می‌توان با مدرک حوزوی در دانشگاه‌ها مشغول به تحصیل شد

مدیر حوزه علمیه یزد با اشاره به اینکه حوزه علمیه یزد افراد غیربومی جذب نمی‌کند گفت: امکان ادامه تحصیل طلاب در دانشگاه ها پس از حضور در حوزه های علمیه وجود دارد و با مدرک حوزوی می‌توان در دانشگاه‌ها مشغول به تحصیل شد.

به گزارش یزدی نیوز ثبت نام حوزه‌های علمیه هر سال از بهمن ماه آغاز و افراد علاقه‌مند به تحصیل در مدارس علمیه و سربازی امام زمان (عج) اقدام به ثبت نام می‌کنند.

 
در این راستا سؤالات بسیاری در اذهان عمومی در خصوص مباحث مختلف به وجود می‌آید که نیاز به پاسخ به این سؤالات سبب شد تا با حجت الاسلام والمسلمین محمد شمس، مدیر حوزه علمیه یزد در مورد این مسائل به گفت‌وگو بنشینیم.
 
تاریخ پذیرش و آزمون حوزه علمیه استان یزد
 
وی در ابتدا با اشاره به ثبت نام ورودی‌های جدید حوزه علمیه استان یزد اظهار داشت: مرحله اول ورودی‌های جدید سال تحصیلی ۹۸ _ ۹۹ حوزه علمیه استان یزد از تاریخ ۲۴ بهمن ماه امسال آغاز و تا تاریخ ۲۷ اسفند ماه ادامه دارد و مرحله دوم پذیرش نیز از تاریخ ۱۷ فروردین ماه سال آینده آغاز و تا تاریخ ۲۲ فروردین ماه ادامه دارد و در نهایت هم ۳۰ فروردین آزمون ورودی حوزه علمیه یزد برگزار می‌شود.
 
شمس با بیان اینکه سیاست‌های در راستای جذب طلاب جدید به حوزه علمیه یزد اتخاذ کردیم تصریح کرد: یکی از سیاست‌هایی که در سال‌های گذشته برای استان یزد اتخاذ کردیم این بود که پذیرش طلاب در مقطع سیکل را با معدل بالای ۱۸ قرار داده بودیم که امسال این معدل را ۱۷ ملاک قرار دادیم، همچنین معدل دیپلم را ۱۶ به بالا و معدل دانشگاه را ۱۵ قرار دادیم که در این زمینه استثنائاتی را در نظر گرفتیم به این شکل که اگر شخصی علاقه به حضور در حوزه علمیه داشت و با استعلام از آموزش و پرورش متوجه شدیم که این شخص از نظر اخلاقی و رفتاری مشکلی نداشت ولی به دلایلی با افت تحصیلی در مراکز آموزشی روبه‌رو شده، وی را به کمیسیون آموزش حوزه علمیه استان ارجاع می‌دهیم تا درباره این شخص تصمیم گیری شود.
 
از پذیرش افراد غیربومی برای ورود به حوزه علمیه یزد معذوریم
 
مدیر حوزه علمیه یزد با اشاره به اینکه از پذیرش افراد غیربومی در حوزه علمیه استان معذور هستیم گفت: با توجه به اینکه افراد غیربومی برای رفت و آمد به محل زندگیشان با مشکلات بسیاری در طول سال مواجه می‌شوند و شاید این مسئله بر روی عملکرد تحصیلی آنها تاثیرگذار باشد، در دو سال گذشته تصمیم گرفتیم که فقط افراد بومی را برای ورود به حوزه علمیه استان یزد پذیرش کنیم و از قبول افراد غیربومی معذوریم.
 
وی خاطرنشان کرد: در طول این سال‌ها که این سیاست را برای استان یزد اتخاذ کردیم متوجه رشد تحصیلی طلاب در طول سال شدیم زیرا افراد در نزدیک‌تر به خانواده‌های خود هستند و همین مسئله می‌تواند در مسائل مختلف سبب آرامش خاطر فرد باشد که با خیالی آسوده‌تر بتواند به امر تحصیل بپردازد.
 
شمس به مراحلی که یک فرد برای طلبه شدن باید سپری کند اشاره و عنوان کرد: کسانی که در مرحله آزمون حوزه علمیه نمره خوبی را کسب کنند، از سوی حوزه علمیه جهت مصاحبه دعوت می‌شوند که پس از مصاحبه و جمع بندی لازم توسط کارشناسان، آن دسته از متقاضیانی که امتیاز لازم را داشته باشند برای دوره اختبار و تثبیت دعوت خواهند شد.
 
