آیت الله مدرسی خطاب به دولتمردان:

الگوی امیرالمومنین(ع) در اخذ مالیات اجرا شود

نائب رئیس شورای حوزه‌های علمیه استان یزد خطاب به دولت مردان از لازمه اجرای الگوی امیرالمومنین(ع) در اخذ مالیات خبر داد.

آیت الله «سیدمحمدکاظم مدرسی» با بیان این که اخذ مالیات توسط دولت‌ها باید بر مبنای الگوی امیرالمومنین(ع) باشد، اظهار کرد: رهبر معظم انقلاب در دیدار با دولتمردان دولت سیزدهم نامه ۵۳ نهج‌البلاغه که خطاب به مالک اشتر از ناحیه امیرالمومنین(ع) است، متذکر شدند و دولتمردان را به مطالعه دقیق در این زمینه توصیه کردند.

وی با بیان این که بخشی از این نامه در زمینه گرفتن مالیات به عنوان یک ضرورت است، تصریح کرد: مالیات تامین کننده بخشی از درامد جامعه و قوام و حیات جامعه است اما چگونگی دریافت مالیات از مردم هم بسیار مهم است.

امام جمعه بخش مرکزی یزد با اشاره به این که ما نباید مردم را نسبت به هم بی‌عاطفه کنیم، گفت: وقتی ما به مردم اعتماد نداشته باشیم و برخوردهای نامناسبی مابین متولیان امور دارایی و مالیات و مردم شکل بگیرد.

وی با اشاره به این که نباید رفتارهایی ناشی از بی‌اعتمادی به مردم شکل بگیرد، تصریح کرد: اگر اداره مالیات و دارایی هر تراکنشی را باید به عنوان درآمد تلقی کند شاهد کاهش مساعدت‌ها و قرض الحسنه‌ها خواهیم بود.

مدرسی افزود: کارتخوان و تراکنش را فقط در این زمینه محاسبه کردن کار درستی نیست و نباید مردم را متهم به دروغگویی آن هم به این گستردگی کنیم.

وی با بیان این که «آیا ما حق داریم همه افراد واجد پرداخت مالیات را انسان دروغگو و غیرصادق معرفی کنیم؟» تصریح کرد: ارجاع دادن قوانین جدید به سال‌های قبل نیز کار درستی نیست یا قوانینی که به صورت موردی و حکم‌هایی که به صورت موردی صادر شده است را برای عموم مردم اجرا کردن کار درستی نیست.

وی با بیان این که اداره دارایی باید دستورالعمل کیفیت اخذ مالیات را از امیرالمومنین علی (ع) بگیرد، گفت: امیرالمونین بیان می‌کنند به بازار اعتماد کنید و اگر اعتماد کنید هم فعالیت شما رونق می‌گیرد و هم جامعه به رونق خواهد رسید.

امام جمعه بخش مرکزی یزد یکی از سرمایه‌های کشور در سال‌های اول انقلاب و تشکیل نظام اسلامی را سرمایه مردمی نسبت به نظام اسلامی دانست و گفت: مردم اگر احساس می‌کردند دولت کمی بودجه را دارد سرمایه‌های خود را برای خرج جاری کشور اهدا می کردند اما در حال حاضر چرا باید اینگونه باشد؟

وی افزود: امروزه باید به دنبال چیزی باشیم که به اعتماد مردم ضربه زده است و باید این موضوع جبران شود، از دستگاه قضایی قدردانی می‌شود که در تلاش برای جبران این اعتماد است اما باید بیش از این و سریع‌تر از این‌ها باید اعتماد سازی دوباره شود.

وی البته به توجه الگوی المومنینی در اخذ مالیات به خسارت‌ها و شرایط اقتصادی نیز اشاره کرد و این الگو را بهترین الگو برای اخذ مالیات دانست.

منبع:ایسنا یزد

بخش نظردهی بسته شده است..