سفیر اتریش:

علاقه‌مند به گسترش تعامل با مهندسین یزدی و ایرانی هستیم

سفیر اتریش با تاکید بر اینکه تعاملات فرهنگی از اهداف و اولویت‌های سیاست خارجه اتریش است، گفت: این تعاملات را محدود به برگزاری نمایشگاه آثار «اتو واگنر» نخواهیم کرد بلکه علاقه‌مند به گسترش تعامل با مهندسین، دانشمندان و فعالین یزد و ایران هستیم.

«ولف دیتریش هایم» در دیدار با رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد با اشاره به اینکه «اوتو واگنر» معمار برجسته اتریشی علاوه بر زیباشناختی، نگاه مدرنی به معماری داشت و بستر خوبی برای گذار و ایام مدرن شهری فراهم کرده بود، اظهار کرد: این نگاه در حوزه حمل و نقل و ساخت و ساز شهری تاثیرگذارتر بود که باعث شد بعد از جنگ جهانی اول علاوه بر پیشگیری از گسترش حاشیه نشینی شهری، جمعیت زیادی را از فقر و بهداشت نا مناسب نجات دهد.

وی با بیان اینکه وسعت امروز شهر وین با ۱۰۰ سال گذشته برابری می‌کند، گفت: با این حال این شهر در حوزه حمل و نقل و تامین آب و ایجاد شبکه فاضلاب برای یک شهر با وسعت و جمعیت بیشتری طراحی شده بود.

وی مسیر ۱۰۰ کیلومتری انتقال آب وین در ۱۵۰ سال قبل را یکی از اشتراکات این شهر با یزد برشمرد و گفت: مشخصه هایی که باعث تحول و پیشرفت در حوزه گردشگری اتریش طی چندین دهه گذشته شد سرمایه گذاری هنگفت در ایجاد زیرساخت های فرهنگی از جمله موزه ها و محل تعامل و برخورد شهروندان بود.

سفیر اتریش در ایران با بیان اینکه آگاهی و احساس مسئولیت یزدی‌ها در رسیدگی به بافت تاریخی شهر کاملا مشهود است، گفت: در یزد تعادل خوبی بین توسعه شهری و حفظ و مرمت بناهای تاریخی برقرار شده است.

وی با تاکید بر اینکه تعاملات فرهنگی از اهداف و اولویت‌های سیاست خارجه اتریش است یادآور شد: نمایشگاه اتو واگنر از جمله همین اهداف است که البته این تعاملات فرهنگی را محدود به برگزاری این نمایشگاه نخواهیم کرد بلکه علاقه‌مند به گسترش تعامل با مهندسین، دانشمندان و فعالین حوزه فرهنگ هستیم.

«مجتبی فرهمند» رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان یزد هم در این دیدار گفت: از آنجا که یزد به عنوان تنها شهر ثبت شده ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو به حساب می‌آید، روابط فرهنگی و انتقال تجربیات با اتریش مخصوصاً در بخش حفاظت از شهرهای تاریخی از اهمیت بسزایی برخوردار است.

وی از برگزاری رویدادهای فرهنگی به عنوان یکی از اصلی ترین محورهای توسعه زیرساخت‌های فرهنگی نام برد و افزود: به جهت اینکه برگزاری نمایشگاه «اتوواگنر» می تواند شروع خوبی برای ارتباطات فرهنگی بین دو کشور ریشه‌دار ایران و اتریش باشد سازمان‌نظام‌مهندسی با تمام توان این رویداد فرهنگی را با همکاری سفارت اتریش برگزار خواهد کرد.

فرهمند رابطه توسعه شهری و حفاظت از میراث جهانی را یکی از چالش های مهم شهر تاریخی یزد برشمرد و گفت: از این رو انتقال تجربه موفق شهر وین در برقراری رابطه توسعه و حفاظت از بافت های تاریخی و محلات قدیمی و همچنین توسعه اماکن فرهنگی همچون موزه ها و فضاهای تعاملی فرهنگی می‌تواند باعث پیشرفت اهداف حفاظت‌گرانه شهر یزد باشد.

وی با اشاره به اهمیت ارتباط سازمان های غیر دولتی بخش مهندسی دو کشور یادآور شد: صنعت ساختمان بخش اعظمی از چرخش مالی کشور ایران را تشکیل می‌دهد که اهمیت این موضوع با تصمیم دولت جهت ساخت ۴ میلیون مسکن برای اقشار کم درآمدو سهم ۶۰ هزار واحدی استان یزد بیش از پیش نمایان می شود.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان اضافه کرد: از آنجا که ساخت ارزان و سریع این واحدهای مسکونی مورد تاکید مسئولان کشور قرار دارد تجربه کشور اتریش در صنعتی سازی و اجرای سازه های پیش ساخته می‌تواند راهگشای مجریان این پروژه بزرگ باشد.

وی با اشاره به معرفی یزد به عنوان پایتخت شهرهای پایدار جهان خاطرنشان کرد: ساکنین یزد در گذشته در تعامل با طبیعت پیرامون خود و با استفاده از تکنیک‌های قنات، بادگیر و خانه های حیاط مرکزی، کنترل انرژی در ساخت و سازهای شهری را مدنظر قرار داده‌اند اما به دلیل کمبود منابع انرژی باید تا سال آینده برای تمام ساختمان ها برچسب مصرف انرژی تعریف کنیم که تجربه اتریش به عنوان کشور پیشرو درکنترل مصرف انرژی می‌تواند در این مسیر نیز راهگشا باشد.

وی با بیان اینکه یکی از وجوه مشترک بین شهرهای یزد و وین، مرمت بناهای تاریخی است، گفت: هر چند سبک معماری یزد و شهرهای اتریش متفاوت است ولی اصول حفاظت کاملاً به یکدیگر نزدیک است و به همین دلیل می توان انتقال متقابل تجربیات را در دستور کار قرار داد.

فرهمند از مصالح ساختمانی به ویژه کاشی و سرامیک به عنوان یکی از سرفصل‌های مبادلات تجاری آینده یزد و کشور اتریش یاد کرد و افزود: آماده پذیرش خدمات مهندسی و تکنولوژی ساخت از کشور اتریش در جهت ارتقا بهره‌وری صنعت ساختمان در استان یزد هستیم.

منبع:ایسنا یزد

بخش نظردهی بسته شده است..