به بهانه‌ی اندکی عشق

گرامیداشت روز «مادر»، گرامیداشت شخصیتی آسمانی است که خداوند به هر انسانی در روی زمین یکی هدیه داده است؛ فقط و فقط یکی که هیچ جایگزینی نیز ندارد، پس چه نیکوست که فقط با اندکی عشق، وجود او را محترم شماریم و با بی‌محبتی، دل آزرده‌اش نکنیم.

به گزارش یزدی نیوزهمیشه گوشه‌ای از حیاط کوچک خانه‌اش را برای خوردن یک فنجان چای و غرق شدن در خاطره‌ها و حسرت‌هایی که هنوز در دلش است، انتخاب می‌کند. هر چند که هنوز پا به سن نگذاشته اما گستردگی دامنه مسئولیت‌های زندگی و غم از دست دادن مردش، چین و چروک‌هایی عمیق برچهره‌اش نشانده است.

 
اندوهی متاثر از نبود همسرش در  صحبت‌هایش موج می‌زند، گویا در اوایل ازدواج، همسرش را در اثر تصادف رانندگی از دست داده و بیش از یازده سال است که به تنهایی مسئولیت دو دختر و تنها پسرش را برعهده دارد.
 
برای منیره‌ی ۴۰ ساله، روز زن پس از سالروز وفات احمدش، غم‌انگیزترین روز زندگیش است چرا که همیشه یادآور جای خالی احمد و هدیه‌اش به مناسبت روز زن است.
 
وی می‌گوید: در طول مدتی که با همسرم زندگی کردم، سالی نبود که روز زن را فراموش کند. حتی گاهی پیش می‌آمد که پول برای خرید نان را به سختی تهیه می‌کردیم اما کادوی روز زن را هر طوری بود فراهم می‌کرد.
 
این بانوی سرپرست خانوار ادامه می‌دهد: هر وقت به او می‌گفتم لازم نیست برای خرید این کادوها خودت را اذیت کنی، می‌گفت؛ توجه به روز زن یکی از الزامات زندگی مشترک هست، دوست ندارم همسرم که مسئولیت تربیت فرزندان و مدیریت خانه را برعهده دارد با دیدن هدیه دیگر زنان، ناراحت شود و احساس کمبود کند.
 
وی اضافه می‌کند: همسرم همیشه می‌گفت؛ من این کار را برای جبران زحماتت و به خاطر عشقی که نسبت به تو دارم، انجام می‌دهم.
 
منیره در ادامه می‌گوید: بعد از رفتنش، نه خبری از کادو است و نه تبریک روز مادر، بیشتر وقت‌ها سعی می‌کنم این غم را درونم نگه دارم و بروز ندهم اما فوت احمد و خاطرات شیرینی که با او داشتم، هیچ وقت فراموشم نمی شود.
 
وی که هر کدام از فرزندانش را به نوعی سر و سامان داده است، در مورد بی‌محبتی فرزندانش نیز بیان می‌کند: در ازای سختی‌هایی که برای بزرگ‌ کردن و سامان دادن آنها تحمل کردم، توقع هیچ کادو و هدیه‌ای، مگر اندکی محبت از آنها ندارم.
 
این بانوی میانسال یزدی هنوز هم به رغم ناملایمتی های زندگی و نامهربانی‌های فرزندانش، برای بدرفتاری فرزندانش بهانه می‌تراشد و می‌گوید: قطعاً مشکلات اقتصادی و معشیتی این روزهای جامعه، فرزندانم را سخت گرفتار کرده و حتماً آنها من را فراموش نکرده‌اند.
 
زن عامل رشد و توسعه فرهنگی جامعه اسلامی
 
آیت الله «محمدرضا ناصری یزدی» نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد در گفت‌وگو با ایسنا- منطقه یزد، در رابطه با مناسبت روز زن، اظهار می‌کند: انقلاب اسلامی به تبعیت از دین مبین اسلام، جایگاه زن را والا و به بهترین شکل می‌داند.
 
وی با بیان این که زنان در جامعه اسلامی، وظیفه‌ی سنگین تربیت نسل آینده را به عهده دارند، می‌گوید:  زنان عامل رشد و توسعه فرهنگی جامعه هستند.
 
