عارف:مردم پاسخ تندروها را در انتخابات بدهند

به گزارش یزدی نیوزیک روز دیگر به هفت اسفند نزدیک شدیم و جریان اصلاح‌طلب بعد از سه دوره دوری از مجلس، از مردم مطالبه حضور حداکثری می‌کند. با‌این‌حال حضور اصلاح‌طلبان علاوه بر اینکه بعد از چند دوره ناکامی زمینه بازگشت به عرصه قدرت را فراهم خواهد کرد، می‌تواند زمینه مناسبی برای حمایت از دولت یازدهم نیز باشد؛ دولتی که البته برایند فعالیت اصلاح‌طلبان و معتدلین در مقابل انحصارطلبان بوده است. نشانه‌های موفقیت این تفکر که در انتخابات ۹۲ موفق به کسب ریاست‌جمهوری شد را می‌توان در نتایج مذاکرات هسته‌ای و برنامه جامع اقدام مشترک و در نتیجه قراردادهای اقتصادی دولت یازدهم و همین‌طور گشایش‌های دیپلماتیک ایران با جهان دید. 

رئیس شورای‌عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان، در‌این‌باره با تأکید بر ضرورت مشارکت مردم در انتخابات پیش‌روی مجلس و خبرگان رهبری، به تلاش رقیب برای ایجاد بحث‌های حاشیه‌ای، توهین و سوءاستفاده از فضای موجود اشاره کرد و گفت: الان زمان وحدت است و به دنبال پاسخ‌دادن به توهین‌های جریان رقیب نیستیم و معتقدم حضور و مشارکت حداکثری مردم پای صندوق‌های رأی، می‌تواند بهترین جواب به تخریب‌ها باشد. محمدرضا عارف، در گفت‌وگو با «وقایع اتفاقیه» در واکنش به صحبت‌های اخیر حداد عادل که گفته بود: «تاکنون دشمن تأکید به تحریم انتخابات داشت و حالا لیست انتخاباتی می‌دهد»، گفت: ما به دنبال تأکید روی این حرفای تخریبی نیستیم. الان زمان وحدت است و نگاه ما اخلاق‌مداری است، بنابراین در آینده هم پاسخی به این توهین‌ها نمی‌دهیم؛ چرا‌که معتقدیم جامعه به آرامش نیاز دارد و باید از فضای رادیکال دوری کنیم. رئیس شورای‌عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان تأکید کرد: تأکید اصلاح‌طلبان به مشارکت و حضور مردم پای صندوق‌های رأی است. بنابراین حضور و مشارکت حداکثری مردم پای صندوق‌های رأی، خود رویکردی خردورزانه است و مردم خود بهتر از هر کسی می‌دانند که چه کسانی را انتخاب کنند. البته آنها باید ضرورت حضور را درک کنند و بهترین انتخاب را برای منافع ملی انجام دهند. وی همچنین با گلایه از سازمان صدا و سیما گفت: به‌شدت از عملکرد صدا و سیما گلایه‌مندیم؛ چون به جای اینکه به مشارکت حداکثری مردم پای صندوق‌های رأی تأکید داشته باشد، مردم را به مشارکت‌نکردن در انتخابات تشویق می‌کند و این رویکرد جدیدی است که تا حالا سابقه نداشته است. رئیس بنیاد امید ایرانیان تأکید کرد: نامزدهای اصلاح‌طلب و اعتدالی از حضور در برنامه‌های صدا و سیما منع شده‌اند و اجازه فعالیت ندارند، در‌حالی‌که نامزدهای رقیب به سادگی از این رسانه که قرار بوده رسانه ملی باشد، استفاده جناحی و سیاسی می‌کنند. رئیس شورای‌عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان در انتخابات در ادامه گفت: برای این روند تأسف می‌خورم. بارها از این موضوع گلایه کرده و تذکر داده‌ام و امیدوارم در روزهای آینده این مشکل حل شود و مسئولان این رسانه خود را اصلاح کنند. 
همچنین عارف، درباره شاخصه لیست ائتلافی اصلاح‌طلبان تصریح کرد: این لیست رأی‌آور است و شاخصه اصلی آن اصلاح‌طلبی‌بودن و نگاه خاصی است که به ائتلاف با حامیان دولت داشته است و همین نگاه باعث پیروزی اصلاح‌طلبان در سال ۹۲ شده است. 
رئیس شورای‌عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان در انتخابات گفت: تا حد امکان سعی کرده‌ایم ویژگی‌هایی که مد‌نظر دو طرف اصلاح‌طلب و اعتدالیون -که همان اتحاد کشور و استمرار ائتلاف ۹۲ است- را دنبال کنیم و در‌عین‌حال با‌توجه به دستاورد ارزشمندی که در برجام اول داشتیم، ان‌شاءالله به دنبال خلق برجام‌های دیگر در داخل کشور هستیم. عارف در پاسخ به این سؤال که چه تضمینی درباره اینکه افرادی که در این لیست ائتلافی حضور دارند، به میثاق‌نامه اصلاح‌طلبان وفادار بمانند، گفت: همه اصلاح‌طلبان موظف شده‌اند، طبق میثاق‌نامه عمل کنند و این تعهدنامه را امضا کرده‌اند ولی برای افراد دیگری که با گرایش اعتدال در این لیست ائتلافی حضور دارند، هیچ اصرار و تأکیدی برای امضای این میثاق‌نامه وجود نداشته است. 
رئیس بنیاد امید ایرانیان، تصریح کرد: برای اعتدالیونی که در لیست ائتلافی اصلاح‌طلبان حضور دارند، هیچ تعهد و معذوریتی ایجاد نکرده‌ایم که حتما پس از ورود به مجلس، عضوی فراکسیون اصلاح‌طلبان شوند. رئیس شورای‌عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان تأکید کرد: میثاق‌نامه‌ای که اصلاح‌طلبان حاضر در لیست امضا کرده‌اند، تعهد‌نامه‌ای است برای حضورشان در فراکسیون اصلاح‌طلبان ولی این تعهد برای اعتدال‌گرایان وجود ندارد. البته آنها هم متعهد شده‌اند که در فراکسیون ائتلاف با اصلاح‌طلبان حضور داشته باشند.
 
