رییس نظام مهندسی ساختمان یزد مطرح کرد؛

سازندگان بی‌تخصص عامل بی‌اعتمادی به نظام مهندسی

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان یزد گفت: تا زمانی که ساختمان‌ها به دست افراد غیر توانمند و بدون صلاحیت فنی‌ تخصصی ساخته می‌شود، نمی‌توان به اصلاح وضعیت ساخت و ساز و کاهش تخلفات ساختمانی امید بست .

به گزارش یزدی نیوزدکتر «مهدی سالاری» در نشست هم‌اندیشی سازندگان ذیصلاح بیان کرد و افزود: سازندگان بی‌تخصص امروزه در عرصه ساختمان، وضعی را پدید آورده‌اند که طراحی و نظارت عملاً معنای خود را از دست داده و مصالح نیز هر چند باکیفیت و مطابق استاندارد تولید شود به دست این افراد غیرتوانمند هدر می‌رود و ساختمان‌هایی غیرایمن با عمر مفید بسیار پایین تحویل می‌شود . 

 
وی گفت: افراد سودجوی بی‌صلاحیت که به ناحق سهم بازار مهندسی کیفی را تصاحب کرده‌اند، علاوه بر وارد آوردن خسارت به صنعت ساختمان، دست پیش گرفته و انگشت اشاره را به سوی سازمان و اعضا نشانه می‌روند و با پررویی به دنبال مقصر در نظام مهندسی هستند.
 
رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان تاکید کرد: بخش مربوط به سازندگان دارای صلاحیت که از افراد حرفه‌ای، باتجربه و پرانگیزه تشکیل می‌شود، نقطه محوری و کلیدی کار سازمان نظام مهندسی ساختمان است و می‌تواند به دنبال خود موجب اصلاح بخش‌های طراحی و نظارت شود و زمینه‌های بی‌اعتمادی را که توسط افراد فاقد صلاحیت برای مهندسان در جامعه ایجاد شده خنثی کند.
 
وی در عین حال از مهندسان ذیصلاح خواست ضمن رعایت تمامی ضرورت‌های فنی تخصصی، به اخلاق حرفه‌ای نیز پای بند باشند و همواره منافع جمعی و دراز مدت را بر منافع زودگذر شخصی ترجیح دهند و بدانند که ۱۳ هزار چشم در وجود ۶۵۰۰ مهندس عضو هوشمند و فرهیخته سازمان آنان را زیر نظر دارند تا اعتماد عمومی به عنوان سرمایه اصلی به سازمان بازگردد . 
 
هاشمی مدیر خدمات مهندسی سازمان نظام مهندسی ساختمان یزد نیز با نمایش نمودارها و جداول به تشریح عملکرد و شرح وظایف سازندگان ذیصلاح پرداخت.
 
وی رعایت اصول ایمنی، تهیه برنامه زمان بندی، صحت عملیات اجرایی و بررسی و پیگیری رفع نقص نقشه‌ها را از مهمترین این وظایف عنوان کرد و افزود: تهیه نقشه‌های چون ساخت در پایان عملیات ساختمانی از وظایف مجریان ذیصلاح است . 
 
«فلاح» نایب رئیس اول این سازمان نیز با تمجید از استقبال گرم و صمیمی سازندگان ذیصلاح برای شرکت در این نشست، اظهار کرد: این اقبال عمومی مجریان ، وظیفه ما را سنگین تر می کند و متقابلاً امیدواریم در ادامه مسیر ما را همراهی و به گونه ای عمل کنند که خدمات شان مردم را به سوی سازندگان ذیصلاح سوق دهد . 
 
«خواجه رضایی» مدیر بخش نظام مهندسی اداره کل راه و شهرسازی نیز در جمع سازندگان ذیصلاح آمادگی حوزه مسئولیت خود را برای همکاری هر چه بهتر در بازرسی ها و نظارت عالیه اعلام کرد.
 
در پایان جلسه با رای‌گیری از حاضران، چهار نفر از سازندگان ذیصلاح سازمان نظام مهندسی ساختمان در یک کارگروه متشکل شدند تا با مساعدت نایب رئیس اول سازمان، مطالبات سازندگان ذیصلاح را بررسی، جمع‌بندی و جهت تصویب و اقدام به هیئت مدیره پیشنهاد دهند.
 
 
منبع:ایسنا یزد

بخش نظردهی بسته شده است..