ثبت خانه تاریخی فلسفی یزد در فهرست آثار ملی کشور

سرپرست معاونت میراث فرهنگی استان یزد گفت: خانه فلسفی یزد در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

به گزارش یزدی نیوز «علی‌اصغر صمدیانی» اظهار کرد: خانه فلسفی(جلیلی) واقع در محله قدیمی دارالشفاء یزد در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

 
وی افزود:‌ با توجه به مصالح بکار رفته، نوع پوشش سقف‌ها، تزئینات گچبری‌ها در نماها و همچنین همجواری بنا با خانه قاجاری عرب مازار، تاریخچه و قدمت این خانه به دوره قاجار بر می‌گردد که رواق جبهه شرقی حیاط در دوره پهلو الحاق شده است.
 
سرپرست معاونت میراث فرهنگی استان یزد گفت: بادگیر بزرگ و زیبای بنا، تزئینات گچبری در نمای دیوار حیاط از جمله تصویر ستاره داوود، نزدیکی بنا به مسجد ثبتی روضه محمدیه (حظیره) و وجود سه عدد کلاه فرنگی برروی بام آن از ویژگی‌های مهم این خانه می‌باشد.
 
صمدیانی با اشاره به این‌که مساحت این بنا بیش از ۱۰۰۰ مترمربع می باشد، تصریح کرد: خانه فلسفی(جلیلی) دارای چهار درب ورودی می باشد و در دوطبقه زیرزمین و همکف ساخته شده که در هر دو طبقه اطراف حیاط اتاقهایی با طاق ضربی قرار گرفته است.
 
وی خاطرنشان کرد: با توجه به ثبت این اثر ارزشمند در فهرست آثار ملی، این خانه تحت حفاظت و نظارت سازمان میراث فرهنگی کشور و اداره کل میراث ‌فرهنگی استان قرار می‌گیرد و هرگونه دخل و تصرف یا اقدام عملیاتی که منجر به تخریب یا تغییر هویت آن شود جرم محسوب می‌شود.
 
 این مسئول در پایان گفت:‌ این خانه تاریخی اخیرا با شماره ۳۲۵۱۷ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.
 
منبع: ایسنا

بخش نظردهی بسته شده است..