رئیس کل دادگستری استان در جمع مددجویان زندان مرکزی یزد:

انتشار تصاویر از داخل زندان مردان وزنان یزد برای نخستین بار/ بررسی مشکلات زندانیان با حضور رئیس دادگستری یزد

رئیس کل دادگستری، معاون قضایی دادگستری کل استان و قاضی ناظر بر زندان در معیت مدیرکل و جمعی از مسئولین ستادی زندان های استان یزد ضمن حضور زندان مرکزی، با مددجویان اندرزگاه های مختلف به گفتگو پرداخته ومشکلات قضایی آنان را مورد بررسی قرار دادند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی یزدی نیوز به نقل از روابط عمومی اداره کل زندان های استان یزد؛ محمدرضا حبیبی پس از شنیدن مشکلات زندانیان که به نمایندگی از سایر مددجویان توسط یک نفر قرائت گردید، گفت: همه برنامه های سازمان زندان ها در راستای اصلاح و تربیت و بازگشت سعادتمندانه مددجویان به جامعه است.

وی توجه به معنویات و ارتباط با خدا را یکی از راه های گشایش مشکلات دانست و افزود: مددجویان باید از فرصت پیش آمده در زندان برای اصلاح مسیر گذشته زندگی خود استفاده کنند و توکل به خدا و توسل به ائمه را سرلوحه کارشان قرار دهند.

حبیبی ادامه داد: قضات و مسئولین قضایی در راستای حفظ امنیت جامعه مسئول هستند و در بسیاری از مواقع برخلاف میل باطنی مجبورند احکامی را صادر کنند.

رئیس کل دادگستری استان یزد با اشاره به مشکلات خانواده زندانیان نیازمند گفت: اکثر خانواده زندانیان، افراد بی گناهی هستند که به دلیل ارتکاب جرم توسط فرد دیگری،باید مشکلات عدیده ای را تحمل کنند.

وی در این باره ادامه داد: کمک به خانواده زندانیان نیازمند یکی از دغدغه های ما است و دستگاه قضایی این را احساس را درک می کند و به دنبال حل و فصل مشکلات خانواده زندانیان نیازمند است.

حبیبی همچنین با اشاره به رسیدگی مسئولین قضایی به مشکلات قضایی زندانیان گفت:  قاضی ناظر بر زندان با استقرار در ندامتگاه مرکزی روزانه به عرض حضوری و بررسی مشکلات زندانیان خواهد پرداخت و تاجایی که قانون و دستورالعمل ها اجازه دهد در جهت آزادی و رفع  مشکلات شما تلاش خواهیم کرد.

وی در ادامه با حضور در اندرزگاه متهمین مواد مخدر، پس از بررسی مشکلات قضایی آنها گفت: نوع جرائم زندانیان اندرزگاه موادمخدر با سایر مددجویان متفاوت است چراکه اکثر آنها از عواقب موادمخدر باخبر بوده و با چشم باز این مسیر را انتخاب کردند.

وی افزود: جرائم مربوط به مواد مخدر و مجازات های سنگین آن از قدیم پیش بینی شده بود و قانون فرایند مبارزه با قاچاقچیان موادمخدر را مشخص کرده است.

محمدرضا حبیبی با اشاره به مشکلات خانواده زندانیان گفت: انجمن حمایت از زندانیان، ستاد دیه، دولت، خیرین و نهادهای مختلف سعی در کمک به خانواده های نیازمند دارند ولی هیچگاه این حمایت ها جایگزین سرپرست خانواده نمی شود.

رئیس کل دادگستری استان اظهار امیدواری کرد؛ تصمیم بگیرید که پس از رهایی از زندان، مشکلات گذشته را تکرار نکنید و زیان ها و عواقب جرایم مربوط به مواد مخدر را برای سایر اقشار جامعه یادآوری کنید.

وی در پایان درخصوص رفع مشکل مددجویانی که دوران محکومیت آنها به پایان رسیده و به دلیل عجز از پرداخت جریمه در زندان هستند، قول مساعد داد.

عالی ترین مقام قضایی استان در ادامه از اندرزگاه قرآنی زندان مرکزی بازدید کرد و در جمع مددجویان فعال قرآنی گفت: با حضور در اندرزگاه قرآنی و دارالحفظ زندان مرکزی خستگی از تن ما و مسئولین بیرون می رود چراکه انصافا اقدام خوب و موثری در این مرکز انجام می شود که باعث افتخار است.

محمدرضا حبیبی گفت: اگر در نظام مقدس جمهوری اسلامی صحبت از بازگشت شرافتمندانه زندانیان به جامعه است و گفته می شود که زندان باید به دانشگاه تبدیل شود، مصداق همین اقدامات است.

وی ضمن تقدیر از مدیرکل و مسئولین زندان مرکزی یزد در خصوص ایجاد دارالحفظ قرآن کریم افزود: این اقدام مصداق بارز تبدیل زندان به دانشگاه است و امید است بتوانیم به مددجویان فعال و موفق در امور قرآنی کمک کنیم.

حبیبی گفت: مددجویان فعال در دارالحفظ زندان مرکزی یزد به تناسبی که قرآن را حفظ می کنند می توانند از امتیازات خوبی نظیر مرخصی ویژه حفظ قرآن در ماه های محرم و رمضان به طور کامل استفاده کنند و امیدوارم این مسئله به گونه ای در زندان مرکزی یزد فراگیر شود که در سایر اندرزگاه ها هم شاهد مانوس شدن زندانیان با قرآن باشیم.

رئیس کل دادگستری استان ادامه داد: مهمتر از مرخصی و امتیازاتی که به زندانیان حاضر در فعالیت های قرآنی اعطا می شود، تاثیر مثبتی است که قرآن در روحیه و زندگی افراد خواهد گذاشت و کمک می کند که افراد هرچه سریعتر به زندگی شرافتمندانه بازگردند.

حبیبی افزود: مددجویان اندرزگاه قرآنی باید الگویی برای سایر زندانیان باشند و عملکرد آنها باعث شود تا سایر مددجویان هم به فعالیت های قرآنی روی بیاورند.

در پایان رئیس کل دادگستری استان و هیات همراه از اندرزگاه نسوان زندان مرکزی یزد بازدید و مشکلات قضایی مددجویان این اندرزگاه را مورد بررسی قرار دادند.

بخش نظردهی بسته شده است..