آیین سنتی نخل‌برداری شهادت امام رضا(ع) در یزد برگزار شد

آیین سنتی نخل‌برداری به عنوان مهمترین آیین عزاداری مردم استان یزد همزمان با شهادت امام رضا(ع) در نقاط مختلف یزد برگزار شد.

به گزارش یزدی نیوز یکی از آیین‌های سنتی مردم یزد در عزاداری ائمه اطهار(ع)، نخل‌برداری است که با حضور پرشور مردم نقاط مختلف استان یزد برگزار می‌شود.

 
نخل در استان یزد به عنوان نمادی از تابوت ائمه اطهار(ع) به حساب می‌آید که مردم همزمان با غروب روز شهادت با قرار گرفتن در زیر این نخل، به تشییع نمادین می‌پردازند.
 
نخل‌هایی که مردم در این مراسم بر روی دست قرار می‌دهند، در اندازه‌های متفاوتی هستند و جنس این نخل‌ها هم متفاوت است و از نخل‌های فلزی و چوبی استفاده می‌شود.
 
 
نخل‌های قدیمی استان یزد همه از جنس چوب بودند و بعضی از این نخل‌ها بدون استفاده از حتی یک میخ و اتصالات آهنی ساخته شده و به صورت کامل با بهره‌گیری از هنر نخل‌سازان یزدی، با پیوند چوب‌ها در یکدیگر ساخته می‌شوند.
 
بزرگترین نخل استان یزد در شهرستان تفت قرار دارد که برای بلند کردن آن صدها نفر در زیر نخل قرار گرفته و اقدام به بلند کردن آن می‌کنند.
 
این مراسم  همزمان با غروب سالروز شهادت حضرت امام رضا(ع)، در برخی نقاط استان یزد و با حضور پرشور مردم این مناطق برگزار شد.
 
منبع:خبرگزاری تسنیم

بخش نظردهی بسته شده است..