تمام نهاده‌های دامی با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد می‌شود / شبکه توزیع نهاده‌های دامی در کشور سالم نیست

رئیس مجمع نمایندگان استان یزد با بیان اینکه تمام نهاده‌های دامی با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد می‌شود، گفت: شبکه توزیع نهاده‌های دامی در کشور سالم نیست.

به گزارش یزدی نیوز، محمدصالح جوکار در دیدار با نماینده دامداران در یزد با اشاره به مشکلات بسیار گسترده‌ای که در حوزه نهاده‌های دامی و کشتار دام‌های مولد به وجود آمده اظهار داشت: متاسفانه برنامه‌ریزی لازم از سوی دولت به ویژه وزارت جهاد کشاورزی را در ارتباط با نهاده‌های دامی نمی‌بینیم.

وی تصریح کرد: از مدت‌ها قبل مشخص بود که امسال با خشک‌سالی روبرو می‌شویم و طبیعی است در سالی که با خشک‌سالی روبرو هستیم در تامین نهاده‌های دامی با مشکل مواجه می‌شویم و باید از همان زمان برنامه‌ریزی لازم برای عبور از این مشکل انجام می‌شد ولی این موضوع صورت نگرفت.

نماینده مردم یزد، اشکذر و بخش ندوشن در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه متاسفانه برنامه‌ریزی لازم در زمینه تغذیه دام در کشور وجود ندارد گفت: دولت با وجودی که توانایی لازم در زمینه تامین نهاده‌های دامی را ندارد در این کار دخالت می‌کند با وجودی که این کار باید به صورت کاملا آزاد و با مشارکت بخش خصوصی انجام شود.

جوکار افزود: این که الان کشتار دام آبستن یا مولد را در کشور مشاهده می‌کنیم موضوعی بسیار ناراحت کننده است که در هیچ کجای دنیا انجام نمی‌شود و اتفاق افتادن آن در ایران مایه تاسف است.

رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس شورای اسلامی گفت: در بحث مرغ هم یک زمانی جوجه‌های یک روزه را زنده زنده زیر خاک می‌کردند یا جوجه‌ها را می‌سوزاندند؛ همان زمان به مسئولان امر هشدار دادیم که در تامین مرغ به مشکل بر می‌خوریم و الان این مشکلات پیش آمده است.

وی با بیان اینکه خشکسالی امسال به مشکلات افزوده است گفت: باید برای شش ماهه دوم سال برنامه‌ریزی دقیقی داشته باشیم و از همین الان به فکر تامین خوراک دام و طیور در سراسر کشور باشیم وگرنه با مشکل بسیار جدی‌تری روبرو می‌شویم.

رئیس مجمع نمایندگان استان یزد افزود: تقریبا تمام نهاده‌های دامی با ارز ۴۲۰۰ تومانی به کشور وارد می‌شود ولی به دلیل عدم وجود شبکه توزیع سالم، بخش زیادی از این نهاده‌ها به بازار آزاد وارد می‌شود و با قیمت بالا به دست دامدار و مرغدار می‌رسد.

جوکار تاکید کرد: اینکه ما دامدار را مجبور کنیم شیر را ۴۵۰۰ تومان بفروشد و بعد فرآورده‌های لبنی را با ارز ۲۴ هزار تومانی صادر کنیم هم یکی دیگر از مشکلاتی است که در حوزه دام با آن روبرو هستیم؛ این روند فقط برای دامدار ضرر به دنبال دارد.

رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اگر بحث نهاده‌های دامی و واردات آن را آزاد کنیم و این نهاده‌ها به صورت کامل با ارز آزاد به کشور وارد شود، می‌توانیم یارانه ارز ۴۲۰۰ تومانی را به تولید کننده یا در آخر زنجیره تولید به مصرف کننده بدهیم و به این صورت دست مفسدان را از این روند به صورت کامل قطع کنیم.

وی تاکید کرد: تنها به این صورت است که می‌توان فساد در این صنعت را ریشه کن کنیم وگرنه هرچه که ما یارانه به واردات اختصاص دهیم، قرار نیست جز فساد و رانت چیزی عاید ما کند.

رئیس مجمع نمایندگان استان یزد افزود: به دلیل بی تدبیری که صورت گرفته، در شرایط فعلی هم مردم و هم دامداران و تولید کنندگان ناراضی هستند و تنها دلالان هستند که از این بازار سود واقعی می‌برند و رضایت کامل از مشکلات به وجود آمده دارند.

جوکار گفت: در حال حاضر بخش مهمی از وزارت جهاد کشاورزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت درگیر تنظیم این بازار هستند ولی همین مشکلات مانع از موفقیت در این کار شده است.

منبع:خبرگزاری تسنیم

بخش نظردهی بسته شده است..