تفاوت معنادار رفتار استانداران طرفدار و مخالف سیاست‌های دولت:

استاندار یزد از سوی احزاب و فعالان سیاسی برای انتخابات چه نمره ای می گیرد؟

نحوه بررسی صلاحیت‌ها از سوی هیات‌های اجرایی نشان می‌دهد که استانداران اصولگرای مازنداران و اصفهان در بررسی صلاحیت‌های چهره‌های نزدیک به اصلاح طلبان٬ رفتار متفاوتی نسبت به استان‌های دیگر نشان داده‌اند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبار یزدی ها( یزدی نیوز) آمار اولیه تایید صلاحیت‌ها در استان‌های کشور در حالی منتشر شده است که در بعضی استان‌ها٬ این آمار هنوز به صورت کامل منتشر نشده است.

 
پیگیری‌های میدانی خبرنگار ایلنا حاکی از آن است که در استان آذربایجان شرقی اکثر چهره‌ها تایید صلاحیت شده‌اند. با این حال برخی منابع غیر رسمی از رد صلاحیت نامزدهای نزدیک به نهضت آزادی و جریان ملی-مذهبی از سوی هیات‌های اجرایی خبر دادند. از سویی دیگر در برخی شبکه‌های اجتماعی اخباری مبنی بر رد صلاحیت دو نفر از نمایندگان این استان شنیده می‌شود.
 
در استان گیلان نیز چهره‌های اصلی اصلاح‌طلب تایید شده‌اند. در حوزه‌های انتخابیه آستانه اشرفی، فومن و شفت، صومعه سرا، انزلی، تالش و آستارا کلیه داوطلبانی که انصراف نداده بودند٬ تایید صلاحیت شدند.
 
در استان خراسان نیز با وجود شایعه‌هایی که شب گذشته منتشر شده بود٬ مشخص شد خبر مربوط به رد صلاحیت حسن رسولی و ابراهیم اصغرزاده درست نبوده است اما برخی اخبار از رد صلاحیت علی صالح آبادی مدیر مسئول روزنامه ستاره صبح حکایت می‌کند.
 
در استان ایلام نیز داریوش قنبری به خبرگزاری ایلنا می‌گوید هنوز خبری از تایید صلاحیت خود در انتخابات در دست ندارد.
 
در استان قزوین نیز قوامی و علیخانی از چهره‌های استخوان‌دار اصلاح طلب این استان نیز تایید صلاحیت شده‌اند.
 
از استان فارس خبر می‌رسد که هیچ چهره مشهوری میان رد صلاحیت شده‌ها نیست. دکتر مصطفی معین شاخص‌ترین چهره این دوره انتخابات استان فارس است. فرزند وزیر اطلاعات و فریدون عباسی از دیگر چهره‌های شاخص این انتخابات هستند. ضمن اینکه زینب بحرینی فعال سیاسی نزدیک به جبهه مشارکت نیز از انتخابات انصراف داده است.
 
از استان لرستان نیز همه نمایندگان فعلی تایید شده‌اند و نام چهره‌های شاخص اصلاح‌طلب استان نیز در میان افرادی که توانسته‌اند از سد نظارت به سلامت عبور کنند، دیده می‌شود.
 
در استان‌های مرکزی و گلستان هنوز گزارشی درباره ترکیب افراد تایید شده به دست ایلنا نرسیده است.
 
در استان البرز نیز تمام چهره‌های مشهور سیاسی تایید صلاحیت شده‌اند با این حال یک منبع آگاه به ایلنا گفت جواد خیابانی مجری مشهور تلویزیون رد صلاحیت شده است. ظاهرا مشکلی که باعث این مجری ورزشی شده است اشکالاتی در مدرک تحصیلی او بوده است.
 
به گزارش خبرنگار ایلنا تا اینجا استان مازندران رکورددارد رد صلاحیت داوطلبان در انتخابات است. هنوز اخبار رسمی درباره رد صلاحیت افراد منتشر نشده اما برخی منابع از رد صلاحیت یدالله طاهرنژاد عضو شورای مرکزی کارگزارن سازندگی و نماینده سابق چالوس خبر می دهند.
 
از استان اصفهان نیز هنوز خبری منتشر نشده است. پیش از این نیز در زمان ثبت‌نام نامزدها فرمانداری اصفهان اجازه حضور خبرنگاران را در ستاد ثبت‌نام نداده بود. علی محمد نمازی عضو ارشد حزب کارگزاران و نماینده پیشین لنجان در مجلس از جمله افرادی است که برای انتخابات توسط هیات اجرایی رد صلاحیت شده است. استاندار اصفهان نیز از نیروهای نزدیک به اصولگرایان است.
 
در استان کرمانشاه نیز صید احمد عزیزی، عضو کارگزاران سازندگی مهم‌ترین چهره‌ای است که بنا به گزارش سایت‌های محلی صلاحیت او برای انتخابات مجلس رد شده است
 
در مقابل در مرکز استان بوشهر هیچ نامزدی رد صلاحیت نشده است و رکورد تایید صلاحیت صد در صدی در این حوزه انتخابیه اتفاق افتاده است.
البته در استان یزد از ۱۷۴نفر ثبت نام کننده فقط ۴ نفر رد صلاحیت شده اند که فعالان اصلاح طلب در بین آن جایی ندارد.

۱ دیدگاه