باغات باغشهر مهریز ساماندهی و اصلاح می‌شوند

طرح ساماندهی و اصلاح باغات شهرستان مهریز با هدف بالا بردن بهره‌وری از منابع آبی و خاکی و اقتصادی کردن کشاورزی در این منطقه اجرا می‌شود.

به گزارش یزدی نیوز «علی جهازی» مدیر کل تعاون روستایی استان یزد در نشستی که به همین منظور با حضور مسئولان دستگاه‌های متولی در فرمانداری مهریز برگزار شد، اظهار کرد: متاسفانه در سال‌های اخیر با توجه به خشکسالی‌های مکرر شاهد تغییر کاربری و تخریب رو به افزایش باغات مهریز هستیم لذا بنا به ضرورت بالا بردن بهره‌وری از منابع آبی و خاکی و اقتصادی کردن کشاورزی در این شهرستان و مهمتر از اینها حفظ و ثبت ملی باغ شهر مهریز به عنوان میراث عظیم گذشتگان، طرح ساماندهی و اصلاح باغات این شهرستان از سوی تعاون روستایی استان پیشنهاد شد.

 
به گفته وی، بررسی تصاویر هوایی تهیه شده از شهرستان مهریز که قدیمی‌ترین آن متعلق به سال ۱۳۴۵ است، بیش از ۶۵۰ هکتار اراضی باغی هم‌پیوند در این شهرستان را نشان می‌دهد که متاسفانه با توجه به خشکسالی‌های ۱۷ سال گذشته، خشک شدن بخش‌هایی از قنوات و سفره‌های زیرزمینی، کمبود آب و عدم صرفه اقتصادی برای کشاورزان، بخش از این باغات تخریب یا تغییر کاربری شده است.
 
جهازی ادامه داد: در همین راستا با طرح ساماندهی و اصلاح این اراضی باغی در نظر است ضمن حفظ باغ های موجود با هدف بالا بردن بهره وری از منابع آبی و خاکی و اقتصادی کردن کشاورزی در این منطقه نسبت به یکپارچه‌سازی، اصلاح کشت و ترویج روش‌های آبیاری بهینه نظیر آبیاری تحت فشار و قطره‌ای اقدام شود . 
 
وی خاطرنشان کرد: البته راهکارهای اجرایی این طرح با حضور جمعی از مسئولین ارشد، نمایندگان سازمان‌ها و نهاد‌های دولتی مرتبط نظیر فرمانداری، شهرداری، منابع طبیعی و میراث فرهنگی شهرستان و همچنین جمعی از نمایندگان و کارشناسان خبره محلی و تعدادی از تشکل‌های مردم نهاد شهرستان نظیر نظام صنفی کارهای کشاورزی و انجمن رشد و توسعه یکپارچه شهرستان مهریز، مورد بررسی و تبادل نظر قرار گرفته است.
 
مدیر کل تعاون روستایی استان همچننی در این نشست بیان کرد: کمبود آب از گذشته‌های بسیار دور، مردم مهریز را به کاوش و جستجوی منابع آب در زیرزمین واداشته و موجب حفر قنوات و چاه های متعددی در این منطقه شده است.
 
به اعتقاد وی، مهریز از نظر آب‌های شیرین زیر زمینی در سطح استان بسیار غنی است و علاوه بر قنوات مورد استفاده در خود منطقه، اغلب قنوات مورد استفاده در شهر یزد و روستاها و آبادی های اطراف آن از این منطقه سرچشمه می‌گیرند.
 
جهازی عنوان کرد: مادر چاه اکثر این قنوات بر روی مخروطه افکنه‌های ارتفاعات غربی قرار دارد و مادر چاه چند قنات دیگر در زیر چشمه غربال بیز واقع است که از مهمترین قنوات مهریز می‌توان به قنات مهرپادین، قنات خورمیز، قنات بغداد آباد، قنات مزویر آباد،  قنات منگاباد، قنات حسین آباد بغداد آباد و قنات عصمت آباد با بیش از ۱۵۰ لیتر آب  اشاره کرد.
 
یاداور می‌شود؛ مهریز یکی از شهرستان های استان یزد است که با وسعت شش هزار و ۷۱۷ کیلومترمربع در ۳۰ کیلومتری جنوب مرکز یزد و در کنار جاده ترانزیت تهران – بندر عباس قرار دارد و با داشتن آب و هوای مناسب، شرایط بسیار خوبی را برای کشت انواع محصولات باغی و زراعی از قبیل پسته، گردو، بادام، انجیر، آلو، زردآلو، گندم و جو فراهم آورده است.
 
 
منبع:ایسنا یزد

بخش نظردهی بسته شده است..