سایه سنگین بحران آب بر روستاهای استان یزد

سالهاست که استان یزد با پدیده‌ای به نام خشکسالی دست و پنجه نرم می‌کند و این امر نه تنها خسارات زیادی به بخشهای مختلف این استان وارد کرده، بلکه مناطق روستایی را با مشکلات عدیده‌ای در زمینه تامین آب شرب سالم و بهداشتی مواجه کرده است.

به گزارش یزدی نیوز«محمد فاتحی» مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان یزد با اشاره به بحران آب در روستاها و اقدام شرکت آبفار در زمینه آبرسانی سیار، اظهار کرد: در حال حاضر حدود ۳۵۰ روستای استان در وضعیت کم‌آبی و ۱۵۰ روستا که معمولاً نیز در مناطق کوهستانی قرار دارند، با وضعیت بی‌آبی مواجه هستند‌. 

 
وی با اشاره به آبرسانی سیار برای تامین آب روستاهایی که از آب شرب برخوردار نیستند و برخی روستاهایی که با مشکل کم‌آبی مواجه هستند، اعلام کرد: در مجموع ۳۳۰ روستای استان از طریق ۵۲۵ تانکر ثابت و ۱۶ تانکر سیار آبرسانی می‌شوند. 
 
به گفته فاتحی، تاکنون تعداد ۱۱۰ مورد از منابع آبی استان خشک و از مدار خارج شده و ۱۸۰ مورد با کاهش شدید آبدهی مواجه شده‌اند. 
 
وی همچنین با اشاره به منابع در مدار تامین آب روستاهای استان گفت: منابع تامین آب کنونی روستاهای استان یزد شامل ۲۹۲ حلقه چاه، ۲۲ دهنه چشمه، ۴۴ رشته قنات و ۱۱ مورد تاسیسات همجوار است. 
 
این مسئول در ادامه با اشاره به تلاش‌های این شرکت جهت تامین آب روستاییان، اظهار کرد: تاسیسات تامین آب روستاهای استان که با تلاش و همت همکاران در شرکت آب و فاضلاب روستایی دایر شده در مجموع شامل ۴۵۰۰ کیلومتر شبکه توزیع، ۱۷۰۰ کیلومتر خط انتقال، ۴۰۹ باب مخزن ذخیره با حجم ۱۰۲ هزار و ۱۴۰ متر مکعب است. 
 
وی همچنین به راهکارهای کوتاه مدت و بلند مدت در خصوص رویارویی با مساله کمبود آب اشاره و اظهار کرد: آب‌رسانی سیار، خریداری آب کشاورزی، مدیریت مصرف آب، بازسازی شبکه‌های توزیع، تعویض کنتورهای خراب و قطع انشعابات پرمصرف از جمله راهکارهای کوتاه مدت و همچنین نصب شیر آلات کاهنده مصرف در روستاهاست‌. 
 
مدیر عامل آبفار یزد خاطرنشان کرد: از جمله راهکارهای میان مدت و بلند‌مدت در این رابطه تکمیل وساخت مجتمع‌های آبرسانی روستایی است که تاکنون  شش مجتمع آن به بهره برداری رسیده و ۲۴ مجتمع دیگر نیز در دست اجراست. 
 
فاتحی ادامه داد: برای تکمیل این مجتمع‌های آبرسانی در سال گذشته، ۴۰۰ میلیارد ریال اعتبار تعیین شده که تاکنون ۶۳ درصد آن تخصیص داده شده که بخشی از آن از اسناد خزانه یک ساله و دو ساله تامین شده است. 
 
وی افزود: همچنین برای تکمیل و راه‌اندازی این مجتمع‌ها اعتباری بالغ بر ۲۸۰۰ میلیارد ریال نیاز است که در صورت تامین و تخصیص اعتبار مشکل آب شرب و بهداشت روستاهایی که در وضعیت بحرانی قرار دارند، مرتفع خواهد شد. 
 
فاتحی در پایان نیز در مورد کیفیت و سلامت آب شرب روستایی استان نیز تصریح کرد: آبی که به دست روستاییان می‌رسد از نظر کیفی دارای سلامت کامل است و میزان مطلوبیت میکروبی آن ۹۹.۵ درصد و مطلوبیت کلرسنجی ۹۸.۵ درصدی است. 
 

بخش نظردهی بسته شده است..