امام جمعه یزد در ادامه زنان را مکمل جامعه می‌داند و عنوان می‌کند: نگاه به زنان در دنیای غرب، تبلغیاتی ولی در دین اسلام، زن عاملی مهمی برای رسیدن به خداست.
 
ناصری‌یزدی با بیان این که خداوند مسئولیت‌های‌ اجتماعی و دینی را به انسان‌ها واگذار کرده است،‌ تصریح می‌کند:  تمام افراد اعم از زنان و مردان نیز نسب به این دو مسئولیت در جامعه اسلامی مسئول و متعهد هستند.
 
حراست از یکپارچگی خانواده رسالت مهم زنان
 
امام جمعه یزد با اشاره به این که عنصر وجودی زنان سرشار از ارزش‌های عالی و معنوی است، خاطرنشان می‌کند: در حالی که خداوند دوستدار پاکیزگی و منزه بودن زنان در جامعه اسلامی است ولی تفکر غرب با توطئه‌های شوم فرهنگی خود به دنبال تنزل جایگاه این قشر مهم و تأثیر‌گذار جامعه است.
 
وی زنان را محور توسعه و پیشرفت خانواده‌ها می‌داند و بیان می‌کند: حفظ و حراست از وحدت و یکپارچگی خانواده مهمترین رسالت زنان در جامعه اسلامی است.
 
آیت الله ناصری یزدی در بخش دیگری از سخنان خود خطاب به مسئولان و مدیران، ‌تأکید می‌کند: مدیران باید کاهش ساعت کاری بانوان شاغل را در راستای تقویت یکپارچگی خانواده‌ها، چهار ساعت کاهش دهند.
 
وی در این مورد اضافه می‌کند: اگر زنان شاغل زودتر از محل کار خود به خانه بروند، فرصت مناسبی برای فعالیت‌های گروهی خانواده ایجاد می‌شود.
 
اهتمام به نقش هدایتگری مادران در جامعه
 
«فخرالسادات خامسی هامانه» مدیر کل امور اجتماعی استانداری یزد هم به جایگاه ویژه حضرت فاطمه(س) در اسلام اشاره می‌کند و می‌گوید: ریحانه‌ی آفرینش، بهانه‌ی آفرینش کل جهان است.
 
وی با تاکید بر لزوم توجه ویژه به بانوان، خاطرنشان می‌کند: عدم توجه به جایگاه و وضع فطری زن در جامعه باعث پایمال شدن حق او خواهد شد.
 
خامسی هامانه با بیان این که زنان به عنوان نیمی از جامعه نقش موثری در پیشبرد اهداف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی دارند، اضافه می‌کند: لازم است به این نقش زنان توجه شود زیرا در غیر این صورت، جایگاه آنان در برخی از موارد مغفول می‌ماند.
 
وی در ادامه مادران را عامل رشد، تعالی و ترقی خانواده و به دنبال آن جامعه می‌داند و تصریح می‌کند: قطعاً اگر جایگاه مادران در جامعه و خانواده به درستی دیده نشود، در انجام وظایف خود دچار مشکل می شوند.
 
مدیر کل امور اجتماعی استانداری به حق مادران در خانواده نیز اشاره می‌کند و می‌گوید: مادران با انجام وظیفه اصلی خود یعنی تربیت و رشد همه جانبه فرزندان، در واقع نقش هدایتگر جامعه را برعهده دارند.
 
وی اظهار می‌کند: احترام به بانوان باید همه جانبه باشد، یعنی هم جامعه و هم خانواده نباید نگاهی بالا به پایین یا بلعکس به این قشر داشته باشند بلکه باید همواره به شخصیت حساس مادران توجه داشته باشند.
 
این مسئول در پایان نیز متذکر می‌شود؛ گاهی اوقات، افراد جامعه به ویژه همسران و فرزندان ناخواسته نسبت به این جایگاه بی‌تفاوت می‌شوند که این امر آزرده‌دلی مادران و زنان خانواده را به همراه خواهد داشت.
 
 
 
 
منبع:ایسنایزد

بخش نظردهی بسته شده است..