کارخانه‌های کاشی یزد به سیستم تصفیه و برگشت پساب مجهز شدند

رئیس گروه محیط زیست وکیفیت منابع آب شرکت آب منطقه‌ای یزد گفت: با پیگیری‌های صورت گرفته، بالغ بر ۸۵ درصد از کارخانه‌های کاشی استان به سیستم تصفیه و برگشت پساب مجهز شدند.

به گزارش یزدی نیوزناهید غلام نژاد  در نشست گروه محیط زیست آب یزد اظهار داشت: با توجه به اینکه استان یزد استانی صنعتی- معدنی است، فاضلاب‌های ناشی از صنایع و قسمت فرآوری معادن از عمده ترین آلاینده های آب در استان یزد هستند.

 
وی فرآیند طولانی مدت احراز آلایندگی واحدهای صنعتی و معدنی را بیشترین چالش در حوزه صنعت و معدن دانست و افزود: اگر صنایع از ابتدای فعالیت به فکر سیستم تصفیه فاضلاب و محیط زیست باشند، مشکلات کمتری را پیش رو دارند.
 
غلام نژاد ادامه داد: البته در حال حاضر و با توجه به افزایش روزافزون سطح زیرکشت گلخانه‌ها در سطح استان، آلودگی‌های سموم و کودهای مصرفی در گلخانه‌ها نیز به یکی از دلایل آلودگی سفره‌های آب زیرزمینی یزد تبدیل شده است.
 
وی فاضلاب‌های صنعتی، زه آب‌های کشاورزی، فاضلاب‌های خانگی و فاضلاب واحدهای خدماتی و همچنین شیرآبه ناشی از مکان‌های دفن زباله که به صورت غیربهداشتی دفع می‌شوند را از آلاینده‌های موثر آب در  استان یزد برشمرد.
 
غلام نژاد با بیان اینکه واحدهای آلاینده به سمت مناطق بی خطر هدایت می‌شوند، تصریح کرد: استقرار واحدهای آلاینده به  قسمت بالا دست سفره‌های آب زیرزمینی که سطح آب بالایی دارند و داخل زون‌های آب شرب، که به عنوان مناطق حساس سفره در نظر گرفته می‌شود، ممنوع است.  
 
غلام‌نژاد افزود: محدوده بعد از کشتارگاه جاده طبس، جاده بافق و جاده دربید مناطق بی‌خطر استان هستند که در این مناطق یا سفره آب زیرزمینی وجود ندارد و یا سطح آب سفره پایین و خاک دارای نفوذپذیری  کم می‌باشد که این مناطق از نظر منابع آب زیرزمینی مناسب جهت استقرار واحدهای صنعتی و معدنی هستند.
 
وی با تاکید بر عدم تخلیه فاضلاب به قنات، آن را از دیگر مشکلات سفره‌های آب زیرزمینی دانست وگفت: فاضلاب می‌تواند در مسیرقنات حرکت کند و به تدریج آلودگی منابع آبی را در پی داشته باشد.
 
غلام نژاد بازدید از کلیه واحدهای آلاینده به منظور رصد وضعیت دفع فاضلاب و پسماند آنها را یکی از اقدامات شرکت آب منطقه‌‌ای یزد در ارتباط با موضوع پساب عنوان کرد.
 
 
منبع:خبرگزاری تسنیم
 

بخش نظردهی بسته شده است..