اعضای ۳۰ نفره لیست ائتلاف اصلاح‌طلبان که ترکیبی از نیروهای بازمانده اصلاح‌طلب، نیروهای اعتدالی و چند اصول‌گرای معتدل حامی دولت است، در تلاشند با افزایش ظرفیت عقلانیت و اعتدال، مجلسی به دور از هیاهو و تندروی را تدارک ببیند و مجلس دهم می‌تواند عصار اندیشه‌های اصلاح‌گرایانه اعتدالی و مصلحانه باشد. احمد مازنی، فاطمه سعیدی، طیبه سیاوشی، محمود صادقی و فاطمه حسینی به «وقایع اتفاقیه» می‌گویند؛ در تلاش هستند با کسب رأی مردم، مجلسی شایسته مردم ایران را تشکیل دهند و حرکت عمومی مردم در انتخابات سال ۹۲ را در مجلس دهم نیز استمرار بخشند. آنها معتقدند بخشی از بدنه جامعه به دلیل برخی اتفاقات از حضور در انتخابات دلسرد شده‌اند ولی اگر به این لیست ائتلافی رأی ندهند، ممکن است اتفاقات بدتری بیفتد، چون این لیست، لیست اعتدال است و شامل اصلاح‌طلبان و اصول‌گرایان معتدل  است.
 
