ازدواج‌های دیر زمینه‌ساز آسیبهای تک فرزندی است

مدیر مرکز مطالعات اجتماعی جهاد دانشگاهی استان یزد، با اشاره به این‌که عوامل زیادی در افزایش سن ازدواج و در پی آن کاهش جمعیت کشور نقش دارد، گفت: افراطی‌گری در سیاست کنترل جمعیت عامل اصلی بحران جمعیتی در کشور است.

به گزارش یزدی نیوزیکی از مواردی که باعث بوجود آمدن چالش جمعیت در کشور می‌شود افزایش سن ازدواج جوانان است .

 
براساس بررسی‌های انجام شده از جمله مهمترین چالش‌های افزایش سن ازدواج، کاهش تعداد فرزندان در خانواده‌ها و تفاوت دیدگاه‌های بین نسلی است که این چالش ما را با کودکانی افسرده مواجه می‌کند .
 
بنابراین برای پیشگیری از این آسیب باید نگاهی جامع به علل افزایش سن ازدواج و تبعات آن داشته باشیم .
 
«بهروز اسلامی» با اشاره به این‌که افزایش سن ازدواج جوانان ایرانی یکی از معضلاتی است که جامعه ما با آن مواجه است، اظهار کرد: شیوع تک فرزندی در کشور یکی از مهمترین پیامدهای دیر ازدواج کردن جوانان است .
 
وی با بیان این‌که عوامل زیادی در گرایش افراد به تک فرزندی نقش دارد اما یکی از دلایل مهم آن ازدواج دیر جوانان است، افزود: تک فرزندی با عث کم شدن روابط اجتماعی و عدم جامعه پذیری کودک می‌شود .
 
مدیر مرکز مطالعات اجتماعی جهاد دانشگاهی استان یزد، تصریح کرد: ممکن است این افراد به علت توجه زیاد پدر و مادر از اعتماد به نفس کمتری برخوردار باشند بنابراین برنامه‌ریزی موثر برای جلوگیری از این معضلات نیازمند بررسی علل افزایش سن ازدواج و پیامدهای آن است .
 
وی با بیان این‌که باید تبعات افزایش سن ازدواج را قبل و بعد از ازدواج بررسی کرد، گفت:‌ علل افزایش سن را می‌توان تغییرات در سبک زندگی، مصرف‌گرایی، بیکاری، افزایش توقعات در داشتن مسکن دانست .
 
اسلامی افزود: ترس از آینده، کاهش مسئولیت پذیری اجتماعی جوانان،‌ کمرنگ شدن ارزش‌های معنوی، افزایش طلاق و طلاق عاطفی از دیگر عوامل موثر درل افزایش سن ازدواج است .
 
وی با بیان این‌که افزایش انحرافات جنسی، ایجاد سوء پیشینه برای افراد، فشار روانی به افراد به ویژه دختران و افزایش نا امنی از جمله تبعات قبل از ازدواج جوانان است،‌ خاطرنشان کرد: در رابطه با تبعات افزایش سن ازدواج در زمان بعد از ازدواج می‌توان به کاهش جمعیت، کاهش درخواست باروری، افزایش تک فرزندی، افزایش ریسک طلاق و افزایش روابط فرا زناشویی اشاره کرد .
 
اسلامی گفت: موارد ذکر شده نشان‌دهنده آینده نگران کننده است که پیشگیری از آن مستلزم برنامه‌ریزی درست است .
 
«مروارید عارف‌منش» ، با اشاره به این‌که رشد منفی جمعیت کشور یکی از مهمترین دغدغه‌های مسئولان کشوری است، اظهار کرد:‌ کشور ما در دهه شصت و بعد از انقلاب اسلامی با رشد چشمگیر جمعیت مواجه شد که با تبلیغات وسیع و سیاست‌های حمایتی دولت وقت، خطر انفجار جمعیت کنترل شد .
 
وی با بیان این‌که افراطی‌گری در سیاست کنترل جمعیت عامل اصلی ایجاد بحران جمعیت در ایران کنونی شد، افزود: تغییرات سبک زندگی و مصرف گرایی یکی از مهم‌ترین عوامل زمینه ساز سقوط نرخ رشد جمعیت است که خود منجر به افزایش سن ازدواج و تجرد قطعی جوانان شده و سهم بزرگی در پیدایش آسیب‌های اجتماعی دارد .
 
کارشناس مرکز افکار سنجی یکی از بارز‌ترین تبعات چالش جمعیت را کاهش جمعیت جوان و به عبارتی سالمند شدن جمعیت کشور عنوان کرد و گفت:‌ این خطر می‌تواند منجر به کاهش نرخ توسعه اقتصادی، اجتماعی و همچنین پایین آمدن نشاط، پویایی، خلاقیت و نوآوری شده است .
 
وی ادامه داد:‌ از طرفی دیگر کاهش جمعیت جوانان فشار مالی مضاعفی نیز در راستای پرداخت بیمه‌های بازنشستگی، هزینه‌های درمانی و تأمین اجتماعی سالمندان به دولت وارد می‌کند .
 
عارف‌منش، با بیان این‌که کم شدن نیروی کار جوان، ورود اتباع خارجی و به تبع آن ایجاد گسست فرهنگی در کشور پیامد دیگری است که باید مورد توجه قرار گیرد، افزود: با افزایش تک فرزندی در خانواده‌ها مشکلات تربیتی ناخواسته‌ای گریبان‌گیر این خانواده‌ها می‌شود .
 
وی این مشکلات را اختلال در مسئولیت پذیری و جامعه‌پذیری فرزندان دانست و گفت: همچنین بیگانگی آن‌ها را با ارزش‌های اخلاقی نظیر ایثار، قناعت، صبر و شکیبایی نیز در پی دارد .
 
این کارشناس در پایان اظهار کرد:‌ با توجه به مطالب گفته شده و مخالفت صریح مقام معظم رهبری در خصوص تعدیل جمعیت کشور و ابلاغ سیاست‌های کلی جمعیت، منطقی است که با در نظر گرفتن سیاست‌های حمایتی و مشوق‌ها، قدم بزرگی در جهت خروج ایران از این بحران بزرگ برداشته شود .
 
 
 
 
منبع:ایسنایزد

بخش نظردهی بسته شده است..