مدیر حوزه علمیه یزد افزود: دوره اختبار و تثبیت دوره‌ای یک ماهه است که به دو برنامه تهذیبی و آموزشی اختصاص دارد که متقاضیان در مدت یک هفته با مبانی روحانیت و برنامه‌های حوزه‌های علمیه در تربیت طلاب آشنا می‌شوند و در سه هفته باقی مانده از این دوره برخی از دروس برای متقاضیان ارائه شده و در پایان دوره در آزمونی شرکت می‌کنند. در این ایام آزمایش‌های پزشکی به جهت اثبات سلامت متقاضیان و همچنین تحقیقات میدانی توسط امور صیانتی حوزه علمیه استان یزد درباره متقاضیان صورت می‌گیرد و کسانی که در تمام این مراحل موفق به کسب امتیازهای لازم شوند به عنوان طلبه رسمی شناخته شده و مراحل صدور کد تحصیلی آنها آغاز می‌شود.
 
وی سطوح حوزه‌های علمیه را شامل ۴ سطح علمی عنوان و اضافه کرد: سطح یک حوزه که شش سال تحصیلی ادامه دارد متشکل از ادبیات عرب، منطق، آشنایی مختصر با فقه، اصول، کلام و مباحث تفسیری حدیثی است و طلاب با گذراندن این دوره و موفقیت در آزمون‌های کتبی و شفاهی مشروط به اخذ معدل بالای ۱۴، مدرک علمی سطح یک برای آنها صادر می‌شود؛ اما سطح دو حوزه سه سال تحصیلی به طول می‌انجامد که طلاب در این مدت فقه و اصول استدلالی را فراگرفته و به مباحث فلسفه، تفسیر، حدیث می‌پردازند و پس از موفقیت در آزمون‌های کتبی و شفاهی با معدل بالای ۱۴، موفق به دریافت مدرک سطح ۲ حوزه می‌شوند.
 
شمس خاطرنشان کرد: طلاب در سطح سه با حضور یک ‌ساله در دروس و شرکت در آزمون‌های کتبی و شفاهی و اخذ معدل بالای ۱۴، اجازه پیدا می‌کنند تا پایان نامه خود را در یکی از موضوعات فقهی، اصولی، تفسیری، تاریخی، کلامی و غیره ارائه دهند و کسانی که بتوانند به خوبی از پایان نامه خود دفاع کنند، موفق به اخذ مدرک سطح ۳ می‌شوند و در سطح ۴ حوزه‌های علمیه نیز طلاب پس از گذراندن دروس سطح خود به درس خارج راه پیدا می‌کنند و کسانی که ۴ سال در درس خارج حضور داشته باشند و بتوانند تقریرات خود را به معاونت آموزش ارائه دهند و در ۴ مصاحبه علمی فقه و اصول نمره قبولی کسب کنند پس از ارائه و دفاع از پایان نامه خود، موفق به دریافت مدرک سطح ۴ حوزه می‌شوند.
 
مدرس حوزه علمیه یزد به فعالیت چند رشته تخصصی در استان اشاره کرد و افزود: هم اکنون در استان یزد رشته‌های تخصصی تفسیر و علوم قرآنی سطح دو و سه، مهدویت سطح سه، مشاوره سطح سه، حقوق و قضای اسلامی سطح دو و کلام امامیه سطح سه دایر است و نیازی نیست که طلاب به قم اعزام شوند تا این علوم را فراگیرند.
 
وی در پایان خطاب به عده‌ای که گمان می‌کنند با مدارک حوزوی نمی‌توان وارد دانشگاه شد گفت: کسانی که فکر می‌کنند اگر به حوزه‌های علمیه وارد شوند نمی‌توانند به دانشگاه بروند و با مدرک حوزوی مشغول به تحصیل شوند اشتباه می‌کنند زیرا طلاب علوم دینی با مدرک سطح ۲ حوزه‌های علمیه می‌توانند جهت شرکت در آزمون کارشناسی ارشد تمام مراکز دانشگاهی شرکت کنند و دارندگان مدرک ۳ حوزه‌های علمیه می‌توانند جهت شرکت در آزمون دکتری مراکز آموزش عالی ثبت نام کنند.
 
 
منبع:خبرگزاری تسنیم

بخش نظردهی بسته شده است..