نائب رئیس شورای شهر یزد:

طرح تفصیلی یزد مصوبه شورای شهر ندارد/عدالت‌محوری اولویت اصلی در تقسیم‌بندی محلات شهر

نایب رئیس شورای اسلامی شهر یزد با اشاره به این که تقسیم بندی محلات یزد در طرح تفصیلی یزد نیازمند بازنگری است، گفت: ‌عدالت محوری اولویت اصلی در تقسیم بندی محلات یزد باشد.

حجت الاسلام «سیدمحمد ناصر حیدری» در این باره اظهار کرد: دو موضوع کاملاً متفاوت در پیش روی ما قرار دارد که نکته اول آن نیازسنجی محلات است و خروجی این اقدام در اختیار شهردرای قرار می‌گیرد تا بتواند بر اساس آن فعالیت کند.

وی ادامه داد: منتهی این که ما بر اساس کدام نقشه و چه طرحی پیش برویم، مباحث مقدماتی است که باید قبل از شروع کار مد نظر قرار گیرد که مورد توجه نبوده است.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر یزد با بیان این که ساعت‌ها برای این موضوع بحث و بررسی قرار گرفته و نشست‌های متعددی در این رابطه انجام شده است، گفت: یزد ۶۰۰ هزار نفر جمعیت دارد و باید محلاتی که در نظر می‌گیریم به لحاظ جمعیت یک تناسبی داشته باشند نه این که محله یک هزار نفری، در کنار محله ۱۳۰ هزار نفری آزادشهر قرار گیرد.

حیدری خاطرنشان کرد: نکته بعدی این است که برخی محلات با نام‌هایی انتخاب شده‌اند که اصلا چنین محلاتی در سطح شهر یزد نداریم و از طرف دیگر نام‌هایی که الان در میان مردم به صورت گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد، حذف شده است.

وی ادامه داد: این موضوع مورد اعتراض مردم قرار گرفته و همچنان هم در برنامه‌های مختلف دیگر مورد اعتراض قرار می گیرد که چرا هویت و اسامی اصیل و قدیمی محلات یزد تغییر کرده‌اند.

وی گفت: طرح تفصیلی اصلاً مصوبه شورای شهر را ندارد ولی شورای سوم بحث ۱۲۶ محله شهر یزد را تصویب کرده است که خیلی از این محلات اصلا جمعیتی ندارد و لازم است که با اصلاحیه هایی که انجام می دهیم،‌ به حدود ۶۰ محله برسیم و میانگین تقریبا ۱۰ هزار نفر جمعیتی را در نظر بگیریم.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر ابراز کرد: لازم است این بررسی به صورت دقیق انجام شود و محلات بر اساس ویژگی‌های جمعیتی و فرهنگی و اجتماعی تقسیم بندی شوند و در نام گذاری هم دقت لازم صورت پذیرد.

وی خاطرنشان کرد: بنای ما بر این است که در هر محله و پهنه‌ای یک ورزشگاه در خدمت مردم داشته باشد و با توجه به تقسیم‌بندی فعلی که صورت گرفته به لحاظ جمعیتی هیچ عدالتی رعایت نمی‌شود.

به گزارش یزدی نیوز و به نقل از روابط عمومی شورای شهر یزد، حیدری گفت: در این مسیر البته مباحث جمعیتی صرفا اصل در کار به حساب نمی‌آید و علاوه بر آن باید مباحث فرهنگی و اجتماعی را هم مد نظر داشت و ممکن است که ویژگی های فرهنگی اجتماعی سبب ایجاد استثناهایی در برخی محلات شود.

منبع:ایسنا یزد

بخش نظردهی بسته شده است..