جشنواره‌ سفرنگاری اردکان‌گرام برگزار می‌شود

به منظور دعوت از علاقمندان به سفرنگاری ایران در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی، اولین جشنواره سفرنگاری استان یزد در اردکان برگزار می‌شود.

«آرش نورآقایی» ایده پرداز جشنواره سفرنگاری اردکان‌گرام ضمن اعلام این خبر گفت: سفرنگاری اردکان‌گرام، جشنواره‌ایست برای آنها که روایتگر سفرهای خود هستند، آن‌ چه را می‌بینند و حس می‌کنند به رشته‌ی‌ تحریر درمی‌آورند و در قاب دوربین خود برای مسافران آینده، آینده‌ای نزدیک ثبت می‌کنند.

وی با بیان این که جشنواره سفرنگاری اردکان‌گرام از دوم تا هفتم بهمن ۱۴۰۰ در اردکان برگزار می‌شود، تاکید کرد: علاقمندان تا ۳۰ آذر فرصت ثبت نام برای شرکت در این رویداد را دارند.

این فعال گردشگری گفت: جشنواره‌ سفرنگاری اردکان‌گرام به این دلیل بعد از جشنواره‌های «ماکوگرام» و «دزفول‌گرام» توسط فصلنامه‌ی‌ میراث و گردشگری گیلگمش، انجمن چارسوق کویر اردکان و موسسه‌ی‌ فرهنگی هنری چادرملو برگزار می‌شود که شهرستان اردکان در استان یزد شامل بخش‌های مرکزی، عقدا و خرانق، مملو از میراث فرهنگی، میراث طبیعی و همچنین میراث ملموس و ناملموس است.

وی هدف از برگزاری جشنواره سفرنگاری اردکان‌گرام را شناسایی و معرفی ظرفیت‎های گردشگری شهرستان اردکان از طریق ابزارهای فضای مجازی (وبلاگ، وب‌سایت و اینستاگرام) دانست تا به مدت یک هفته اردکان به دنیا معرفی شود.

نورآقایی افزود: علاقمندان به شرکت در جشنواره سفرنگاری اردکان‌گرام، محدودیت سنی ندارد و حضور برای افراد حقیقی و حقوقی آزاد است، همچنین کلیه شرکت‌کنندگان در جشنواره می‌توانند در هر دو بخش رقابتی وبلاگ و اینستاگرام حضور یابند.

این فعال میراثی با اشاره به این که حق استفاده از آثار تولید شده در طول جشنواره (متن، عکس و فیلم) برای حامیان جشنواره و فصلنامه‌ی‌ گیلگمش محفوظ است، خاطرنشان کرد: شرکت کنندگان بخش وبلاگ باید در نظر داشته باشند که موضوع وبلاگ آنها می‌تواند در یکی از حوزه‌های سفر، گردشگری، عکاسی، محیط‌ زیست، حیات‌وحش، صنایع‌دستی، خوراک، تاریخ و آداب و رسوم اقوام ایران و جهان باشد، اما نویسنده‌ی‌ وبلاگ نه تنها منتشرکننده‌ی آن بلکه باید باید مولف اثر باشد.

وی یادآور شد: همچنین هر فرد می‌تواند حداکثر با یک وبلاگ در جشنواره ثبت‌نام کند. لذا وبلاگ مورد نظر باید فعال باشد، بدین معنی که در شش ‌ماه گذشته حداقل سه مطلب مرتبط با گردشگری و سفر در آن تولید شده باشد.

این فعال میراثی در خصوص کلیات این جشنواره هم گفت: شرکت کنندگان جشنواره سفرنگاری اردکان‌گرام در بخش اینستاگرام باید در نظر داشته باشند که موضوع صفحه‌ی‌ اینستاگرام می‌تواند در یکی از حوزه‌های سفر، گردشگری، عکاسی، محیط زیست، حیات‌وحش، صنایع‌دستی، خوراک، تاریخ و آداب و رسوم اقوام ایران و جهان باشد. همچنین صفحه‌ی‌ اینستاگرام معرفی‌شده برای شرکت در جشنواره، عمومی (public) باشد لذا صفحه‌ی‌ اینستاگرام معرفی‌شده برای شرکت در جشنواره باید حداقل ۱۰۰۰ دنبال‌کننده (follower) داشته باشد و صاحب صفحه‌ی‌ اینستاگرام، مولف اثر باشد و نه تنها منتشرکننده‌ی‌ آن و نیز هر فرد می‌تواند حداکثر با یک صفحه‌ی‌ اینستاگرام در جشنواره ثبت‌نام کند.

