رهاسازی گونه‏‌ منقرض شده گوزن زرد در تنها زیستگاه جنگلی یزد

کارشناس حفاظت محیط زیست استان یزد از آماده‌سازی زیرساخت‌های لازم برای رهاسازی گونه ارزشمند و منقرض شده گوزن زرد ایرانی در جنگل باغ شادی خاتم پس از 12 سال تلاش برای حفظ این گونه در سایت تکثیر این زیستگاه خبر داد.

به گزارش یزدی نیوز«موسی شمسایی» با اشاره به وجود ۲۵ راس گوزن زرد در سایت تکثیر و پرورش جنگل باغ شادی خاتم اظهار کرد: گوزن زرد ایرانی که یکی از سه گونه‎ی گوزن موجود در ایران است، سال‎های گذشته به دلیل شکار بی‌رویه در طبیعت کشور منقرض شده و در حال حاضر تنها در سایت‎های تکثیر در اسارت و تحت حفاظت سازمان حفاظت محیط زیست قرار دارد.

 
وی افزود: سایت تکثیر و پرورش گوزن زرد ایرانی در منطقه حفاظت شده جنگل باغ شادی شهرستان خاتم در سال ۱۳۸۵، با انتقال شش راس گوزن زرد از دشت ناز استان مازندران، رسماً فعالیت خود را آغاز کرد که در حال حاضر براساس آخرین سرشماری انجام شده، تعداد آنها در این منطقه محصور به ۲۵ راس ‌رسیده است.
 
شمسایی با اشاره به این که اداره کل حفاظت محیط زیست یزد مطابق با طرح احیای گونه گوزن زرد در ایران، اقدام به آماده‏‌سازی زیرساخت‏‌های لازم در زمینه رهاسازی این گونه ارزشمند در تنها زیستگاه جنگلی استان کرده است، گفت: ساخت آبشخور و پاسگاه محیط بانی و همچنین افزایش سطح حفاظتی منطقه از جمله اقدامات تامین زیرساختی پرورش و تکثیر این گوزن زرد است.
 
این مسئول با تاکید بر ضرورت امید مشارکت جوامع محلی به منظور حضور این گونه ارزشمند در طبیعت استان یزد، گفت: احیای جمعیت حیات وحش در طبیعت، ضمن برقراری توازن و تعادل زیستی در یک اکوسیستم، فرصت‌هایی را نظیر رشد صنعت گردشگری به دنبال دارد و همچون کشورهای پیشگام در زمینه حفاظت از گونه‌ها، با ایجاد درآمد پایدار برای جوامع محلی به حفاظت پایدار از اکوسیستم و اجزای آن‌ها منجر خواهد شد.
 
 
منبع:ایسنا یزد

بخش نظردهی بسته شده است..