استاندار یزد:

طرح انتقال آب به یزد پیشرفت خوبی داشته است

استاندار یزد گفت: خوشبختانه طرح‌های انتقال آب به استان با قوت و سرعت مناسب در حال انجام هستند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبار یزدی ها( یزدی نیوز) ،  "سید محمد میرمحمدی" در دیدار با جمعی از یزدی‌تباران در تهران اظهار کرد: اعتقاد دارم توسعه و عمران استان یزد به دست توانمند علاقه‌مندان و سرمایه‌گذاران رقم می‌خورد

وی ادامه داد: در موضوع آب، برنامه تأمین آب شرب را داریم که خوشبختانه کارهایش انجام ‌شده و در ابتدای سال ۹۳ به تصویب شورای عالی آب در کشور رسیده است. کار اجرایی آن نیز شروع ‌شده و تا امروز ۲۳ کیلومتر خط انتقالی آن لوله‌گذاری شده و تا پایان سال به ۵۰ کیلومتر می‌رسد.

 

میرمحمدی افزود: این طرح از بهشت‌آباد و سرشاخه‌های کارون سرچشمه می‌گیرد، بنابراین مطالعات و جانمایی سد آن نیز انجام ‌شده و اعتبارات آن به ارزش ۲۰۰ میلیارد تومان از محل فروش اوراق، تأمین و ۳۰۰ میلیارد تومان هم از محل فاینانس کره‌جنوبی استفاده ‌شده و طرح در حال اجراست.

 

استاندار تصریح کرد: میزان آب تخصیص‌یافته ۱۵۰ میلیون مترمکعب در سال است. الآن خطی که داریم تخصیص ۹۸ میلیون مترمکعب در سال است که سالانه بیش از ۶۰ میلیون مترمکعب آن به استان منتقل نشده ولی در سال آبی اخیر این رقم به ۶۹ میلیون مترمکعب افزایش ‌یافته و دنبال این هستیم که این رقم را اضافه کنیم، بنابراین اجرای طرح انتقال آب و اقدامات انجام‌شده تا حدودی به ما اطمینان داده که در کوتاه‌مدت مشکل آب شرب ما حل خواهد شد.

 

وی اظهار کرد: در خصوص خط اول تا اجرای کامل خط دوم انتقال و به بهره‌برداری رسیدن آن با یکسری مشکلاتی مثل خوردگی لوله که مستلزم ‌ترمیم است مواجه هستیم. برای ترمیم، قطعی آب ۲۴ یا ۴۸ ساعته خواهیم داشت و در این ‌ارتباط برای حفر ۲۵ حلقه چاه مجوز گرفته‌ایم تا به عنوان چاه اضطراری در مواقع قطع آب از آنها استفاده کنیم.

 

میرمحمدی با بیان این که تأمین آب صنعت استان را نیز دنبال می‌کنیم، ادامه داد: اگر با مدیریت مصرف آب کشاورزی، ۱۰ تا ۲۰ درصد صرفه‌جویی داشته باشیم تا حدودی در تأمین آب صنعت مورد نیاز می‌توانیم در کوتاه‌مدت مشکلی نداشته باشیم. در بلندمدت بحث انتقال آب از خلیج‌فارس و دریای عمان مطرح است که طرح آن تهیه ‌شده و شرکت توزیع و انتقال آب یزد در این رابطه تأسیس‌ شده و با تخصیص ۵۰۰ میلیون مترمکعب آب شیرین‌شده برای توسعه صنعت استان در بلندمدت، مورد پیگیری و اقدام قرار می‌گیرد.

 

استاندار گفت: علاوه بران برای تأمین آب صنعت، اجرای طرح پساب‌ها را نیز در استان دنبال می‌کنیم به نحوی که برنامه فاضلاب در شهر اردکان، بافق و مهریز در دست اجراست و در اردکان و بافق احتمالاً تا ۶ یا هفت ماه دیگر امکان بهره‌برداری از آنها فراهم خواهد شد.

 

وی افزود: در بخش تأمین آب برای توسعه فضای سبز و کمربند سبز که از ضرورت‌های استان یزد است، بحث فاضلاب شهری را دنبال می‌کنیم. با سرمایه‌گذاری شهرداری، از محل این منابع برای فضای سبز تخصیص داده شود و یک سری طرح‌ها در ارتباط با آبخیزداری، آبخوان‌داری و باروری ابرها در دست اقدام است که می‌تواند نتیجه‌بخش باشد.

 

استاندار یزد با اشاره به سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در حوزه ایرلاین و خرید هواپیما برای استان، تصریح کرد: برای ایجاد خط هوایی "یزد ایر" و خرید هواپیما خوشبختانه با اجرایی شدن برجام شرایط، تقریباً آماده ‌و خرید هواپیما راحت‌تر شده است و مشکلات قبلی دیگر نیست و می‌شود، دو یا سه هواپیما خرید و دو یا سه هواپیما نیز اجاره کرد تا کار راه بیفتد.

منبع: ایسنا

 

۲ دیدگاه

  • غضنفرخان

    باروری ابرها اظهرمن الشمس هست که در افواه مردم موجب رواج شایعه شده و منطق انسان حکم میکند همین شایعات به سلامت روان همه اقشار مردم تاحدی صدمه میزند خصوصا کودکان .
    درین بین بدبخت اعصاب روستاییان
    نظر هواشناسی کشور عقیم سازی ابرهاست اما چرا اینها خودسرن از عجایب روزگار ماست

  • جعفری

    خبری به حدی نخ نماست که از عکس مشخص است چون این عکس متعلق به شروع عملیات اجرایی است که حدود سه سال پیش در دولت قبل آغاز شد و حالا پس از گذشت ۴سال فقط ……