پرونده ثبت جهانی بادگیرها از دستور کار ی خارج شد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبار یزدی ها( یزدی نیوز) چهار روز دیگر در حالی اجلاس میراث ناملموس جهانی یونسکو در کشور نامیبیا برگزار می شود که قرار بود پرونده بادگیرها از ایران هم در این اجلاس برای ثبت جهانی مورد رای گیری قرار گیرد. اما این پرونده از دستور کار اجلاس ۲۰۱۵ یونسکو خارج شده است.

  میراث جهانی ناملموس به پرونده هایی اطلاق می شود که رابطه نزدیکی با موضوعات اجتماعی، فن آوری ها، تکنیک های تولید صنایع دستی و … دارد. کشور ایران تا کنون بیش از ۱۰ پرونده در اجلاس جهانی یونسکو به ثبت رسانده که ردیف دستگاهی موسیقی، فرش بافی فارس و کاشان و … از آن جمله اند. اما امسال پرونده ثبت جهانی بادگیرها از ایران، از دستور کار خارج شده است.
 

فرهاد نظری مدیر دفتر ثبت آثار ملی سازمان میراث فرهنگی درباره علت خارج شدن ثبت جهانی بادگیرها از دستور کار اجلاس نامیبیا به عصر ایران گفت: "بر اساس پیشنهاد یونسکو، پرونده بادگیرها امسال در اجلاس نامیبیا مطرح نمی شود. قرار است این پرونده به صورت فراملی و چند کشوری ثبت شود."
 
پرونده فعلی تنها با نام ایران ارسال شده بود و به گفته نظری ثبت این اثر به صورت فراملی و به سال ۲۰۱۷ موکول شده است.
 
طی چند روز گذشته نام ایران در لیست برنامه های سال ۲۰۱۵ قرار گرفته بود. اما اکنون با ارسال یادداشتی زیر نام ایران، خارج شدن پرونده بادگیرها از دستور کار، اعلام شده است.
 
از سوی دیگر سازمان جهانی یونسکو تغییرات دیگری هم در ارسال پرونده های ثبت جهانی میراث ناملموس داده است
 
نظری در این باره گفت: "طبق قانون جدید یونسکو سهمیه کشورهایی که بیش از ۱۰ اثر در فهرست میراث ناملموس جهان ثبت کرده اند، مثل ایران، ترکیه و چین، کاهش می یابد و از این پس این کشورها هر سه سال یکبار دو پرونده می توانند داشته باشند."
 
بر همین اساس ایران امسال پرونده ای ندارد و سال آینده، ۲۰۱۶، پرونده نوروز را با مشارکت ۱۲ کشور و فرهنگ پخت نان تخت از جمله لواش و فتیر را با مشارکت کشورهای آذربایجان، ترکیه، قزاقزستان و قرقیزستان، ارائه می کند.
 

هرچند ایران در سال ۲۰۱۵ پرونده ندارد اما هیات ایرانی در اجلاس نامیبیا شرکت می کند. هدف از این حضور مذاکره با چند کشور برای همکاری های مشترک ثبت جهانی میراث ناملموس است.
 
به گفته نظری یونسکو از ایران خواسته تا پایان ماه مارچ ۲۰۱۶، پرونده نهایی بادگیرها را به دفتر میراث جهانی یونسکو ارسال کند.
 
گفتنی است که کاهش سهمیه میراث ناملموس جهانی ارتباطی به ثبت آثار طبیعی و تاریخی میراث جهانی ندارد و همچنان ایران در این زمینه، سالانه یک پرونده به مرکز میراث جهانی ارسال می کند.
 
به دلیل خارج شدن پرونده بادگیرها از دستور کار یونسکو، ایران سال ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ فرصت ثبت جهانی دارد و پس از آن پرونده های بعدی در سال ۲۰۱۹ مطرح خواهند شد.
عصر ایران

۱ دیدگاه

  • فاطمه

    پس چرا کشورهای همسایه ی ما هر چیزی رو از ما می دزدند و بدون ما ثبت جهانی میکنند وبادگیر ها با کدوم کشورها قراره فرا ملی ثبت بشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟با امارات که سی ساله؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