ایران، الگوی مراقبت‌های اولیه بهداشتی در جهان

مدیر منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت: از زمان بروز همه گیرى، کشور‌ها دریافته‌اند که سرمایه‌گذاری در سلامت یک سرمایه‌گذاری هوشمندانه برای بدست آوردن امنیت بهداشتى است.

به گزارش یزدی نیوز دکتر الحمد المنظری به سی و چهارمین آیین پویش ره سلامت که با حضور وزیر و با هدف افتتاح ۶۹۶ طرح بهداشتی و درمانی در کشور، در یزد برگزار شد، پیامی صادر کرد.

در این پیام آمده است: سیستم‌های مراقبتی با رویکرد مراقبت‌های اولیه بهداشتی، بهترین روش برای تحقق بخشیدن به حق همه در دستیابی به بالاترین سطح سلامت و در عین حال به حداکثر رساندن عدالت و همبستگی است.

وی افزود: برای دستیابی به پوشش همگانی سلامت و اهداف توسعه پایدار، رویکرد دولت – ملت به مسائل بهداشتی مورد نیاز است که به‌عنوان هسته اصلی خدمات یکپارچه سلامت متشکل از سیاستگذاری و عملکرد چند بخشی، توانمندسازی افراد و جوامع و مراقبت‌های ضروری بهداشتی است.

مدیر منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت خاطرنشان کرد: مراقبت‌های اولیه بهداشتی در جمهوری اسلامی ایران به عنوان الگو مطرح است. از چهار دهه گذشته، شبکه مراقبت‌های اولیه بهداشتی برای اطمینان از دسترسی به موقع مردم به خدمات ضروری، مقرون به صرفه و قابل قبول ایجاد شده است که این مراکز بهداشتی جدید در ارتقای سطح پوشش خدمات تا ۱۰۰ درصد کمک‌رسان است.

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران در آغاز شیوع پاندمی کووید-۱۹، سیستم مراقبت‎های اولیه بهداشتی خود را به عنوان بخش اصلی در پاسخ به این پاندمی معرفی کرده است. شبکه مراقبت‌های بهداشتی زیر ساختی است برای فعالیت‌های ارتباطی منظم در تشخیص زود هنگام موارد، ردیابی تماس و تریاژ برای مراجعه به بیمارستان (در صورت لزوم) که توسط کارکنان سیستم مراقبت‌های بهداشتی ارائه می‌شود.

المنظری یادآور شد: علاوه بر این ، سیستم ثبت شبکه بهداشت، در شناسایی بهتر گروه‌های آسیب پذیر، از جمله گروه‌های پرخطر ابتلا که نیاز مراقبت‌های بیمارستانی دارند، کمک کرد. سیستم مراقبت‌های بهداشتی اولیه به منظور پوشش همه افراد جامعه، بسیج ملی مبارزه با بیماری کووید-۱۹ را به صورت مرحله‌ای آغاز کرد که گام پنجم آن دسترسی عادلانه به واکسن برای آسیب پذیرترین افراد جامعه است.

به گفته این مسئول، همه‌گیری کرونا نشان داد ادغام مراقبت‌های اولیه بهداشتی در طیف گسترده‌ای از سیاست‌ها، استراتژی‌ها، فعالیت‌ها و خدمات یک نیاز جهانی است. برای جهت‌گیری مجدد نظام سلامت نیاز مبرم به تعهد سیاسی روشن و رهبری قوی در همه سطوح وجود دارد.

این مدیر منطقه‌ای سازمان جهانی بهداشت تاکید کرد: می‌خواهم ضمن تاکید بر لزوم اطمینان از تداوم خدمات ضروری سلامت از طریق شبکه مراقبت‌های اولیه بهداشتی ، از این فرصت برای تقدیر از موفقیت ایران و معرفی شهر سهند به‌عنوان اولین شهر سالم در میان کشور‌های با درآمد متوسط در منطقه استفاده نمایم. بدیهی است این امر بدون نقش رهبری قوی بخش بهداشت و اقدامات فداکارانه کارکنان نظام سلامت و همچنین مشارکت جامعه میسر نبود.

منبع:خبرگزاری صداوسیما

بخش نظردهی بسته شده است..