مازنی: ویژگی‌های لیست اصلاح‌طلبان، رأی‌آوری است 
احمد مازنی در گفت‌وگو با «وقایع اتفاقیه» درباره ویژگی و برجستگی لیست ائتلافی اصلاح‌طلبان که باعث رأی‌آوری این لیست می‌شود، گفت: مهم‌ترین  ویژگی این لیست افزایش ظرفیت عقلانیت و اعتدال در کشور است. وی در ادامه گفت: قطار اصلاحات در ایستگاه ۹۲ بخشی از اصول‌گرایان معتدل و عاقل را با اصلاح‌طلبی همراه کرد و در سال ۹۴ در ایستگاه بعدی، بخش دیگری از عقلای این جریان را با اصلاحات همراه کرده، بنابراین جامعه از یک ظرفیت عقلایی و بیشتری برخوردار شده و تخصص و تجربه از دیگر ویژگی‌های این لیست است. مازنی همچنین تأکید کرد: اعتقاد به آزادی بیان و آزادی قلم و همچنین توجه ویژه به زنان و حقوق زنان هم از دیگر ویژگی‌های این لیست است. عضو ارشد حزب اعتماد ملی گفت: توصیه می‌کنم مردم به تأثیر رأی خودشان  توجه کنند و بدانند اصلاحات پروژه نیست، بلکه پروسه است. گام‌به‌گام باید حرکت کنیم و در هر گام اگر با رأی مردم همراه باشد، تغییر ایجاد می‌شود ولی  اگر مشارکت کم باشد، اتفاقی نمی‌افتد و باز فضای افراطی‌گری که در بخشی از جامعه حاکم است، اتفاق می‌افتد و ادامه‌دار می‌شود. 
 
سعیدی: یک رأی به عارف بدهکاریم
یک نامزد انتخاباتی اصلاح‌طلب گفت: مردم باید پای صندوق‌های رأی بیایند و به جای انتخابات ۹۲، در انتخابات ۹۴ به دکتر عارف و لیست حمایت‌شده وی رأی بدهند. فاطمه سعیدی در گفت‌وگو با «وقایع اتفاقیه» درباره لیست ائتلافی اصلاح‌طلبان گفت: لیست ائتلافی اصلاح‌طلبان لیستی است که مورد قبول و حمایت مردم است و قطعا مردم به این لیست رأی می‌دهند. این نامزد انتخاباتی اصلاح‌طلب در ادامه گفت: چون این لیست ازسوی اصلاح‌طلبان حمایت شده و این جریان هم پایگاه اجتماعی قوی و مستحکمی دارد، پس قطعا مردم به آن لیست رأی می‌دهند. وی همچنین تأکید کرد: پشتوانه اجتماعی مهم‌ترین ویژگی لیست اصلاح‌طلبان است، بنابراین از مردم می‌خواهم هفتم اسفند پای صندوق‌های رأی بیایند و به لیست ائتلافی اصلاح‌طلبان رأی بدهند. سعیدی با بیان اینکه مردم ایران یک رأی به آقای عارف بدهکارند، تأکید کرد: به دلیل اینکه سال ۹۲ بتوانیم ائتلاف کنیم و در انتخابات پیروز شویم، آقای عارف به نفع آقای روحانی کنار کشید، پس معتقدم مردم باید پای صندوق‌های رأی بیایند و به جای انتخابات ۹۲، در انتخابات ۹۴ به دکتر عارف و لیست حمایت‌شده وی رأی بدهند. 
 
سیاوشی: پیش‌قدم شده‌ایم تندروها به مجلس نروند 
سیاوشی، نامزد انتخاباتی اصلاح‌طلب گفت: اگر مردم به لیست انتخاباتی اصلاح‌طلبان رأی ندهند، دوباره جریان تندرو و افراطی روی کار می‌آید و دوباره اتفاقات سال‌های قبل تکرار می‌شود. طیبه سیاوشی در گفت‌وگو با «وقایع اتفاقیه» درباره لیست ائتلافی اصلاح‌طلبان گفت: این لیست به وعده‌ای که برای افزایش توسعه پایدار در حمایت از مطالبات زنان داده بود، عمل کرده و هشت نامزد زن را در لیست ائتلافی قرار داده است. وی گفت: ازآنجایی‌که چهره‌های ناشناخته‌ای در لیست ائتلافی اصلاح‌طلبان حضور دارند، ممکن است جریان رقیب برای تخریب از آنها استفاده کنند ولی باید بگویم لیست ائتلافی اصلاح‌طلبان بسیار قابل دفاع است و از متخصصان و کارشناسان تشکیل شده است. وی همچنین تأکید کرد: با توجه به شناختی که از نامزدهای لیست اصلاح‌طلبان دارم، به جرئت می‌توانم این قول را به مردم بدهم، در این لیست افراد بسیار توانمندی هستند که سابقه و تجربه کافی مدیریتی دارند و متخصص هستند. سیاوشی تصریح کرد: خود من سال‌ها در وزارت امورخارجه فعالیت داشته‌ام و کارهای پژوهشی انجام داده‌ام و سایر نامزدهای موجود در این لیست هم با انگیزه زیادی آمده‌اند تا برای کشور کاری انجام دهند. 
 
