بهره‌برداری از اقامتگاه سنتی در روستای هدف گردشگری اله آباد

معاون سرمایه‌گذاری و تأمین منابع اداره‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان یزد از تکمیل و تجهیز یک اقامتگاه سنتی در روستای هدف گردشگری اله آباد زارچ خبر داد.

به گزارش یزدی نیوز، محمد میر شمسی بابیان اینکه رشد و توسعه زیرساخت‌ها و حمایت از سرمایه‌گذاری و فعالین بخش گردشگری عامل رونق، تحرک و اشتغال‌زایی این بخش می‌شود، گفت: اقامتگاه سنتی حاج بابایی، با حجم سرمایه‌گذاری ۷۰ میلیارد ریال توسط بخش خصوصی تجهیز و راه‌اندازی شده است.
وی ادامه داد: زیربنای این اقامتگاه ۱۵۰۰ مترمربع است که دارای ۱۳ اتاق، ۴۳ تخت و متشکل از فضا‌های اقامتی، پذیرایی و … است و با راه‌اندازی آن زمینه اشتغال برای ۱۰ نفر فراهم‌شده است.
لازم به ذکر است: روستای هدف گردشگری اله آباد روستایی است که در قسمت ورودی زارچ واقع‌شده و بافت تاریخی آن با مساحت تقریب ۳۶ هزار مترمربع، دارای دو محله زرتشتی نشین و مسلمان‌نشین است. قسمت زردشتی نشین این بافت تاریخی متراکم و پویا است و بنا‌هایی که زرتشتیان با توجه به آئین‌های مختلف خود درگذشته در این منطقه ایجاد کردند، تاکنون پابرجا مانده و هنوز مراسم خاص خود را در آن برگزار می‌کنند، این ابنیه امروز به‌عنوان آثار تاریخی این روستا به شمار می‌رود.
در محور گردشگری روستای اله آباد بنا‌هایی نظیر آتشکده، مدرسه ادب شاهپوری، مدرسه گودرزی، خانه‌های سنتی و دربند‌های تاریخی وجود دارد که دارای ارزش تاریخی بوده و برخی از آن‌ها ثبتی هستند.

منبع:خبرگزاری صداوسیما

بخش نظردهی بسته شده است..