وی ادامه داد: شرکت کنندگان در جشنواره سفرنگاری اردکان‌گرام باید مدنظر داشته باشند که شیوه‌ی‌ انتخاب شرکت‌کنندگان در مرحله‌ اول به این شکل است که وبلاگ و صفحات اینستاگرام متقاضیان، پس از ثبت‌نام در جشنواره مورد ارزیابی اولیه قرار می‌گیرد و از میان آنها، برگزیدگان به مرحله‌ی اصلی راه می‌یابند.

وی با بیان این که برگزیدگان به مدت یک هفته میهمان شهرستان اردکان خواهند بود و در مسابقه‌ شرکت خواهند کرد، گفت: همچنین یکی از معیارهای برتری‌بخش برای گزینش در مرحله اول، مطالعات دسته اول شرکت‌کنندگان در رابطه با شهرستان اردکان خواهد بود و خروجی این مطالعات، باید به صورت پست post در وبلاگ/وب‌سایت و پست و هایلایت highlight در صفحات اینستاگرام ثبت‌نام شده درج شود.

به گفته‌ی این مسئول برگزاری، همچنین فعالیت ذکر شده در صفحات وبلاگ/وب‌سایت و اینستاگرام در بازه‌ی زمانی شروع فراخوان تا تاریخ هشتم دی‌ماه، به عنوان امتیاز ویژه توسط هیئت داوران در نظر گرفته خواهد شد.

نورآقایی عنوان کرد: هیئت داوران بر اساس شاخص‌های تعیین‌شده، محتوای تولیدشده توسط شرکت‌کنندگان در طول روزهای جشنواره را بررسی می‌کند و نهایتا در روز پایانی، بهترین‌ها را انتخاب خواهد کرد که جایزه‌ی نفر اول اینستاگرام هفت میلیون تومان، جایزه‌ی نفر دوم اینستاگرام پنج میلیون تومان، جایزه‌ی نفر سوم اینستاگرام سه میلیون تومان و جایزه‌ی نفر اول وبلاگ پنج میلیون تومان خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: در بخش منتخب مردمی، رای‌گیری این بخش در وب‌سایت جشنواره etravelgram.ir انجام خواهد شد بدین ترتیب که تمام شرکت‌کنندگان فضایی شبیه به وبلاگ در اختیار خواهند داشت تا پست‌های خود را در وب‌سایت جشنواره منتشر کنند. بهترین بلاگر و اینستاگرامر مردمی توسط کاربران فضای مجازی برگزیده خواهد شد و جایزه نفر اول این بخش پنج میلیون تومان خواهد بود.

وی با اشاره به این که بخش محتوای انگلیسی به بلاگرها و اینستاگرامرهای انگلیسی‌زبان اختصاص دارد که به صورت جداگانه داوری خواهند شد و جایزه نفر اول آن پنج میلیون تومان خواهد بود، گفت: بخش منتخب بومی به تمام ساکنان استان یزد اختصاص دارد که روایت‌های جذاب و شنیده‌نشده خود از شهرهای اردکان، عقدا، خرانق و روستاهای تابعه‌ی آن‌ها را در فضای مجازی منتشر می‌کنند. این بخش نیز به صورت جداگانه داوری و جایزه نفر اول اینستاگرام بخش منتخب بومی پنج میلیون تومان و جایزه نفر دوم اینستاگرام این بخش سه میلیون تومان است.

ایده‌پرداز این جشنواره در ادامه گفت: اما جشنواره سفرنگاری اردکان‌گرام یک جایزه ویژه برای سفرنویس‌ها در نظر گرفته به طوری که به یک نفر از شرکت‌کنندگان که تولید محتوای باکیفیت از طریق اسکیس، نقاشی، طراحی، اینفوگرافیک، فیلم و فوتو کلیپ حداکثر یک دقیقه‌ای ارائه دهد، جایزه ویژه‌ای اهدا کند.

نورآقایی در پایان اعلام کرد: ثبت‌نام در جشنواره اردکان‌گرام در بازه زمانی ۱۳ تا ۳۰ آذر ۱۴۰۰ و تنها از طریق وب‌سایت etravelgram.ir انجام می‌شود و علاقمندان به کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند با تلفن و واتساپ ۰۹۳۶۲۱۱۵۵۲۲ و همچنین ایمیل info@etravelgram.ir در این باره اقدام کنند.

منبع:ایسنا یزد

بخش نظردهی بسته شده است..