‌سامانه اطلاع رسانی آب ‌و هوایی (تهک) در یزد راه‌اندازی می‌شود

مدیرکل هواشناسی استان یزد گفت: سامانه خودکار توسعه هواشناسی کاربردی (تهک) به منظور اطلاع رسانی در مورد مسائل جوی به کشاورزان، دامپروران، فعالان در حوزه شیلات و سایر موارد مرتبط راه‌اندازی می‌شود.

به گزارش یزدی نیوز ناآگاهی کشاورزان از  مسائل جوی و خسارات ناشی از آن به مزارع و باغات آنها، وجود سامانه‌ای با محوریت اطلاع‌رسانی به روز در مورد مسائل جوی جهت استفاده و آمادگی برای حفاظت از مزارع را لازم می‌کرد.

 
سرد شدن یکدفعه‌ای هوا، بارش ناگهانی تگرگ و مواردی از این قبیل مثال‌هایی از عواملی است که ناشی از بی‌خبری از وضع جوی بوده و خسارات جبران ناپذیری را به بار می‌آورد.
 
رضا برهانی مدیرکل هواشناسی استان یزد در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم از وجود سامانه‌ای تحت عنوان سامانه خودکار توسعه هواشناسی کاربردی با نام اختصاری تهک خبر داد و اظهار داشت: این سامانه به علت نیاز مبرم فعالان درحوزه‌های کشاورزی، دامپروری، شیلات، صنعت و گردشگری جهت آگاهی از مسائل جوی راه‌اندازی شده است.
 
وی درباره مزیت‌های این سامانه گفت: این سامانه می‌تواند با اطلاع‌رسانی مناسب سبب کاهش خسارات ناشی از عوامل آب و هوایی گردد.
 
وی از کارآیی موفق این سامانه در اوایل امسال گفت و تصریح کرد: هشدار در مورد سرمازدگی اوایل سال جاری یکی از این اطلاع‌رسانی‌های موفق سامانه تهک بوده است.
 
برهانی درباره میزان گستردگی پوشش آب و هوایی این سامانه گفت: توصیه‌ها به صورت شهرستانی است و روستاییان بر اساس نیاز از اطلاعات شهرستان مورد نظر استفاده نمایند.
 
مدیر‌کل هواشناسی استان در پایان درباره روش استفاده از این سامانه افزود: تمامی کاربران جهت استفاده از این سامانه باید در سایت Tahak.irimo.ir ثبت نام کنند و با وارد کردن محدوده مکانی خود اطلاعات به صورت رایگان و از طریق پیامک برای آنها ارسال می‌شود.
 
 
منبع:خبرگزاری تسنیم

بخش نظردهی بسته شده است..