پیشرفت ۸۸ درصدی سد مخزنی هرات/تامین سالانه قریب ۱۳ میلیون مترمکعب آب

مدیر عامل آب منطقه‌ای یزد از تامین سالانه قریب 13 میلیون مترمکعب آب مورد نیاز بخش‌های مختلف استان با بهره‌برداری از سد مخزنی هرات که دارای پیشرفت 88 درصدی است، خبر داد.

به گزارش یزدی نیوز«محمد‌مهدی جوادیان‌زاده» ضمن بازدید  از مراحل اجرایی سد مخزنی هرات و تاسیسات وابسته،  هدف از اجرای  این سد مخزنی را تأمین آب  در بخش‌های  شرب، صنعت، کشاورزی، محیط زیست  و جلوگیری از سیلاب منطقه  و اتلاف آبهای سطحی در زمان بارندگی‌های فصلی بیان کرد.

 
وی ادامه داد: با ساخت این سد سالیانه  4.5 میلیون متر مکعب  آب برای  بخش شرب، دو میلیون متر مکعب برای بخش صنعت، ۳.۸ میلیون متر مکعب  برای بخش کشاورزی  و ۲.۶ میلیون مترمکعب برای بخش محیط زیست  تخصیص داده شده است که از محل این سد تأمین می‌شود.
 
مدیر عامل آب منطقه‌ای یزد اعلام کرد: هزینه ساخت این سد از محل بودجه ملی تخصیص داده شده و پرداخت آن باید از سوی وزارت نیرو انجام شود.
 
«باقری‌پور» معاون طرح و توسعه  شرکت آب منطقه‌ای یزد تصریح کرد: سد مخزنی هرات از نوع خاکی با هسته رسی با حجم مخزن سد معادل  23.4  میلیون مترمکعب و طول تاج ۵۰۵.۷۴ متر، عرض ۸ متر و ارتفاع آن از پی ۵۵ متر است.
 
وی ادامه داد: تا پایان تیرماه سال جاری، حجم عملیات اجرایی شامل یک میلیون و ۹۶۰ هزار و ۳۱۳  متر مکعب خاکریزی ، ۴۳ هزار متر مکعب بتن‌ریزی و همچنین  حفاری و تزریق ۲۵ هزار متر طول است.
 
باقری‌پور تصریح کرد: ساختگاه سد روی رودخانه اعظم در ۵۵ کیلومتری جنوب غربی شهرستان مروست واقع شده است و درصد پیشرفت عملیات اجرایی سد ۸۸ درصد است و امیدوایم ۱۲ درصد باقی مانده با تأمین اعتبارات لازم انجام شود . 
 
گفتنی است، در حاشیه این بازدید مدیر عامل شرکت آب منطقه ای یزد و جمعی از مدیران و معاونین این شرکت با  حجت الاسلام حسینی امام جمعه مروست دیدار و درمورد مسائل و مشکلات آب و راه‌های صرفه‌جویی در آن بحث و گفت‌وگو کردند.
 
 
 
منبع:ایسنایزد

بخش نظردهی بسته شده است..