الگوی محققان دانشگاه تهران برای حل مشکل کمبود برق شهری

الگوی حل مشکل کمبود برق شهری با اجرای «طرح کاربردی المان توربین باد در پارک باد و سایه شهر یزد» توسط محققان دانشگاه تهران ارائه شد.

به گزارش یزدی نیوز، دکتر مجتبی طحانی، مجری طرح کاربردی المان توربین باد در پارک باد و سایه شهر یزد با اشاره به مشکلات به وجود آمده در سال‌های اخیر برای تأمین برق شهری، یکی از مهم‌ترین کاربردهای این طرح را تأمین برق مصرفی منازل، ادارات، پارک‌ها، دانشگاه‌ها، خیابان‌ها و بزرگراه‌ها و صنایع کوچک عنوان کرد.

عضو هیئت علمی دانشکده علوم و فنون نوین دانشگاه تهران افزود: امروزه تأثیرات ناشی از آلودگی‌های حاصل از مصرف منابع متداول انرژی به منظور تولید توان، به چالشی بزرگ جهت کاهش آلاینده‌ها و پیشروی به سمت استفاده از منابع جایگزین تجدیدپذیر از جمله انرژی بادی و خورشیدی تبدیل شده است و کشور ایران در شرایط بسیار غنی از نظر پتانسیل انرژی‌های تجدیدپذیر بادی و خورشیدی قرار دارد.

به نقل از روابط عمومی دانشگاه تهران، مجری طرح با تاکید بر اینکه امروزه توربین‌های بادی محور عمودی با توجه به مزایایی از قبیل کاربرد شهری، سادگی ساختار، عملکرد در سرعت‌های مختلف باد، قابلیت شروع با کمترین میزان سرعت باد و اقتصادی بودن مورد توجه هستند، افزود: با اجرای «طرح کاربردی المان توربین باد در پارک باد و سایه شهر یزد» که توسط تیم محققان دانشگاه تهران صورت گرفت، می‌توان از این نوع توربین‌ها در مصارف گوناگونی بهره برد».

بنا بر اعلام دکتر طحانی، استفاده از برق تولیدی به واسطه توربین باد محور عمودی می‌تواند در بسیاری از محل‌های مصرف برق در موارد ذکر شده راهگشا باشد. به طور مثال می‌توان از برق تولیدی به منظور سرمایش، گرمایش و تهویه مطبوع منازل و ادارات، تأمین روشنایی پارک‌ها، تأمین روشنایی کلاس‌های درس، کارگاه‌ها، آزمایشگاه‌ها و محوطه دانشگاه، تأمین روشنایی خیابان‌ها و بزرگراه‌ها، تأمین بار مصرفی صنایع کوچک کشاورزی و کارگاه‌های تولیدی استفاده کرد.

عضو هیئت علمی دانشکده علوم و فنون نوین دانشگاه تهران تاکید کرد: همچنین با توجه به شرایط محیطی، توربین باد محور عمودی می‌تواند در کنار دیگر تجهیزات تولید انرژی‌های پاک به صورت هیبریدی برای افزایش راندمان و افزایش ضریب اطمینان تولید و مصرف، مورد توجه قرار گیرد.

منبع:ایسنا یزد

بخش نظردهی بسته شده است..