استاندار یزد در مجارستان:

استان یزد دومین شهر تاریخی جهان است

استاندار یزد در سفارت ایران در مجارستان گفت: استان یزد ازنظر تاریخ ، دومین شهر تاریخی جهان به‌حساب می‌آید و ازنظر میراث فرهنگی و هنرهای معماری و فناوری‌های سازگاری با طبیعت نیز در رتبه اول قرار دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی یزدی نیوز سید محمد میرمحمدی  در دیدار اعضای انجمن " یاس ها" و انجمن دوستی مجارستان و ایران"، که به میزبانی سفارت جمهوری اسلامی ایران در بوداپست مجارستان برگزار شد، به معرفی توانمندی‌های یزد پرداخت و اظهار داشت: استان یزد یکی از استان‌های بزرگ کشور ایران است و ازنظر معادن دومین استان کشور ایران به‌حساب می‌آید.

میرمحمدی گفت: استان یزد یکی از استان‌های گردشگری ایران است و در طول سال چهارفصل را در خودش دارد و به همین دلیل زمینه گردشگری طبیعی نیز در این استان وجود دارد.

وی از مناطق کویری و بیابانی با آسمان‌های پرستاره، مناطق کوهستانی و ییلاقی با آب‌وهوای بسیار مطلوب، مناطق کویری با شن‌های روان برای ریگ نوردی و کوهستان‌های سر به فلک کشیده با ارتفاع بیش از ۴هزار متر از سطح دریا، به‌عنوان جاذبه‌های طبیعی یزد یادکرد.

میرمحمدی خاطرنشان کرد: گردشگرانی که در استان یزد حضور پیداکرده‌اند همه از آرامش، صفا و صمیمیتی که مشاهده کرده اند بسیار لذت برده‌ و از مردم بسیار مهربان و مهمان‌دوست یزد خاطرات خوبی به یادگار دارند.

وی به زمینه‌های همکاری با کشور مجارستان اشاره و عنوان کرد: ما در ارتباط با فعالیت‌های آموزشی و تحقیقاتی، صنعتی و کشاورزی می‌توانیم با مجارستان همکاری خوبی را داشته باشیم.

ضرورت تقویت اشتراکات دو کشور

 وی در ادامه به روابط تاریخی ایران با کشور مجارستان اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه مردم یاسپرین خودشان را یزدی می‌دانند و ریشه در یزد دارند و مردم مجارستان که خودشان را آسیایی می‌دانند، تقویت مشترکات بین دوکشور ضروری به نظر می رسد.

میرمحمدی همدلی و همکاری بین ملت‌ها راه نجات بشریت دانست وخاطرنشان کرد: من در شهر یاسپرین و در استان سولنوک و سایر نقاط کشور مجارستان احساس کردم که در وطن خودم هستم، زیرا در هر جلسه‌ای که حضور پیدا کردم احساس عشق و علاقه به ایرانیان را دیدم. 

ایران در عین اقتدار کشوری صلح‌طلب است

 وی در بخش دیگری از سخنان خود کشور جمهوری اسلامی ایران را در عین اقتدار، کشوری صلح‌طلب و علاقه‌مند به تعامل با ملت‌های مختلف دانست و افزود: ایران کشور بزرگ و پهناوری است که ازنظر تاریخی قدمت بالایی دارد و در این مذاکرات دوساله اخیر درزمینه هسته‌ای نشان داد که بسیار مقتدر، توانمند، صلح‌طلب و علاقه‌مند به تعامل با ملل مختلف است.

میرمحمدی تصریح کرد: هیئت مذاکره‌کننده ایران با برگزیدگان شش قدرت جهانی وارد مذاکره شد و نشان داد که در سطح قدرت‌های جهانی مطرح و در همه زمینه‌های اقتصادی، فناوری، فرهنگی و تاریخی مقتدر است.

