شیوع سرطان در یزد به نسبت کشوری بالا نیست

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید صدوقی(ره) یزد با بیان اینکه طرح پزشک خانواده در یزد اجرایی می‌شود، بالاتر بودن میزان شیوع سرطان در یزد به نسبت کشوری را رد کرد.

به گزارش یزدی نیوز محمدرضا دهقان  در نشست خبری که به مناسبت هفته سلامت برگزار شد اظهار داشت: خوشبختانه در طول سال‌های گذشته حوزه‌های درمانی و بهداشتی یزد از ارتقای بسیار بالایی بهره‌مند شده‌اند.

 
وی با اشاره به اینکه در حال حاضر یزد یکی از استان‌های شاخص کشور در حوزه درمانی است عنوان کرد: شاخص مرگ و میر مادران باردار سال گذشته نسبت به سال ۹۷ با کاهش بود و تنها یک مورد مرگ مادران باردار را در استان داشتیم که البته برای ما این یک مورد هم زیاد است.
 
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید صدوقی(ره) یزد عنوان کرد: متوسط کشوری خیلی بالاتر از این میزان است و به ازای هر هزار نفر به طور متوسط ۱۸ نفر است و میانگین یزد چهار و ۲۳ صدم درصد است و در سال قبل بسیار پایین‌تر بوده است.
 
دهقان با بیان اینکه در بسیاری شاخص‌های دیگر هم فعالیت‌های درمانی یزد سبب شده که این استان به رتبه‌های بسیار خوبی دست پیدا کند، عنوان کرد: همچنین مرگ و میر زیر ۵ سال یزد هم در بعد کشوری بسیار پایین‌تر از میانگین کشوری است.
 
 
وی ادامه داد: بحث نظام ارجاع در حوزه سلامت استان شروع شده و اقدامات بسیار گسترده‌ای از سوی معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی یزد برای اجرای این طرح که الان در کل دنیا در حال اجراست و نتایج خوبی هم داشته صورت گرفته است.
 
وی با اشاره به اینکه مردم نباید در اولین مراجعه خود به پزشک، به متخصص و فوق تخصص مراجعه کنند اظهار داشت: بسیاری از بیماری‌ها در مرحله ابتدایی درمان و با مراجعه به پزشکان عمومی و پزشکان خانواده قابل برطرف شدن است.
 
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید صدوقی(ره) یزد خاطرنشان کرد: به وسیله طرح پزشک خانواده بسیاری از مشکلاتی که الان با آن مواجهیم از جمله شلوغی مطب پزشکان متخصص و عدم اختصاص وقت کافی برای بیمار برطرف می‌شود.
 
دهقان با بیان اینکه در حال حاضر ۱۷۰ خانه بهداشت و ۹۲ پایگاه بهداشت در یزد فعال هستند، مشارکت مردم را ضامن موفقیت دانشگاه علوم پزشکی یزد در ارائه خدمات به جامعه دانست و عنوان کرد: در صورتی که مردم اشکالاتی که در سیستم می‌بینند و یا پیشنهاداتی که برای بهتر شدن امور دارند را به ما اطلاع دهند قطعا بهتر می‌توانیم برای رفع این مشکلات حرکت کنیم و برای این منظور هم سامانه ۱۹۰ در اختیار مردم قرار گرفته است.
 
وی با تاکید بر اینکه خانه‌های بهداشت از سال ۹۴ تاکنون ملزم به مراقبت فعال شده‌اند گفت: بر اساس این روند، خانه‌های بهداشت باید پیگیر واکسیناسیون و ارائه خدمات به اطفال بر اساس زمان‌بندی مشخص باشند و اینطور نیست که منتطر بمانند تا والدین به آنها مراجعه کنند.
 
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید صدوقی(ره) یزد با رد این موضوع که یزد رتبه بالایی در آمار سرطان دارد گفت: یزد هم به مانند دیگر استان‌ها وضعیت مشابهی دارد و اینطور نیست که بگوییم شیوع سرطان در یزد آمار بالایی دارد.
 
منبع:خبرگزاری تسنیم

بخش نظردهی بسته شده است..