بودجه‌های ملی، محلی برای ایجاد رانت

نماینده مردم یزد، اشکذر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه بودجه‌های ملی باید در اختیار استان‌ها قرار گیرد گفت: بودجه‌های ملی محلی برای ایجاد رانت و فساد است.

به گزارش یزدی نیوز محمدصالح جوکار در نشست مجمع نمایندگان یزد با مدیران بودجه استان با اشاره به اینکه در بودجه باید موضوع عدالت به صورت ویژه مدنظر قرار گیرد، اظهار داشت: در بحث بودجه استان یزد، توازن درآمد و هزینه باید بررسی دقیقی در ارتباط با وضعیت آن در طول ۱۰ سال گذشته داشته باشیم.

وی تصریح کرد: به نظر من در طول ۱۰ سال گذشته شکاف بین درآمد‌ها و هزینه‌های استان و جایگاه یزد افزایش پیدا کرده به صورتی که رتبه ما در واریز درآمد‌ها کاهش و در اخذ هزینه‌ها افزایش پیدا کرده است.

نماینده مردم یزد، اشکذر در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: مباحثی از جمله ریل، حمل و نقل، جاده و مسائلی از این قبیل مسائلی نیست که صرفا مربوط به استان یزد باشد بلکه در استان مورد استفاده شهروندان دیگر نقاط کشور هم قرار می‌گیرد.

جوکار ادامه داد: در ارتباط با جایگاه استان یزد در بحث درآمد‌ها باید به مباحثی از جمله درآمد‌های بخش‌های مختلف از جمله معادن هم توجه شود و با احتساب این مباحث رتبه درآمدی استان یزد را مشخص کنند.

رئیس کمیسیون امور داخلی کشور با تاکید بر اینکه بودجه‌های ملی محل رانت است گفت: این را قبلا هم به دولت اعلام کردم.

جوکار با تاکید بر اینکه بودجه ملی هیچ معنایی برای انجام پروژه‌های استانی ندارد عنوان کرد: راهکار رفع این رانت و فساد این است که بودجه‌ها به استان‌ها تحویل شود و به این صورت هم محل و هم نوع هزینه کرد آن مشخص شود تا به این ترتیب رانت و فساد از بین رفته و نمایندگان مجلس هم بتوانند از ساز و کار‌های قانونی خود به درستی استفاده کنند.

وی افزود: اگر بودجه به استان وارد شد و استاندار محور آن قرار گرفت و نظارت بر عهده وزیر و وزارتخانه سپرده شد می‌توان گفت: ما در بودجه کشور اصلاح ساختاری داریم وگرنه چیزی که الان در ارتباط با ادغام ردیف‌ها بیان شد هیچ مشکلی از کشور رفع نمی‌کند.

نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی به برنامه‌های دولت برای حذف یارانه‌های برخی محصولات و خدمات اشاره کرد و گفت: این اقدام قابل تقدیر است، اما در صورتی که یارانه آن به سبد مصرفی خانوار آن هم به صورت کارت خرید و استفاده از خدمات وارد شود تا به صورت عادلانه مردم بتوانند از آن استفاده کنند.

منبع:خبرگزاری صداوسیما

بخش نظردهی بسته شده است..