عالی‌ترین مقام اجرایی استان یزد بابیان اینکه ایرانی‌ها در هر نقطه‌ای از جهان که حضور پیدا کردند منشاء خیرات و برکات زیادی شده اند، ادامه داد: در آمریکا نیز ایرانی‌ها نقش و مسئولیت‌های تأثیرگذار و بلندمرتبه‌ای حایز شده اند.

استاندار یزد بابیان اینکه استعداد و ظرفیت‌ها ایران در پسا تحریم می‌تواند بستر بسیار ارزشمندی برای توسعه روابط با کشورهای مختلف را فراهم آورد، گفت: امروز راه توسعه همکاری‌های مختلف بیش از گذشته فراهم‌شده و شرایط همکاری های دوجانبه برای کشورهایی که روابط خوبی با آنها داشته‌ایم، فراهم است.

عالی‌ترین مقام اجرایی استان گفت: حجم مبادلات بازرگانی ایران و مجارستان نسبت به دو دهه قبل کاهش داشته است که امیدواریم با قراردادهای جدید همکاری‌ها به‌شدت توسعه پیدا کند و شاهد رونق و توسعه مبادلات فی‌مابین باشیم.

میرمحمدی با اشاره به پیشرفت سریع دانش بشر و سرعت در فنّاوری اظهار داشت: سرعت پیشرفت‌ها مستلزم هم‌افزایی‌های بیشتر ملت‌ها است و ما امیدواریم که اندیشمندان، دانشمندان، تجار، صنعتگران و فرهنگیان دو کشور همه و همه دست‌به‌دست هم بدهیم و بتوانیم یک جهان بسیار شایسته و زیبا را برای امروز و نسل‌های بعد فراهم کنیم.

استاندار یزد در پایان سخنان خود از سفیر جمهوری اسلامی ایران در کشور مجارستان تشکر و ابراز امیدواری کرد که دو کشور ایران و مجارستان در زمینه گسترش همکاری‌ها و روابط فی‌مابین بیش از گذشته موفق باشند.

شاهد اوج‌گیری روابط دوجانبه ایران و مجارستان هستیم

در این جلسه سفیر جمهوری اسلامی ایران در مجارستان ضمن خوش‌آمد گویی به هیئت یزدی با اشاره به فاجعه بزرگ منا در مکه مکرمه،سو مدیریت را دلیل این حادثه دانست و گفت: تعداد زیادی از حجاج ایرانی در مراسم حج امسال قربانی شده‌اند و تقاضا می‌کنم به احترام آن‌ها، ایستاده سکوت کنیم.

«محمدرضامرشدزاده» با اشاره به جلسات برگزارشده پیرامون روابط دوجانبه ایران و مجارستان، افزود: اگرچه روابط ایران و مجارستان دارای فراز و نشیب بوده ولی هیچ‌گاه این روابط در دهه‌های اخیر قطع نشده است و ما امروزه شاهد اوج‌گیری روابط هستیم.

وی بابیان اینکه در بحث دیپلماسی سفر مقامات عالی‌رتبه کشورها به کشوری دیگر نشان دهنده اعتماد متقابل است، تأکید کرد: با توجه به حسن اعتمادی که دو کشور نسبت به یکدیگر دارند و اراده‌ای که وجود دارد، آماده‌ایم همکاری‌های متقابلی را داشته باشیم.

سفیر کشورمان در مجارستان ارتباط خوب دو کشور را ناشی از مشترکات تاریخی و فرهنگی دانست و از ارتباط یزد و یاسپرین به‌عنوان سنبل ارتباطات ایران و مجارستان یادکرد.

وی حضور استاندار یزد را در رأس هیئت تجاری سفر کننده به مجارستان را حاوی پیام دانست و خاطرنشان کرد: حضور ایشان در کشور مجارستان نشان از عزم جدی استان یزد برای توسعه روابط اقتصادی با این کشور را دارد.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد تا در آینده نزدیک شاهد گسترده‌تر شدن روابط و همکاری‌های بیشتر دو کشور باشیم.برنا

۱ دیدگاه