تجهیز نیمی از ناوگان اتوبوسرانی یزد به کولر آبی!!

no-thumbs

استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی در فصل تابستان با توجه به شدت گرما در شهر یزد، دشوار است و به همین دلیل سازمان اتوبوسرانی شهرداری یزد نیمی از ناوگان اتوبوسرانی یزد را به کولر مجهز کرده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی یزدی نیوزاگر از مسافران اتوبوس‌های واحد شهری هم نباشید قطعا تردد اتوبوس‌هایی که کولرهای آبی روی سقفشان خودنمایی می‌کنند را دیده‌اید. سازمان اتوبوسرانی شهرداری یزد در اقدامی ابتکاری، به تجهیز اتوبوس‌های فاقد کولر به کولرهای آبی اقدام کرده است.
با توجه به اینکه بیش از نیمی از ناوگان اتوبوسرانی، دارای تجهیزات سرمایشی به صورت فابریک‌اند یعنی اتوبوس‌های کولردار هستند، سازمان اتوبوسرانی شهرداری یزد به نصب کولرهای آبی در مابقی اتوبوس‌ها اقدام کرده است.

ضرورت تقویت ناوگان با اتوبوس‌های کولردار
یکی از شهروندان یزدی با اشاره به شدت گرمای تابستان در یزد، تقویت ناوگان اتوبوسرانی با اتوبوس‌های کولردار را مورد تاکید قرار می‌دهد.
«احمد ناصری» می‌افزاید: با توجه به اینکه سرعت جابه‌جایی با ناوگان اتوبوس پایین است و شهروندان زمان زیادی را در ایستگاه و داخل اتوبوس سپری می‌کنند، لازم است که اتوبوس‌‌ها به کولر مجهز باشند.
وی با اشاره به اینکه اتوبوس‌های شهری باید بهترین شرایط را برای جابه‌جایی مسافر داشته باشند، ادامه می‌دهد: زمانی که فضای اتوبوس گرم و غیر قابل تحمل باشد، تمایل به استفاده از این ناوگان به مراتب کاهش می‌یابد.

انتقاد به نصب کولر آبی در اتوبوس‌ها
یکی دیگر از شهروندان یزدی تعویض اتوبوس‌های فرسوده با اتوبوس‌های جدید کولردار را ضروری می‌داند و می‌افزاید: شهرداری به تجهیز اتوبوس‌های قدیمی با کولرهای آبی اقدام کرده است که به نظر ایمن و زیبا نیستند.
«میترا منتظری» ادامه می‌دهد: نصب کولرهای آبی با حجم بالا و مصرف آب و برق زیاد، حتی ممکن است برای مسافران اتوبوس خطرآفرین باشد اما متاسفانه بدون توجه به زیبایی و ایمنی، به نصب کولرهای آبی روی سقف اتوبوس‌های ناوگان اقدام شده است.
وی اضافه می‌کند: قطعا این وضعیت مناسب نیست و شهرداری باید به جای استفاده از کولرهای آبی روی اتوبوس‌های فاقد کولر، به خرید اتوبوس‌های کولردار اقدام کند.

پاسخگو نبودن سیستم سرمایشی
یکی دیگر از شهروندان یزدی نیز با توجه به شدت گرما، سیستم سرمایشی اتوبوس‌های یزد را برای مقابله با گرمای هوا کافی نمی‌داند.
«زهرا اویسی» می‌افزاید: با توجه به میزان سرمایش وسایل خنک کننده و همچنین باز و بسته شدن در اتوبوس در هر ایستگاه به نظر می‌آید که نصب کولر بر بالای اتوبوس‌ها اقدام بیهوده‌ای است چرا که سرمای کافی را ایجاد نمی‌کند.

فعالیت ۲۶۰ دستگاه اتوبوس در ناوگان
مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی شهرداری یزد می‌گوید: ۲۶۰ دستگاه اتوبوس در ناوگان اتوبوسرانی شهرداری یزد مشغول جابه‌جایی مسافران هستند که نیمی از آنها به سیستم سرمایشی کولر مجهزند.
«محمدجواد کریمی» اضافه می‌کند: بیش از نیمی از اتوبوس‌ها دارای کولر فابریک هستند و بقیه نیز با ابتکار یزدی‌ها به کولرهای آبی تجهیز شده‌اند.
وی با تاکید بر اینکه کولرهای آبی با تولید رطوبت سرمایش بهتری نسبت به کولرهای فابریک اتوبوس‌ها دارند، می‌افزاید: ابتکار مردم یزد مبنی بر خنک کردن اتوبوس‌ها با کولرهای آبی در بسیاری از شهرهای کشور در حال الگوبرداری است.

