چند نکته

سهم دلواپسان از ریاضت اقتصادی چقدر بود؟

نگاهی به رقم بودجه نهادها و ارگان­های فرهنگی، سیاسی و اقتصادی که در اختیار دلواپسان است نشان می­دهد، این نهادها و ارگان­ها خود کمترین سهم را از ریاضت ملی داشته‌­اند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی یزدی نیوزعلی­رغم تحریم‌­های فزاینده در سال­های اخیر، بودجه این نهادها از رشد قابل توجه و گاه چند صد درصدی برخوردار بوده است.

این روزها برخی دلوپسان ایرانی در حالی همسو با دلواپسان منطقه‌­ای ( عربستان و اسراییل ) و دلواپسان آمریکایی (محافظه­‌کاران) به مخالفت و کارشکنی در مذاکرات مشغولند و از ضرورت تحمل مشکلات اقتصادی توسط مردم دم می‌­زنند که توجه به نکات زیر ضروری به نظر می­‌رسد:

-نگاهی به رقم بودجه نهادها و ارگان­های فرهنگی، سیاسی و اقتصادی که در اختیار دلواپسان است نشان می­دهد، این نهادها و ارگان­ها خود کمترین سهم را از ریاضت ملی داشته‌­اند و علی­رغم تحریم‌­های فزاینده در سال­های اخیر، بودجه این نهادها از رشد قابل توجه و گاه چند صد درصدی برخوردار بوده است.

سند بودجه سال­ 1390 و سال­های پس از آن نشان می­دهد علیرغم محقق نشدن بودجه­ عمرانی، بودجه این قبیل نهادها به طور کامل پرداخت شده است و علیرغم محدودیت در بودجه­‌های رفاهی، عمرانی، آموزشی و بهداشتی، بودجه این نهادها مانند شرایط قبل از تحریم، به رشد صعودی خود ادامه داده است. هواداران عدم توافق و گرسنگی کشیدن ملت باید به این پرسش پاسخ دهند که سهم خودشان از این ریاضت ملی چیست و این شعار چه نمودی در بودجه ارگان­‌های تحت امرشان داشته است؟

در این خصوص چندی پیش صادق زیباکلام اظهار داشت: "برخی نهادها جمعا حدود ۶۰۰۰ هزار میلیارد تومان  بودجه دریافت می‌کنند.  این در حالی است که بودجه سازمان حفاظت از محیط زیست تنها ۱۷۴ میلیارد تومان است."

– این دلواپسان در حالی بر بی‌ ­اهمیت بودن لغو تحریم­ها تاکید دارند که با توجه به اتفاقات رخ داده در هشت سال دولت گذشته بعید نیست از فردای توافق هسته­‌ای در صف نخست سهم­‌خواهی از منابع مالی آزاد شده، بایستند که خالی شدن صندوق ذخیره ارزی در دوران اوج درآمدهای نفتی در دولت احمدی‌نژاد می‌تواند تا حدودی شاهد این ادعا باشد.

به یقین تکرار همان اقدامات بعد از لغو تحریم‌­ها و پس از آزاد شدن منابع مالی بلوکه شده، بخش بزرگی از اثرات لغو تحریم­‌ها را از میان خواهد برد.حال باید منتظر ماند و دید آیا دلواپسانی که امروز توافق هسته ای را با دست پس می‌­زنند در فردای لغو تحریم‌­ها، منابع آزاد شده را با پا پیش خواهند کشید و چون گوشت قربانی میان خود قسمت خواهند کرد؟منبع ایلنا

۱ دیدگاه