طرح‌های آماده بهره‌برداری میراث‌ فرهنگی یزد برای سفر رئیس جمهور

no-thumbs

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد از آماده بهره‌برداری بودن هشت طرح در حوزه‌های سه‌گانه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان به یمن سفر رئیس جمهور به استان و همزمان با ورود به برنامه‌های سال خوشامد به یزد خبر داد.

به گزارش یزدی نیوز "محمدمهدی شرافت" اظهار کرد: به مناسبت سفر رئیس جمهوری به استان یزد، طرح‌های شاخص حوزه‌های سه‌گانه این اداره کل به بهره‌برداری رسیده و آغاز به کار خواهند کرد.

وی با بیان این که پایه و اساس عملکرد این اداره کل، حوزه میراث فرهنگی است، عنوان کرد: ساختمان مالیه در سال ۱۳۱۳ در میدان تاریخی سعادت یزد که مرکز تعاملات اقتصادی فرهنگی در دوره قاجار بوده ایجاد شده و تا اواخر دهه شصت مورد بهره‌برداری قرار می‌گرفته است.

به گفته‌ی شرافت، این بنا اخیراً به دلیل عدم توجه بهره‌برداران به ارزش فرهنگی و تاریخی آن، توسط اداره کل میراث فرهنگی و با مشارکت اداره کل دارایی و با هدف ایجاد مرکز سرمایه‌گذاری خارجی و موزه سرمایه‌گذاری، با اعتباری بالغ بر ۲۴ میلیارد ریال و در بازه زمانی یازده ماهه مرمت و احیا شد.

وی همچنین طرح امیرچقماق را از دیگر طرح‌های شاخص این اداره کل برای افتتاح دانست و افزود: طرح مذکور از سال ۷۸ در کمیسیون ماده پنج مصوب و به تأیید شورای عالی شهرسازی رسید که در این راستا پس از آن در سال ۸۴ اقدام به آزادسازی مسیر راستگرد و اجرای جداره‌های شمالی جنوبی شد که حدود ۴۰ درصد از آن اجرا شد.

این مسئول ادامه داد: در سال ۹۳ به منظور ساماندهی و بازسازی محوطه میدان امیرچقماق، مشارکتی مابین شهرداری و میراث فرهنگی صورت گرفت و در ادامه‌، جداره‌سازی و محوطه‌سازی جلو خان مسجد امیرچقماق به عنوان طرح ساماندهی مطرح شد که در این راستا میراث فرهنگی اعتباری بالغ بریک میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال جهت ساماندهی و محوطه‌سازی تخصیص داد که مرحله اول همینک آماده افتتاح است.

شرافت خاطرنشان کرد: باتوجه به افزایش ورود گردشگر به کشور و به خصوص به استان یزد، افزایش تعداد واحدهای اقامتی، مسئله ای چشم‌گیر و حائز اهمیت است که در این راستا در سال جاری ۱۷ اقامتگاه بوم گردی در سطح استان آماده بهره‌برداری است.

وی افزود: در این میان چهار اقامتگاه در شهرستان یزد، چهار اقامتگاه در شهرستان میبد، سه اقامتگاه در شهرستان مهریز، در هر کدام از شهرستان‌های ابرکوه و اردکان دو اقامتگاه و در هر کدام از شهرستان‌های تفت و اشکذر یک اقامتگاه آماده بهره‌برداری هستند که همزمان با حضور رئیس جمهور در استان، افتتاح و راه‌اندازی خواهند شد.

مدیر کل میراث فرهنگی استان تصریح کرد: همچنین فاز پذیرایی و رستوران مجموعه اقامتی ـ پذیرایی "خانه پدری" واقع در محله تاریخی لرد کیوان یزد در مساحتی به متراژ ۴۰۰ مترمربع و توسط بخش خصوصی و سرمایه گذاری بالغ بر ۱۵ میلیارد ریال راه‌اندازی می‌شود.

وی عنوان کرد: همچنین در راستای توسعه هتل‌های استان یزد نیز فاز جدید هتل داد با ۳۰ اتاق و ۶۰ تخت و فاز جدید هتل سنتی خوان دوحد با هفت اتاق و ۲۰ تخت به مجموع اتاق‌ها و تخت‌های هتل‌های استان اضافه می‌شود.

شرافت اظهار کرد: با راه‌اندازی و بهره‌برداری از هتل‌های مذکور مجموع کل واحدهای اقامتی استان به۷۲ واحد، مجموع اتاق‌ها به۱۶۰۸ و مجموع تخت‌ها به۴۰۱۹ خواهد رسید که امید است با افزایش این واحدها و همچنین بهبود کیفیت خدمات‌رسانی به مسافران و گردشگران، روز به روز شاهد افزایش حضور گردشگران در استان باشیم.

مدیر کل میراث فرهنگی یزد در ادامه گفت: طرح مرمت و احیای بازارچه چهارسوق شاهی یزد واقع در انتهای خیابان مسجدجامع جنب کتابخانه وزیری شامل ۲۵ باب مغازه متعلق به آستان قدس رضوی و ۱۰ باب مغازه متعلق به شهروندان با اعتباری بالغ بر ۱۰ میلیارد ریال توسط شرکت توسعه گردشگری استان و همکاری اداره کل میراث فرهنگی یزد انجام شده است.

به گفته‌ی وی، بهره‌برداری از این مجموعه به عنوان بازارچه دائمی صنایع دستی با اجاره مغازه‌ها به هنرمندان صنایع دستی صورت می‌پذیرد.

وی راه‌اندازی بازارچه صنایع دستی خانه حیران را از دیگر اقدامات انجام شده در حوزه صنایع دستی عنوان کرد و افزود: مرمت خانه تاریخی حیران در سال جاری با اعتباری بالغ بر یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال توسط این اداره کل و با کاربری بازارچه صنایع دستی صورت گرفته است.

شرافت در پایان افزود: در این خانه تاریخی ۱۲ غرفه صنایع دستی برای ۱۲ رشته شاخص تعریف شده است که سفال، سرامیک، زیورآلات سنتی، چاپ باتیک، منسوجات سنتی (احرامی بافی، زری بافی، کاربافی)، سنگ‌های قیمتی، مشبک و معرق از جمله رشته‌هایی است که در این غرفه ها عرضه خواهد شد.

۲ دیدگاه