مدیر عامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو:

چادرملو، مصمم به انتقال آب خلیج فارس به استان یزد است/ آغاز عملیات اجرایی۳۰۰ کیلومتر خط لوله در سالجاری

مشارکت شرکت معدنی و صنعتی چادر ملو درطرح انتقال آب خلیج فارس به کویر مرکزی ایران یکی از اهداف این شرکت در راستای تحقق محور توسعه پایدار در اقتصاد کلان کشور است .

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی یزدی نیوز محمود نوریان مدیر عامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار  تابناک یزد، با بیان این مطلب افزود : ایران به دلیل واقع شدن در منطقه خشک و نیمه خشک، با کمبود آب به ویژه در مناطق مرکزی مواجه است. از طرفی، بخش مهمی از ذخایر مواد معدنی، نظیر معادن سنگ آهن و مس در استان های کرمان و یزد واقع شده‌اند، که برای توسعه کشور نیازمند بهره برداری از این معادن هستیم .  اما بهره برداری از معادن و ذخایر موجود در آن مستلزم رعایت یکسری اصول زیست محیطی و نیز زیر ساختار های اقتصادی است .
وی گفت : اجرای طرح انتقال آب از خلیج فارس به مناطق مرکزی یکی از این پروژه های عظیم در سطح ملی است که در شرایط فعلی می تواند راهگشای بخشی از مشکلات ناشی از بحران آب در این مناطق باشد .
نوریان افزود : باتوجه به پتانسیل بسیار بالای استان یزد ، علاوه بر معادن در دست بهره‌برداری، سرمایه گذاری عظیمی هم برای طرح‌های بزرگ توسعه معادن و صنایع فرآوری معدنی در حال انجام است. و بدون تردید  این سرمایه‌گذاری‌های عظیم، این منطقه را از نظر توسعه اقتصاد غیر نفتی، ایجاد اشتغال پایدار و افزایش ظرفیت‌های اقتصادی بسیار حائز اهمیت کرده است . اما بر اساس مطالعات انجام شده و شرایط  مشهود ، استان  یزد، به دلیل بروز خشکسالی‌ها و افزایش تقاضا در بخش‌های شرب و کشاورزی و صنعت  با  کمبود منابع آب مواجه است، بنابراین برای رفع  نیازهای آبی این محدوده، استفاده از آب خلیج فارس به‌عنوان یکی از منابع تامین آب مطمئن و پایدار برای ساکنان استان و صنایع و معادن اجتناب ناپذیر است
مهندس نوریان افزود : با بهره برداری از این طرح عظیم ، شرکت معدنی و صنعتی چادرملو ۲۵ میلیون متر مکعب و یا به میزان  20 درصد از توان تولید آب را به خود اختصاص خواهد داد که با ایجاد تاسیسات آب شیرین‌کن بخشی از نیاز آب شرب ساکنین استان نیز تامین خواهد شد . از سوی دیگر شرکت چادر ملو با هدف مصرف بهینه و حفظ منابع آب در محدوده شهرستان اردکان ، طرح احداث تاسیسات و شبکه جمع آوری ، انتقال و تصفیه فاضلاب شهر اردکان را از بهمن  سال ۱۳۹۲ آغاز کرده است  و پیش‌بینی می‌شود در صورت همکاری مسئولان و شهروندان اردکان ، در نیمه دوم امسال  به اتمام برسد. برای اجرای این طرح بالغ بر ۱ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری در نظر گرفته شده است .
مدیر عامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو یاد آوری کرد : با بهره برداری از این پروژه حیاتی و مهم در شهرستان اردکان
علاوه بر تامین نیاز صنایع از پسابهای خانگی و عدم استفاده مستقیم از سفره های آب زیر زمینی، بخش مازاد آب تصفیه شده برای سایر مصارف شهری و روستایی در اختیار مردم قرار می گیرد و مهمترین تاثیر اجرای این طرح، پیش گیری از آلودگی سفره های آب زیر زمینی بدلیل انتقال و رسوخ آلاینده های زیست محیطی از طریق چاه های فاضلاب خانگی  است .
محمود نوریان در عین حال با اشاره به آمار منتشره از سوی متولیان امور آب در وزارت نیرو گفت : سالا‌نه در کشور ۹۵ میلیارد متر مکعب آب مصرف می‌شود که ۹۲ درصد آن در بخش کشاورزی، ۶ درصد در بخش عمومی و شرب  و تنها ۲ درصد در بخش صنعت استفاده می گردد. بنابر این بهتر است بجای انتقاد های  یک سویه و غیر کارشناسانه، نظر افکار عمومی و شهروندان را در جهت مصرف صحیح آب، چه در بخش کشاورزی و چه بخش خانگی جلب کنیم . نه تحریک آنها علیه صنایع مولد که هر کدام سهم قابل توجهی در اقتصاد و معیشت خانواده ها و رونق کسب و کار در منطقه دارند .
بر اساس همین گزارش، مدیرعامل شرکت تامین و انتقال آب خلیج فارس در گفت و گویی  از انتقال ۱۱۰ میلیون متر مکعب آب به کرمان و یزد با اجرای فاز نخست اجرای طرح انتقال آب از خلیج فارس به کرمان خبر داد.
محمد ایلاقی گفت: شرکت تامین و انتقال آب خلیج فارس با سرمایه اولیه ۳۰۰۰ میلیارد ریال که از سوی برخی شرکت های بزرگ صنعتی و معدنی تامین شده در نظر دارد  همزمان با ایجاد خط انتقال ، عملیات شیرین سازی آب را نیز انجام دهد
ایلاقی افزود : براساس این طرح امکان انتقال سالیانه ۵۰۰ میلیون مترمکعب آب از خلیج فارس بعد از شیرین سازی به فلات مرکز ایران وجود خواهد داشت.
مدیرعامل شرکت تامین و انتقال آب خلیج فارس در خصوص آخرین اقدامات انجام شده گفت : پیمانکار این طرح انتخاب شده و عملیات اجرایی فاز اول  به طول ۳۰۰ کیلومتر انشالله از نیمه دوم امسال آغاز می شود .
وی افزود : در فاز یک ۱۵۰ میلیون مترمکعب شیرین سازی آب انجام می شود که ۴۰ میلیون متر مکعب به بندرعباس و ۱۱۰ میلیون متر مکعب نیز به کرمان و یزد منتقل می شود.
ایلاقی تصریح کرد: مقدمات خط دوم نیز انجام شده و امیدواریم با همکاری بخش خصوصی استان های کرمان و یزد خط دوم را به سرعت پیش ببریم.
وی ادامه داد: خط اول عمدتا برای صنایع جنوب شرق بوده و ۱۵ تا ۲۰ درصد آن به بخش شرب اختصاص دارد اما خط دوم عمدتا برای آب شرب در نظر گرفته شده است.

۱ دیدگاه

  • عباس

    اي كاش ديگر معادن استان هم به مانند چادرملو متعهد بودند و در انتقال آب به يزد سهيم مي شدند