صادقی: اصلاح‌طلبان به‌دنبال اداره عقلانی کشور هستند
عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها گفت: اصلاح‌طلبان به‌دنبال اصلاح و تغییر در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی و اداره کشور براساس تئوری توسعه پایدار بر مدار عقلانیت هستند. محمود صادقی در گفت‌وگو با «وقایع اتفاقیه» درباره ویژگی مهم لیست ائتلافی اصلاح‌طلبان گفت: تفکر اصلاح‌طلبی در جامعه ایرانی پذیرفته شده است؛ این تفکر به‌دنبال تغییر و اصلاح فضای سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی است و همه این لیست ائتلافی به همه این آرمان‌ها و اهداف اصلاح‌طلبی وفادار هستند. وی همچنین درباره دلیل مهم تفاوت این لیست با سایر لیست‌ها گفت: لیست اصلاح‌طلبان به‌دنبال تغییر در حوزه‌های یادشده و اداره عقلانی کشور براساس تئوری توسعه پایدار و توسعه کشور بر مدار عقلانیت با نگاه به نسل‌های آینده است. صادقی با تأکید بر اینکه سوگند خورده‌ایم به میثاق‌نامه ائتلافی اصلاح‌طلبان وفادار بمانیم، گفت: از مردم می‌خواهم این فرصت تاریخی را مغتنم شمرده و از دست ندهند و همان‌طور که در انتخابات ۹۲ به دکتر روحانی رأی دادند و به افراطی‌گری پشت کردند، در انتخابات ۹۴ مجلس هم به تندروها نه بگویند تا مجلسی همسو و همراه با دولت داشته باشیم. 
 
حسینی: به‌دنبال ایجاد جامعه‌ای آرام و پرنشاط هستیم
جوان‌ترین نامزد انتخابات مجلس: ازمردم دعوت می‌کنم برای داشتن روزهای شاد، آرام و پرنشاط به لیست ائتلافی اصلاح‌طلبان رأی بدهنـد. ســیده‌فاطمه حسینــی در گفت‌وگو با «وقایع‌اتفاقیه» گفت: در این لیست گردش نخبگان صورت گرفته است و رویکرد،جوان‌گرایی و شایسته‌سالاری است، بنابراین با توجه به حضور شایستگان و نخبگان در این لیست، در صورت رأی‌آوری می‌توانیم امیدوار باشیم در مجلس آینده علم و کار کارشناسی به جایگاه واقعی خودش برگردد و مجلسی متخصص داشته باشیم. وی از مردم خواست هفتم اسفند پای صندوق‌های رأی بیایند و به لیست ۱۶+۳۰ رأی بدهند تا وضعیت و شرایط کشور تغییر کند. این نامزد انتخاباتی اصلاح‌طلب گفت: از مردم دعوت می‌کنم برای داشتن روزهای شاد پرنشاط و آرام، همه پای صندوق‌های رأی بیایند و به لیست ائتلافی اصلاح‌طلبان رأی بدهند. جوان‌ترین نامزد انتخاباتی اصلاح‌طلبان درباره برنامه‌های انتخاباتی خود گفت: برنامه‌های انتخاباتی من همان برنامه جامع اصلاح‌طلبان و تأکید برای رفع تبعیض‌های جنسیتی است.

۱ دیدگاه

  • امیر

    آنان که در زاویه گرفتن از راه ومرام امام راحل سرعت گرفته اند چه نام دارند ؟