نماینده مردم یزد در مجلس: تنها ۵درصد اقتصاد کشور تعاونی است

رئیس مجمع نمایندگان یزد با بیان اینکه تعاون در ایران به جایگاه واقعی خود نرسیده گفت: در برنامه ششم تاکید شده ۲۵ درصد اقتصاد کشور باید تعاونی باشد در حالی که این رقم تنها ۵ درصد است.

به گزارش یزدی نیوز، محمدصالح جوکار در نشست هم اندیشی مسئولان استان با هیئت رئیسه و بازرسین اتاق تعاون و فعالان بخش تعاونی استان یزد اظهار داشت: بحث تعاون در قرآن و فرهنگ ما مورد تاکید قرار گرفته و انسان به صورت ذاتی اهل تعاون است.

وی تشکیل جوامع بشری را نشان دهنده روحیه تعاون پذیری مردم دانست و گفت: در کشور ما توجهی به این موضوع نشده در حالی که برنامه ششم تاکید بر تعاونی شدن ۲۵ درصد اقتصاد کشور داشت در حالی که الان این رقم تنها ۵ درصد است.

رئیس مجمع نمایندگان استان یزد افزود: قانون اساسی ما اقتصاد را به سه بخش دولتی، خصوصی و تعاونی تقسیم بندی کرده و اصل ۴۴ هم قرار بود بیشتر به تعاونی ها توجه داشته باشد ولی این موضوع هم متاسفانه انجام نشد.

جوکار گفت: ما حرف‌های بسیار خوبی در ارتباط با موارد مختلف می‌زنیم ولی در حوزه تعاونی‌ها نتوانستیم حرف‌هایی که زدیم را به مرحله عمل وارد کنیم و تعاونی‌ها همچنان به جایگاه خود دست پیدا نکردند.

 

نماینده مردم یزد، اشکذر و بخش ندوشن در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: تعاونی‌ها در تولید و توزیع درآمد سالم‌ترین شبکه‌ها و تشکیلات به حساب می‌آیند و اگر از طریق تعاونی‌ها اقدام به حضور در اقتصاد کنیم، اثربخشی بالایی را مشاهده می‌کنیم.

وی گفت: اینکه در بحث اقتصاد به مردمی بودن آن توجه داریم در واقع همان رویکرد تعاونی است که باید از ظرفیت‌های قانونی به نحو مناسب برای تقویت و تحقق جایگاه واقعی تعاونی‌ها استفاده لازم را ببریم.

رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: یکی از ظرفیت‌های بسیار مهمی که می‌توان در حوزه تعاونی‌ها مورد توجه قرار داد بخش کشاورزی و گلخانه‌هاست که بازارهای خوبی هم برای آن هم در داخل و هم در خارج کشور وجود دارد.

جوکار با اشاره به تدوین برنامه هفتم توسعه گفت: ظرفیت‌های دیده شده در برنامه ششم و پیشنهادهای جدید از سوی اتاق تعاون به نمایندگان مجلس ارائه شود تا در برنامه هفته و برای تقویت جایگاه تعاونی‌ها درج شود.

منبع:خبرگزاری تسنیم

بخش نظردهی بسته شده است..