پیاده‌سازی استاندارد ISO/IEC17025 در تمام آزمایشگاه‌های همکار استاندارد یزد

مدیر کل اداره استاندارد استان یزد اعلام کرد: تمام آزمایشگاه‌های همکار تحت پوشش اداره کل استاندارد یزد در بازه‌ای پنج ساله، استاندارد ISO/IEC 17025 را پیاده‌سازی می‌کنند.

به گزارش یزدی نیوز «محمد حسین ماجدی اردکانی» به مناسبت روز مهندس اظهار کرد: در حال حاضر بار اصلی آزمون نمونه‌ها و در واقع ارزیابی انطباق کالاهای استاندارد بر دوش آزمایشگاه‌های همکار تایید صلاحیت شده است که خوشبختانه در این مقطع از زمانه تکیه‌گاه خوبی برای متولیان استاندارد به حساب می‌آیند.

 
وی ادامه داد: در حال حاضر ۴۵ آزمایشگاه همکار در استان یزد مبادرت به انجام آزمون می‌کنند که از این تعداد ۳۸ آزمایشگاه همکار استانی و مابقی بر اساس استاندارد  ISO/IEC 17025 فعال هستند.
 
این مقام مسئول تاکید کرد: آن تعداد از آزمایشگاه‌هایی که در استان براساس استاندارد  ISO/IEC 17025  مبادرت به انجام آزمون می‌کنند در حوزه‌های صنایع شیمیایی، ساختمانی، اندازه شناسی، اوزان و مقیاس‌ها  فعال هستند.
 
به گفته وی، براساس برنامه زمان‌بندی اعلامی از سوی مرکز ملی تایید صلاحیت سازمان ملی استاندارد ایران( NACI ) تا شهریور سال ۱۴۰۳ هجری شمسی، مابقی آزمایشگاه‌ها در ۱۱ رشتی فنی تخصصی  باید این استاندارد را در محل کار خود پیاده کنند.
 
ماجدی اردکانی در توضیح استاندارد ISO/IEC 17025 گفت: این استاندارد الزامات عمومی برای احراز صلاحیت آزمایشگاه‌های آزمون و کالیبراسیون است که آزمایشگاه‌ها با پیاده‌سازی این استاندارد می‌توانند کیفیت نتایج آزمون صادره خود را در فضای مطمئن‌تری جهت ارائه به مشتری  تضمین کنند.
 
مدیر کل استاندارد استان در این خصوص افزود: استاندارد مورد بحث، کار مشترک سازمان بین المللی استاندارد و کمیسیون بین‌المللی برق و الکترونیک بوده که مشتمل بر پنج بند اصلی است که بند چهار مرتبط با الزامات مدیریتی و بند پنج الزامات فنی را بیان می‌کند.
 
دبیر شورای فرهنگ‌سازی حمایت از کالای ایرانی در پایان  گفت: به لحاظ کاری، آزمایشگاه‌های همکار به دو دسته محصول محور و آزمون محور تقسیم بندی می‌شوند که در حالت آزمون محور،نتایج آزمون نهایی طبق نظر متقاضی در بندهای آزمون درخواستی مدرک مربوطه گزارش می‌شود.
 
براساس آخرین آمارگیری در ۹ ماهه اول امسال، آزمایشگاه‌های صنایع غذایی و کشاورزی با انجام ۷۴۸ آزمون، بیشترین عدد و رقم را به خود اختصاص داده‌اند.
 
 
منبع:ایسنا یزد

بخش نظردهی بسته شده است..