چهره شهر یزد باید با حفظ سنت ها، زیبا و امیدوار کننده باشد

امام جمعه یزد: ظاهر شهر باید با حفظ سنت ها، زیبا و امیدوار کننده بوده و در شان دارالعباده باشد.

به گزارش یزدی نیوز، نماینده، ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد در دیدار با رئیس جدید سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری یزد، گفت: فعالیت‌های فرهنگی اهمیت زیادی داشته و نیاز به برنامه‌ریزی دارد، مسائل مهم فرهنگی در شهر دارالعباده وجود دارد که جز مسائل اصلی است و باید مورد توجه و رسیدگی واقع شود.

آیت الله محمدرضا ناصری رسیدگی به ظاهر شهر را متناسب با مناسبت‌ها مورد تاکید قرار داد و گفت: البته ظاهر شهر باید به گونه‌ای باشد که در شان دارالعباده باشد، چهره شهر باید زیبا و برای مردم امیدوار کننده باشد، اما توجه به دین و فرهنگ اسلامی فراموش نشود، و باعث حفظ سنت‌ها و ارزش‌ها شود.

وی بر ضرورت توجه به گردشگری تاکید کرد و افزود: باید بررسی کنیم و متوجه باشیم که داشته‌هایی که گردشگران برای ما دارند، حساب شده باشد و ما نیز داشته‌هایی را به آن‌ها ارایه کنیم که مناسب باشد و چهره شهر، ادب و اخلاق مردم و اعتقادات آن‌ها را نشان دهد.

وی خواستار ایجاد تنوع در شهر با نصب تابلو‌های جذاب برای گردشگران شد و افزود: این تابلو‌ها باید دارای مفاهیم جذاب باشد. گردشگران باید با انتقال این مفاهیم با اسلام و فرهنگ اسلامی ایرانی آشنا شوند.

وی به اهمیت مفاهیم تابلو‌هایی که در شهر نصب می‌شود، اشاره و تاکید کرد: این مفاهیم در ارتباط با خدا و آرامش بخش باشد، برای مثال می‌توان به دوران دفاع مقدس اشاره کرد که در مسیرجبهه، جملاتی قرار می‌گرفت که پندآموز بود.

نماینده، ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد اظهار کرد: چهره شهر باید زیبا، تمیز و با نشاط باشد، مردم باید با زیبایی و ظرافت در فضاسازی‌های شهری، در جریان مناسبت‌ها قرار بگیرند، فعالیت‌ها باید سنجیده و ویژه باشد و به جنبه‌های شرعی و فرهنگی توجه شود.

وی اعلام کرد: در برنامه ریزی‌ها به همه جوانب دقت شود. سنت‌های دینی و فرهنگ ناب اسلامی و ایرانی باید جایگزین سنت‌های غلط غربی از جمله سگ گردانی و خرید و فروش سگ شود. این رویکرد نیازمند یک کار ظریف است. دشمن با توجه به مذهبی بودن، یزد را مورد توجه قرار داده و قصد دارد فرهنگ اصیل اسلامی یزد را کمرنگ کند.

نماینده، ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد خواستار نصب تلویزیون‌های شهری برای ارائه مفاهیم مهم از جمله توجه به خدا و نماز و سنت زیبای کمک کردن به همدیگر شد و افزود: فضای مجازی خلاء‌هایی را در این حوزه ایجاد کرده که باید اصلاح شود و ارتباط مردم با مساجد و روضه‌ها دوباره برقرار شود. می‌توان با نصب این تلویزیون‌های بزرگ در شهر، مفاهیم را در قالب هنر از جمله کلیپ‌های کوتاه و آموزنده، تصاویر و جملات زیبا، به مردم آموزش داد.

نماینده، ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد بر شفافیت در حوزه مالی تاکید کرد و گفت: باید در این حوزه قوی، مطمئن و شفاف عمل کرد تا جلوی فتنه‌ها گرفته شود.

رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری یزد هم در این دیدار از تدوین برنامه و ارائه آن به آیت الله ناصری برای اجرای فعالیت‌های فرهنگی، ورزشی و اجتماعی در سازمان خبر داد و گفت: تلاش می‌شود این برنامه با اطلاعات دقیق و استفاده از رهنمود‌های نماینده، ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد تدوین شود و از نتایج مطالعه و پژوهشی که در زمینه مدیریت شهری در حوزه فرهنگی، اجتماعی، هنری و اقتصاد شهر اسلامی مورد توجه مقام معظم رهبری با ۵ شاخص اصلی انجام شده، استفاده شود.

وی همچنین بر ضرورت هماهنگی دستگاهی برای ارائه خدمات بهتر به شهروندان و ارتقاء خدمات حوزه فرهنگی، اجتماعی و ورزشی تاکید کرد و از نماینده، ولی فقیه در استان و امام جمعه خواستار فرصت ثابتی برای ارائه گزارش و دریافت رهنمود‌های ایشان، با توجه به نگرانی‌هایی که در این حوزه دارند، شد.

منبع:خبرگزاری صداوسیما

بخش نظردهی بسته شده است..