امام جمعه بخش مرکزی یزد در همایش فعالان گردشگری یزد:

گردشگری را حتما اصل قرار بدهیم

امام جمعه بخش مرکزی یزد و نائب رییس حوزه علمیه استان یزد به قیام عاشورا اشاره کرد و گفت: ابلاغ پیام باید با سفر همراه باشد و تداوم این راه و اصل، نیازمند این است که هجرت و مهاجرت و به تعبیر فنی گردشگری را حتما اصل قرار بدهیم.

آیت‌الله «سیدمحمدکاظم مدرسی» در همایش فعالان گردشگری یزد با بیان این که فصل مشترک قیام امام حسین(ع) با سفر و هجرت همراه بوده است، گفت: قیام حسینی هم با هجرت و سفر شروع شد و اگر هجرت و سفر نبود شاهد ابلاغ پیام‌ عاشورا نبودیم.

وی با تاکید بر این که جامعه بشری به ابلاغ پیام نیاز دارد، گفت: ابلاغ پیام باید با سفر همراه باشد و تداوم این راه و اصل، نیازمند این است که هجرت و مهاجرت و به تعبیر فنی گردشگری را حتما اصل قرار بدهیم، اما این اصل پیش نیازهایی لازم دارد که زیرساخت‌ها جزو این پیش‌نیازها هستند.

مدرسی با بیان این که توسعه زیرساخت‌ها به پیوست‌های فرهنگی و اجتماعی نیاز دارد، تصریح کرد: باید در کنار معرفی شهر خشتی جهان فرهنگ‌ها و سنت اصیل مردم نیز معرفی شود، مساجد علاوه بر معماری با جمعیت‌هایی زیاد دیده شوند و حسینیه‌ها پررونق دیده شوند.

وی تاکید کرد: میراث فرهنگی و گردشگری را نباید منهای فرهنگ و مذهب ببینیم چرا که حسینیه‌ها و مساجد سرشار از فرهنگ ایرانی و اسلامی است و روحانیت در این زمینه پیشگام هستند.

فراکسیون گردشگری اماده همراهی

 

«محمدرضا دشتی» رییس فراکسیون گردشگری مجلس با بیان این که باید از مقوله گردشگری به درستی استفاده شود، اظهار کرد: این سرمایه بزرگ در سنوات قبل مورد عنایت نبوده و در حالی که حوزه های نفت، مالیات و فروش اوراق در بحث اقتصاد اولویت دارند باید برای تبدیل گردشگری به اولویت در بودجه توجه شده و فرهنگسازی شود.

وی با بیان این که وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری جزو آخرین وزارت‌ خانه ها محسوب می‌‎شود، گفت: امیدوار هستیم با مدیریت مهندس ضرغامی این وزارت به وزارت خانه های اول تبدیل شود چرا که در کنار وزارت خانه های اقتصادی شامل وزارت نفت، اقتصاد و بانک مرکزی جای وزارت گردشگری خالی است.

نماینده مردم اردکان با بیان این که انتصاب استاندار حامی گردشگری را شاهد هستیم، گفت: یزد به عنوان شهری جهانی مطرح شده است و باید مدیران یزد را به درجه واقعی جهانی شدن برسانند.

وی با بیان این که گردشگری را باید با تکیه بر تاکیدات رهبری و ریاست جمهوری به نقطه شایسته‌ای برسانیم، گفت: فراکسیون گردشگری ظرفیتی است که می‌تواند موارد و مسائل مطرح شده را در مجلس، دولت و قوه قضائیه اعلام کند.

دشتی با اشاره به غفلت شهرستان‌های یزد از این ظرفیت تاکید کرد: تنها شهرستان بافق فراکسیون را دعوت کرده و مشکلات را مطرح کرده است و هنوز از هیچ شهرستانی مورد استقبال قرار نگرفتیم.

 

«سیدمصطفی فاطمی» مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان با بیان این که بزرگترین طرح استان که مربوط به انتقال راه آهن یزد و شیراز بود، به حوزه گردشگری مربوط است، گفت: تکمیل این طرح را در حالی شاهد بودیم که حتی وزیر گردشگری هم با این مقوله مخالفت کرده بود اما رییس جمهور وقت با بیان این جمله که با تکمیل این طرح، ضلع سوم مثلث طلایی کشور را متصل خواهیم کرد، این طرح می توانست پیش برود.

وی با بیان این که حوزه گردشگری نیازمند تقویت و حمایت است، گفت: گردشگری یزد موفقیت خود را شامل تیم منسجم و گسترده‌ای از فعالان این حوزه است که باید این هماهنگی و انسجام حفظ شود و موفقیت این تیم شامل بخش دولتی و خصوصی برای هیچ ارگان و نهادی قابل مصادره نیست.

«فخرالسادات خامسی» عضو شورای شهر یزد در این نشست با بیان این که شهرداری و شورای شهر به مقوله گردشگری به طور جدی ورود کرده است، گفت: یزد دومین شهر تاریخی دنیا و اولین شهر خشتی جهان است و شاید اگر این ظرفیت در دیگر کشورهای دنیا وجود داشت از آن گنجینه‌ای برای کشور خود می‌ساختند.

وی با بیان این که هنوز به طور شایسته شاهد اتفاقی موثر در حوزه گردشگری نیستیم، تصریح کرد: امروزه برنامه‌های مرتبط به این حوزه فازبندی و مرحله‌بندی شده و راحت‌تر می‌توانیم برنامه‌ها را پیش ببریم و اجرایی کنیم.

این مسئول با بیان این که هماهنگی و انسجام در حوزه دولتی نیز در این خصوص وجود دارد، تصریح کرد: رمز و راز موفقیت هماهنگی و همدلی است و امیدواریم این انسجام فراتر رفته و همه افراد دولتی و غیردولتی همصدا شوند و اندیشه هایشان را بهم پیوند بزنند.

در پایان از فعالان این حوزه و مدیران اصناف نیز تقدیر شدند.

منبع:ایسنا یزد

بخش نظردهی بسته شده است..