مدیر کل راه و شهرسازی یزد

دو قطعه‌ی آزادراه نظنز – انار آماده عملیاتی شدن/بهره‎‎برداری کامل از راه یزد – بافق در آینده نزدیک

مدیر کل راه و شهرسازی استان یزد یکی از مهمترین طرح ‎‎ های جدید راه ‎‎ سازی استان در سال جاری را آزادراه نظنز - انار اعلام کرد و گفت: هم ‎‎ اکنون دو قطعه از فاز نایین - اردکان در این طرح بزرگ راه‌سازی آماده عملیاتی شدن است.

به گزارش یزدی نیوز«محمدرضا نقصان محمدی»  با اشاره به گستردگی حوزه فعالیت ‎‎ های راه و شهرسازی، از هدف گذاری برای انجام فعالیت ‎‎ های جدید در کنار فعالیت ‎‎ های جاری هر یک از این حوزه ‎‎ ها خبر داد.

 
وی در ادامه با اشاره به در حال انجام بودن قریب ۱۰ طرح بزرگ در حوزه راه استان، تصریح کرد: از جمله این طرح‏‏ها می ‎‎ توان به راه ‎ یزد – بافق، راه یزد – طبس، راه ندوشن – ورزنه، کنارگذر زارچ – اشکذر، وردیی شهر مهریز، راه روستایی منشاد – زردین، کمربندی چاهک و روکش آسفالت راه بافق – زرند، اشاره کرد.
 
نقصان محمدی با بیان این که هر کدام از این طرح‏‏ها بین ۳۰ تا ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند، گفت: هر کدام از این طرح‏‏ها در طول‏‏های مختلف در حال اجراست که تلاش داریم در سال جاری آنها را پی بگیریم.
 
وی به طرح‏‏های جدید استان در سال جاری نیز اشاره و تصریح کرد: از مهمترین این طرح ‎‎ ها آزادراه نطنز – انار در محدوده استان ‎‎ های اصفهان، یزد و کرمان است که در حال حاضر انتخاب مشاور و رایزنی‏‏های آن انجام شده و در حال انجام پیش‏‏پرداخت ‎‎ های مالی و هماهنگی ‎‎ های محلی آن هستیم.
 
این مسئول برآورد اولیه اجرای این طرح را ۹۰۰ میلیارد تومان ذکر کرد و افزود: این طرح که در واقع ارتقاء راه از بزرگراه به آزادراه است، گفت: این آزادراه علاوه بر توسعه راه کنونی، شامل ایجاد ۱۳۰ کیلومتر راه پشتیبان نیز است.
 
وی با بیان این که از مجموع چهار قطعه این طرح در محور اردکان – نایین، سه قطعه در داخل استان یزد واقع شده است، گفت: در این بخش از طرح، دو قطعه آماده عملیاتی شدن است.
 
نقصان محمدی علاوه بر اهتمام به این کریدور شمال به جنوب، اداره کل راه و شهرسازی استان توجه خاصی به توسعه راه ‎‎ های واقع در کریدور شرق به غرب استان دارد، اظهار کرد: در همین راستا نیز تکمیل محور ندوشن – ورزنه را که بخش ‎‎ هایی از ابنیه فنی آن تا سال ۱۳۹۶ با پیشرفت ۹۵ درصد و با اعتبار یک میلیارد تومان مبلغ اولیه دنبال کرده ‎ ایم و ۱۹ کیلومتر آن در حال آماده ‎‎ سازی اسناد مناقصه با پیمانکار است.
 
وی همچنین به محور بهاباد – دربند – نای‏‏بند که استان یزد را به استان ‎‎ های شرقی متصل می ‎‎ کند اشاره و عنوان کرد: در این مسیر ۴۷ کیلومتری که برآورد اولیه آن هفت میلیارد تومان است در حال انتخاب پیمانکار است.
 
مدیر کل راه و شهرسازی استان از ادامه عملیات دو بانده کردن محور یزد – بافق در سال جاری خبر داد و گفت: خوشحالیم که اعلام کنیم این طرح دیگر مسئله‏‏دار نیست و تنها ۱۰ کیلومتر از آن باقیمانده است.
 
به گفته وی، قسمت عمده قطعه آخر این طرح که حدود ۱۰ کیلومتر و دارای بیشترین ابنیه فنی بوده است، تکمیل هم اکنون زیر بار ترافیک قرار دارد و باقیمانده طرح عملاً مشکلات خاصی را نخواهد داشت و قطعاً به زودی مورد بهره ‎‎ برداری قرار خواهد گرفت.
 
نقصان محمدی از اجرای طرح‏‏های دیگری مانند ادامه ارتقاء راه ابرکوه – مروست تا منطقه هارمونی چاه ‎‎ گیر به طول ۱۹ کیلومتر و انجام فراخوان برای اجرای ارتباط داخلی بین اسفندآباد ابرکوه به صفاشهر استان فارس در سال جاری نیز یاد کرد.
 
وی گفت: علاوه بر طرح‏‏های مذکور، شرکت ساخت و توسعه راه ‎‎ های کشور نیز ارتباط هرات – شهربابک، باند دوم اردکان – چوپانان و باند دوم محور یزد – طبس و نیز کمربند ابرکوه و تقاطع کناگذر ورودی نیز با همکاری اداره کل راه و شهرسازی استان در دستور کار قرار دارد.
 
به گفته نقصان محمدی، در سال ۹۶ بالغ بر ۱۳۵ کیلومتر راه ‎‎ های روستایی و مشارکتی با کمک فرمانداری ‎‎ ها و دهیاری ‎‎ ها در استان ایجاد شده و ۱۳۰ کیلومتر دیگر نیز در سال جاری دنبال خواهد شد.
 
مدیر کل راه و شهرسازی استان در پایان نیز خاطرنشان کرد: به دنبال انتزاع قیر یارانه ‎‎ ای استان به اداره کل راه و شهرسازی برای اولین بار به جز بخش راهداری، بالغ بر ۲۰ هزار تن قیر به ارزش ۲۰ میلیارد تومان شامل ۱۵.۵ تن قیر مشارکتی راه‏‏های روستایی، بافت ‎‎ های هدف و فرسوده، راه ‎‎ های مسکن  مهر و غیره و ۴.۵ تن به طور پیمان برای طرح‏‏های مشارکتی در استان طی سال گذشته توزیع شد.
 
 
منبع:ایسنایزد

بخش نظردهی بسته شده است..