تامین ایمنی کولرهای آبی
کریمی در پاسخ به وضعیت ایمنی و زیبایی کولرهای آبی که بالای اتوبوس‌ها نصب شده است، ادامه می‌دهد: برق این کولرها ۲۴ ولت است و از برق موتور ماشین تامین می‌شود و خطری ندارد.
وی از تامین آب مورد نیاز کولرها با مکش پمپ‌هایی که آب را از مخزن زیر اتوبوس به بالا می‌کشد، خبر می‌دهد و می‌گوید: به این ترتیب همه کولرهای آبی که روی اتوبوس‌ها نصب شده است، ایمن هستند.
به گفته کریمی هر دستگاه کولر آبی و تجهیزات جانبی آن برای نصب روی اتوبوس‌های شهری بیش از ۵/۱میلیون تومان هزینه داشته است.
وی با تاکید بر اینکه گرمای ۵۰ درجه تابستان شهر یزد با استفاده از کولرهای آبی قابل تحمل‌تر است ادامه می‌دهد: کمبود رطوبت هم در کنار شدت گرما، سلامت شهروندان را تهدید می‌کند و استفاده از کولرهای آبی در این شرایط کارایی بیشتری دارد.

جانمایی کولرها داخل اتوبوس
مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی شهرداری یزد درباره زیبایی این کولرها نیز می‌گوید: در حال حاضر تدابیری اندیشیده شده است که به جای نصب کولرها بر سقف اتوبوس، کولرهای آپارتمانی در داخل اتوبوس جانمایی شود که از بیرون نیز قابل مشاهده نباشد.
مدیر عامل سازمان اتوبوسرانی شهرداری یزد ادامه می‌دهد: به این ترتیب با پوششی که برای آن انتخاب می‌شود، کولرهای آبی اتوبوس‌ها نمای بیرونی نخواهند داشت و مشکل زیبا نبودن آنها نیز رفع خواهد شد.
وی درباره کیفیت سرمای تولیدی کولر اتوبوس‌ها نیز می‌گوید: سرمای کولر اتوبوس‌های ناوگان به نسبت خوب است چرا که حتی استفاده از بهترین کولرها نیز در زمان طولانی و با  باز و بسته شدن مرتب در اتوبوس، نتیجه بهتری نداشت.

تجهیز کامل ناوگان به سیستم سرمایشی
کریمی از تلاش برای تجهیز سایر اتوبوس‌های ناوگان به کولر تا شهریورماه امسال خبر می‌دهد و می‌افزاید: سازمان اتوبوسرانی شهرداری یزد برای تامین سیستم‌های سرمایشی اتوبوس‌های شهری، خرید اتوبوس‌های کولردار را در دستور کار قرار داده است.
وی با بیان اینکه ۱۰۰ دستگاه از اتوبوس‌های فعلی ناوگان، به صورت فابریک کولردار است، از تلاش سازمان برای نوسازی ناوگان که به افزایش تعداد اتوبوس‌های کولردار منجر می‌شود، خبر می‌دهد.

مکث
سیستم سرمایشی اتوبوس‌های شهری
۲۶۰ دستگاه اتوبوس در ناوگان اتوبوسرانی شهرداری یزد مشغول جابه‌جایی مسافران هستند که نیمی از آنها سیستم سرمایشی دارند تا در فصل تابستان نیز قابل استفاده باشند. ۱۰۰ دستگاه از اتوبوس‌های ناوگان، کولردار هستند از این رو سازمان اتوبوسرانی شهرداری یزد به تجهیز اتوبوس‌ها به کولرهای آبی اقدام کرده است تا سرما و رطوبت را در فضای اتوبوس‌ها برای تحمل گرمای طاقت‌فرسای تابستان تامین کند. سازمان اتوبوسرانی شهرداری یزد تلاش دارد که سایر اتوبوس‌های ناوگان را نیز تا پایان شهریورماه به کولر تجهیز کند.همشهری

۱ دیدگاه

  • مسعود

    من نمیدانم باپیشرفت فوق العاده ای که صنعت خودرودرجهان داشته این نظریه نصب کولرآبی برروی اتوبوس چطورمطرح شده آن کسی که این طراحی راانجام داده بهتراست حداقل به مجلات خودرویی مراجعه کندوازسطح پیشرفت صنعت خودروآگاه شودواقعابرای این مسئول شهرداری متاسفم