یزد در فقر زیرساخت‌های ورزشی؛ سرانه پایین ورزشی صدای ورزشکاران را درآورد

در حالی که بیشترین حجم جمعیتی استان یزد در مرکز استان زندگی می‌کنند، سرانه ورزشی شهرستان یزد پایین‌تر از سرانه سایر نقاط استان و میانگین کشوری است.

به گزارش یزدی نیوز توجه به ورزش و تکمیل زیرساخت‌های ورزشی استان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و یکی از شاخصه‌های توسعه یافتگی هر جامعه ای به حساب می‌آید.

در ایران میزان توجه به ورزش از سوی مردم همانند مطالعه کتاب از میانگین جهانی کمتر است و بسیاری از جوانان به هیچ عنوان در طول روز ورزش انجام نمی‌دهند.

یکی از دلایلی که توجه به ورزش در سطح جامعه پایین است، کمبود زیرساخت‌ها و امکانات رفاهی ورزشی است که سبب شده به اندازه کافی برای همه جوانان امکانات استاندارد و ارزان قیمت وجود نداشته باشد.

قطعا یکی از عوامل سوق پیدا کردن جوانان به سمت برخی از آسیب‌های اجتماعی از جمله اعتیاد نبود زیرساخت‌های لازم در حوزه‌های تفریحی و ورزشی برای جوانان است که متاسفانه در استان یزد هم شاهد آن هستیم.

موضوعی که این روزها گلایه‌های زیادی به آن از سوی مردم و مسئولان شنیده می‌شود و به صورت ویژه ورزشکاران از نبود امکانات و زیرساخت‌های کافی ورزشی در استان به ویژه در شهرستان یزد گلایه دارند.

محمدصالح جوکار نماینده مردم یزد، اشکذر و بخش ندوشن در مجلس شورای اسلامی در این رابطه با اشاره به اهمیت توسعه امکانات ورزشی اظهار داشت: سرانه ورزشی مرکز استان یزد نسبت به کل کشور و حتی نسبت به کل استان یزد چقدر است؛ این آمار خیلی پایین و حتی ناچیز است.

وی با بیان اینکه جوانان برای اینکه انرژی خود را تخلیه کنند نیاز به فضاهایی برای ورزش و تفریح دارند افزود: ما در کشور وزارت ورزش و جوانان داریم چرا نباید برای جوانان برنامه‌ای داشته باشیم؟

رئیس مجمع نمایندگان استان یزد افزود: این موضوع از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و مسئولان باید نسبت به رفع این مشکل توجه ویژه و لازم را داشته باشند.

بدون اینکه به آمارها توجهی داشته باشیم، صرفا اگر در سطح شهر با جوانان گفت‌وگویی انجام دهیم متوجه می شویم که امکانات رفاهی و ورزشی مناسبی در شهرستان یزد برای گذراندن اوقات فراغت آنها وجود ندارد.

مسعود شریعتی در این رابطه اظهار داشت: با توجه به اینکه در گذشته اشتباه اساسی در استان ایجاد شد و برخی زمین‌های خاکی را با گذاشتن دو دروازه و نا‌م‌گذاری زمین خاکی آمار سرانه ورزشی استان را بالا برده بودند.

وی تصریح کرد: چند سال زمان برد که سازمان برنامه و بودجه را توجیه کنیم که این زمین‌ها به هیچ عنوان قابلیت ورزش ندارد و آمارها پایین‌تر است.

مدیرکل ورزش و جوانان استان یزد خاطرنشان کرد: به هر شکل سرانه ورزشی استان یزد ۸۳ سانتی متر به ازای هر نفر است و در سایر شهرستان‌های استان یزد این موضوع از یک متر فراتر رفته ولی در مرکز استان این سرانه با سایر دستگاه‌ها مجموعا بیشتر از ۶۲ سانتی متر نیستیم و امکانات ورزش و جوانان ۵۳ سانتی متر است که همچنان ۴۷ سانتیمتر شهر یزد امکانات کمتری دارد.

شریعتی تصریح کرد: این موضوع دلایل مختلفی دارد گفت: بیش از ۵۱ میلیارد تومان اعتبار ملی برای پروژه‌های بزرگ استان یزد درخواست کردیم و اختصاص پیدا کرده و با افتتاح این پروژه‌ها سرانه ورزشی شهرستان افزایش پیدا می‌کند.

وی گفت: چند سالن ورزشی هم در نقاط مختلف استان یزد از جمله اکرم آباد و اکرمیه در حال احداث است و با پایان یافتن آن، جهش قابل توجهی را شاهد خواهیم بود.

بدون شک توسعه امکانات ورزشی در دستگاه‌های مختلف نیازمند توجه بیشتر همه مسئولان است و نمی‌توان انتظار داشت از یک اداره تمام امکانات مورد نیاز تامین شود ولی ورزش و جوانان استان هم با توجه به ظرفیت‌های ورزشی یزد، نباید افق دید خود را بر استاندارد یک متر به ازای هر نفر در نظر بگیرند.

به ویژه اینکه استان یزد یک استان مهاجرپذیر است و همه ساله تعداد بسیار زیادی نیروی غیربومی برای کار به این استان می‌آیند و حضور آنها ضرورت افزایش سرانه‌های ورزشی را دوچندان می‌کند.

منبع:خبرگزاری تسنیم

بخش نظردهی بسته شده است..