مانند تامین آب و مصرف انرژی‌های فسیلی و آلودگی محیط زیست در جهت تولید برق، تولید برق از نرژی‌های تجدیدپذیر را راهکاری مطلوب در این خصوص ذکر کرد.

وی با بیان این که هدف گذاری شرکت سرمایه گذاری غدیر برای امسال تولید ۱۰۰ مگاوات برق خورشیدی است، از کلنگ زنی ۲۰ مگاوات از این هدف گذاری در بهاباد در روز جاری خبر داد و گفت: البته هدف گذاری هلدینگ غدیر برای سال ۱۴۰۴ تولید ۸۰۰ مگاوات برق خورشیدی است و یزد یکی از استانهای مورد توجه در این خصوص است.

حسینی در ادامه از یزد به عنوان یکی از استانهایی که روانترین فرایندهای اداری را برای سرمایه گذارای دارد، یاد کرد و گفت: قطعاً سرمایه گذار همین تسهیل در سرمایه گذاری را خواستار هستند.

وی خاطرنشان کرد: شرکت سرمایه گذاری غدیر سهم بالایی از سرمایه گذاری را در استان یزد دارد که بخشی از آن در قالب مشارکت با بخشهایی مانند چادرملو و بخشی به صورت مستقل مانند شرکت فولاد غدیریان و نیز گندله‌سازی بهاباد است که امیدواریم طرح مذکور نیز امسال به مرله بهره برداری برسد.

«سید فرید الدین معصومی» مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری برق و انرژی غدیر نیز عنوان کرد: شرکت سرمایه گذاری برق و انرژی غدیر امسال ایجاد ۶۰ مگاوات تولید برق خورشیدی را در دستور کار دارد که در نظر داریم ۴۰ مگاوات آن را در یزد و ۲۰ مگاوات دیگر را در سایر استانها ایجاد کنیم.

وی در بخشی از سخنانش اظهار کرد: سال گذشته تلاش کردیم نیروگاه خورشیدی ۱۰ مگاواتی کوشک را زودتر از موعد افتتاح کنیم ولی نهایتاً‌ همزمان با میلاد امام رضا(ع) بهره برداری شد و امسال نیز کلنگ‌زنی طرح مصادف با دهه کرامت شد.

معصومی ابراز امیدواری کرد با بهره‌برداری از این ۶۰ مگاوات، همچنان شرکت سرمایه گذاری برق و انرژی غدیر در رده اول تولیدکنندگان برق تجدیدپذیر کشور باقی بماند.

«سید مسعود عظیمی» معاون اقتصادی استاندار یزد نیز در این مراسم اظهار کرد: تولید انرژی‌های خورسیدی یکی از محورهای دهگانه در اولویت یزد نوین است.

وی با بیان این که هم اکنون ظرفیت اسمی تولید برق در استان یزد ۲۷۵۰ مگاوات است، گفت: البته تولید واقعی برق استان ۲۱۰۰ مگاوات است که در زمان پیک مصرف، ۷۵ درصد آن در حوزه صنعت استفاده می‌شود که این میزان در کشور بی‌نظیر است.

وی به خاموشی برق صنایع در سالهای گذشته در زمان اوج مصرف استان اشاره و این کسری را معادل ۹۰۰ مگاوات خاموشی ذکر کرد.

وی گفت: امسال شرکت فولاد آلیاژی ایران با مصرف حدود ۷۰ مگاوات را از لیست خاموشی صنایع خارج کردیم چرا که ۱۶ صنعت کشور وابسته به تولید آن است و از طرفی شرکت سرمایه گذاری غدیر نیز کمک خوبی به تامین برق استان کرده است.

عظیمی تولید حال حاضر برق خورشیدی در استان را ۸۳.۵ مگاوات ذکر و خاطرنشان کرد: استان یزد از این حیث با فاصله زیادی از استان دوم، در جایگاه نخست کشور قرار دارد.

وی از تصویب تولید ۲۰۰۰ مگاوات برق خورشیدی در استان از سوی هیات دولت برای هدفگذاری طی چهار سال دولت سیزدهم خبر داد و افزود: ۱۵۰ مگاوات از این میزان انرژی در قالب برق انشعابی با کمک دستگاه‌های حمایتی و ۱۸۵۰ مگاوات نیز براساس سیاست‌های ساتیا مدنظر است که از این میزان ۶۰۰ مگاوات برای امسال تعریف شده است.

معاون استاندار دو وظیفه اصلی استان در این رابطه را برقراری اتصال نیروگاه به شبکه و تخصیص زمین بیان کرد و گفت: خوشبختانه فرایند واگذاری زمین یک روزه شده و همزمان قرارداد مربوط به اتصال نیز منعقد می‌شود که شرایط خوبی را برای سرمایه گذاران فراهم کرده است.

«علیرضا تیموری» فرماندار بهاباد از حضور سرمایه‌گذاران در این شهرستان قدردانی کرد و گفت: بهاباد از پتانسیلهای خوبی برای سرمایه گذاری برخوردار است و مسئولان شهرستان آمادگی دارند در این حوزه تسهیل کنند.

وی با تاکید بر این که بهاباد فضای خوبی برای سرمایه گذاری است، گفت: سرمایه گذاری در این شهرستان مسیر را برای توسعه بهاباد به ویژه در حوزه تولید انرژی‌های تجدیدپذیر فراهم کند.

منبع:ایسنا یزد

بخش نظردهی بسته شده است..