«شیوع» در یزد اکران و تحلیل می‌شود

فیلم «شیوع» با موضوع بیماری‌های مسری و گسترش آن در جهان در حوزه هنری یزد اکران و بررسی شد.

به گزارش یزدی نیوزاین فیلم سینمایی ساخته «استیون سودربرگ» در یکصد و هفدهمین نشست باشگاه فیلم حوزه هنری استان یزد که با حضور دکتر «محمدحسن نجفی» ‌پزشک متخصص و فعال اجتماعی‌، برگزار شده، نمایش و مورد تحلیل و بررسی قرار گرفته است.

 
در این درام علمی تخیلی و هیجان انگیز که محصول سال ۲۰۱۱ است، انتشار و همه‌گیری ویروس کرونا دقیقا از چین و دقیقا از خفاش پیش‌بینی شده بود.
 
داستان این فیلم درباره دنیایی است که ویروس کشنده‌ای آن را فرا گرفته و در حال نابودی آن است، مردم در این دنیا درمانده‌اند و به هیچ‌کس اعتماد نمی‌کنند چرا که امکان آلوده شدن و سپس مرگ وجود دارد.
 
در این وضعیت پزشکان و دانشمندان به دنبال مهار بیماری و یافتن درمانی برای این ویروس کشنده هستند اما بزرگترین مشکل آنها ترس و وحشتی است که بر جامعه حاکم شده است.
 
نجفی در این جلسه به تبیین و تحلیل ابعاد علمی این فیلم پرداخت و با اشاره به سرایت ویروس کرونا در مناطقی از جهان گفت: در شرایط فعلی بیشترین چیزی که همه مردم به آن نیاز دارند، اطلاعات علمی صحیح و آگاهی‌بخشی و اطلاع‌رسانی صحیح و دقیق است.
 
وی با بیان این‌که ویروس کرونا یا (کووید ۱۹) مسری‌تر از بسیاری از ویروس‌های هم‌خانواده خود است و قدرت و پتانسیل سرایت بیشتری دارد، افزود: ویروس از طریق قطره‌های تنفسی منتقل می‌شود، بنابراین عطسه و سرفه فرد بیمار مهمترین راه انتقال است.
 
این ‌پزشک متخصص و فعال اجتماعی‌ تصریح کرد: در صورتی که قطره‌های تنفسی بر روی اشیاء مانند میز، دسته صندلی، دکمه آسانسور، دستگیره در ماشین یا صندلی مترو قرار گیرد و شخص دیگری به این سطوح دست بزند دستهایش آلوده می‌شود.
 
دکتر نجفی ادامه داد: این ویروس به هیچ عنوان از پوست سالم عبور نمی‌کند بلکه دست آلوده محلی برای انتقال ویروس از راه چشم‌ها، بینی و دهان به بدن است، بنابراین اگر دست‌های خود را خوب بشوییم احتمال انتقال ویروس کاهش می‌یابد.
 
 به نقل از حوزه هنری یزد،‌این پزشک با اشاره به این‌که افراد سالم نیازی به استفاده از ماسک ندارند، افزود: اگر در معرض عطسه و سرفه افراد مبتلا قرار نگیریم، می‌توانیم از ابتلا به بیماری پیشگیری کنیم.
 
وی در پایان با بیان این‌که میزان مرگ و میر ناشی از این بیماری بسیار پایین‌تر از سایر ویروس‌های تنفسی مانند سارس، مرس یا آنفلوآنزا است، گفت: سالمندان و افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای مزمن مانند افراد مبتلا به دیابت، قلبی عروقی، بیماران دارای ضعف سیستم ایمنی و کسانی که تحت شیمی درمانی قرار دارند بیشتر در معرض خطر هستند.
 
 
منبع:ایسنا یزد

بخش نظردهی بسته شده است..