هشدار دامپزشکی بافق در مورد بیماری هاری

حمله یک قلاده روباه به دو نفر از اهالی شهرک آهن‌شهر و یک نفر از اهالی روستای مبارکه، زنگ خطر بیماری هاری را در بافق به صدا در آورد.

به گزارش یزدی نیوز«فرزانه سالاری» کارشناس بررسی، مبارزه و مراقبت از بیماری‌های دامی شبکه دامپزشکی شهرستان بافق با اشاره به این که مخزن بیماری هاری در حیات وحش است، درباره علت حضور روباه در شهر تصریح کرد: متاسفانه خشکسالی‌های اخیر سبب شده است تا وحوش برای تأمین غذای خود به حاشیه شهرها مهاجرت کنند که به این دلیل در اتفاق اخیر سه نفر از همشهریان بافقی مورد حمله روباه مشکوک به هاری قرار گرفتند. 

 
وی افزود: با توجه به احتمال هار بودن حیوان مذکور، مجبور به هلاکت آن شدیم و مغز آن برای انجام آزمایش‌های تشخیصی و ارسال به مرکز تشخیص هاری انستیتو پاستور ایران، نمونه‌برداری شد.
 
سالاری تاکید کرد: هاری یکی از خطرناک‌ترین بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان است و سالانه تعداد زیادی از انسان‌ها در جهان بر اثر این بیماری جان خود را از دست می‌دهند. 
 
وی تصریح کرد: بیماری در حیوانات به دو شکل هاری خشمناک و آرام است که ریزش بزاق از دهان، تغییر رفتار و مشاهده حیوانات شب فعال در روز از جمله نشانه‌های این بیماری است.
 
این مسئول واکسیناسیون سالانه و رایگان سگ‌های صاحب‌دار علیه بیماری هاری، شناسنامه‌دار کردن آنها، توزیع قلاده رایگان، برگزاری کلاس‌های آموزشی بیماری هاری و نمونه‌گیری از دام های مشکوک را از جمله اقدامات پیشگیرانه شبکه دامپزشکی بر علیه بیماری هاری برشمرد. 
 
سالاری در پایان از کلیه همشهریان به ویژه روستاییان خواست تا هر ساله نسبت به واکسیناسیون سگ‌هایشان علیه بیماری هاری اقدام کنند و در صورت مشاهده هر گونه رفتار غیرعادی در حیوانات خانگی، سگ‌ها و حمله حیوانات درنده بلافاصله مراتب را به شبکه‌های دامپزشکی گزارش دهند.  
 
 
 
منبع:ایسنایزد

بخش نظردهی بسته شده است..