آقای رئیس مستعفی دانشکده، آن موقع ها کجا بودید؟!

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی یزدی نیوز به نقل از تابناک یزد، اکبر حدادی دبیرکل جمعیت دوستداران میراث فرهنگی"یادگار "یزد در یادداشتی آورده است:
امروز خبر رسید رئیس دانشکده معماری دانشگاه یزد در اعتراض به جداره سازی در امیرچخماق استعفا داده است سوال اینجا است طرحی که بزرگان میراثی کشور تایید کرده اند چرا مورد اعتراض قرار گرفت؟
با این خواندن این خبر خوشحال شدم چرا بالاخره یک نفر در این استان اعتراض کردن یاد گرفت و به هر دلیلی استعفا داده است.
بی خبرم از پشت صحنه این استعفا و دلایل آن اما لازم دیدم چند نکته مطرح کنم:

یکم
میدان امیرچخماق در حال تبدیل شدن به سمبل و نماد استان یزد است و نهادی غمخوارتر از میراث فرهنگی استان در راستای صیانت از آثار تاریخی و بناهای ارزشمند و بافت تاریخی بزرگ نمی شناسیم.

یکی از اساتید دانشگاه می گفت: اگر روزی شنیدید طرحی را میراث فرهنگی اجرا می کند زیاد نگران نباشید ولی اگر شنیدید شهرداری یا نهادی دیگر دست به کار شده اند یک لحظه هم تردید نکنید یک جای کار می لنگد. او می گفت: میراثی ها دلسوز هستند و نباید زیاد نگران بود ولی به هرحال نگران بودجه شان باشید که آخر کار سرهم بندی نکنند. میدان هم اکنون توسط میراث فرهنگی ساخته می شود و نباید زیاد نگران بود.
وقتی پروژه ای مثل توسعه امامزاده جعفر – ع – ساخته می شود باید دلنگران بود چون نهادهای غیر متخصص آستین بالا زده بودند امام اکنون این دغدغه وجود ندارد.

دوم:
چرا حالا اعتراض می کنید؟ سوال جدی من از رئیس مستعفی دانشکده معماری دانشگاه یزد همین است!
چرا وقتی قرار بود شهدای گمنام عزیز و جگرگوشه های مردم این مملکت در وسط میدان دفن شوند شما استعفای اعتراضی نکردید؟
مگر نه این بود که همه مسئولان رده بالای میراثی و دوستداران میراث فرهنگی در کل کشور سر به فغان برداشتند ولی دریغ یک پیامک اعتراضی از شما!
مگر آن وقت این میدان تاریخی نبود ؟
استعفای حالای شما را کجای دلمان بگذاریم؟
کسانی از طرح احداث جداره ها حمایت می کنند که آن زمان هم معترض به تعرض به حریم میدان بودند ولی گویا شما نبودید اگر هم معترض بودید این چنین رفتار و شانتاژ رسانه ای نمی کردید.

سوم:
به هر حال این استعفای شما را باید گذاشت به دوستداری شما از میراث فرهنگی یزد؟ بسیار خوب!
سوال می پرسم چرا وقتی کتابخانه مرکزی شهر یزد در قلب بافت تایخی طراحی می گردید و مشاوره می دادید نگران نبودید؟
نکند آنجا چون شما طراح بودید تعرض به بافت تاریخی مشکل نداشت ولی الان شما طراحی نکرده اید، پروژه مشکل دار است؟
شبیه همین سوال را وقتی طرح ایجاد بیمارستان رهنمون ارائه گردید بر شما وارد است! وقتی با یک مصوبه، وسعت بافت تاریخی یزد ۲۰۰ هکتار یهویی کم شد، هم خبری از شما نبود!
بگذریم. حاشیه زیاد است. به قول سید محمد بهشتی از بزرگان میراثی کشور هرچه باعث احیای میدان تاریخی امیرچخماق شود باید حمایت کنیم حتی اگر استعفای شما باشد.
 
 

۱ دیدگاه