معاون فضای مجازی دادستان یزد خبر داد؛

۱۶۱ میلیارد ریال کلاهبرداری اینترنتی در یزد

معاون فضای مجازی دادستان عمومی و انقلاب یزد گفت: ۱۶۱ میلیارد و ۱۵۵ میلیون و ۴۱۵ هزار ریال انواع کلاهبرداری اینترنتی از طریق دادسرای یزد پیگیری و کشف شد.

محمد نعیمی نژاد اظهار داشت: با ورود ۲ هزار و ۷۲۵ فقره پرونده در سال گذشته در زمینه کلاهبرداری های اینترنتی، موضوع مورد رسیدگی و بررسی های کارشناسی قرار گرفت و دستورات قضایی در سامانه سرآمد صادر شد.

وی بیان کرد: کل مبالغ مسدود شده در سامانه سرآمد ۲۱ میلیارد و ۷۴۰ میلیون و ۹۴۰ هزار ریال بود و جمع کل مبلغ عودت شده توسط سامانه کاشف نیز ۸ میلیارد و ۲۱۸ میلیون ۸۰۰ هزار ریال ثبت شده است.

معاون فضای مجازی دادستان یزد، مجموع کلاهبرداری از طریق فیشینگ در سال گذشته را ۲۳ میلیارد و ۳۸۱ میلیون و ۶۳۰ هزار ریال اعلام کرد و افزود: در همین مدت ۴۶ میلیارد و ۱۹۵ میلیون و ۵۷۰ هزار ریال کلاهبرداری تلفنی صورت گرفته و ۹۱ میلیارد و ۵۷۸ میلیون و ۲۱۵ هزار ریال نیز کلاهبرداری از طریق خرید از سایت‌ها و پیام رسان‌های غیر معتبر انجام شده است.

وی، بخشی از کلاهبرداری های صورت گرفته را از طریق دستگاه های اسکیمر با شیوه کپی کردن کارت بانکی ذکر کرد و گفت: شهروندان باید در زمان خرید، خود شخصاً اقدام به استفاده از دستگاه کارتخوان نموده و رمز خویش را در اختیار کسی قرار ندهند.

نعیمی نژاد از کلاهبرداری های اینترنتی با روش فیشینگ خبر داد و تصریح کرد: ورود به لینک های ناشناس که معمولاً از طریق پیامک ارسال می گردد که افراد را به سمت درگاه خرید اینترنتی هدایت می کند با کپی کردن اطلاعات کارت بانکی اقدام به خالی کردن حساب می کنند.

وی افزود: یکی از مهمترین شیوه های تشخیص درگاه های جعلی خرید از درگاه های اصلی، دقت بر آدرس سایت می باشد که در درگاه های اصلی با https شروع می شود اما درگاه های جعلی با http است.

نعیمی نژاد، بیشترین میزان کلاهبرداری ها را از طریق خرید از سایت ها و پیام رسان ها اعلام کرد و گفت: در بسیاری از موارد خریدهایی که بیعانه واریز شده و زمینه آشنایی از طریق سایت بوده، منجر به کلاهبرداری شده است.

وی عنوان کرد: سایت های معتبر خرید دارای نماد الکترونیکی اعتماد، تحت عنوان eنماد هستند و می توان از آن سایت ها اقدام به خرید مطمئن انجام داد.

معاون فضای مجازی دادستان یزد تأکید کرد: شهروندان می توانند در صورت مواجه شدن از هر نوع کلاهبرداری های اینترنتی مراتب را به قید فوریت از طریق پلیس فتا پیگیری کنند تا از طریق سامانه سرآمد وجوه در حساب مقصد مسدود شود و یا در ساعت اداری در شهر یزد به دادسرای شهید قدوسی و در سایر شهرستان ها به دادسرای آن شهرستان مراجعه نمایند.

منبع:خبرگزاری مهر

بخش نظردهی بسته شده است..