مشاور رییس بهزیستی کشور خبر داد؛

کاهش ۱۱ درصدی ازدواج در کشور

مشاور رییس و مدیر کل دفتر مدیریت عملکرد بهزیستی کشور گفت: طلاق 6.6 درصد رشد مثبت و ازدواج 11 درصد رشد منفی داشته است.

به گزارش یزدی نیوزدکتر «سید حسن موسوی چلک» در مراسم تجلیل از مددکاران و روانشناسان بهزیستی استان یزد، گفت: به ازای هر سه نفر یک نفر مبتلا به اختلال روانی داریم و از ۱۰ جرم بالای کشور، هشت مورد به خشونت بر می‌گردد. 

 
وی با بیان این که شاخص‌های سرمایه اجتماعی، نشانه خوبی برای جامعه نشان نمی‌دهد، اظهار کرد: بیش از ۶۰۰ قانون در کشور داریم که در مورد آسیب‌های اجتماعی اشاره شده اما علی‌رغم همه این قوانین و دغدغه‌هایی که در کشور وجود دارد، بخشی از آسیب‌های اجتماعی را با زور قانون و بخشنامه نمی‌توان حل کرد. 
 
موسوی چلک با تاکید بر این که باید مدیریت هوشمندانه نسبت به حوزه اجتماعی کشور بیشتر صورت گیرد، صداقت را حلقه مفقوده جامعه امروز دانست و گفت: جای ارزش و ضدارزش وقتی تغییر می‌کند، احیای مجدد این ارزش‌ها سخت و دشوار است. 
 
وی با اشاره به بی‌تفاوتی اجتماعی در جامعه، گفت: این موضوع در حوزه اخلاق مورد توجه قرار می‌گیرد که شاخص آن در جامعه بالا نیست. 
 
مشاور رییس و مدیرکل دفتر مدیرت عملکرد بهزیستی کشور، پایه مشارکت و مسئولیت پذیری را اعتماد دانست و گفت: در حوزه اخلاق کار نکرده‌ایم و از بالا به پایین می‌خواهیم تزریق کنیم و این شدنی نیست. 
 
وی افزود: فراموش کرده‌ایم که شادی حق ماست و با محبت کردن می‌توانیم شادی را به یکدیگر هدیه دهیم. 
 
موسوی چلک با ابراز نگرانی از وضعیت آسیب‌های اجتماعی در کشور، گفت: مسیری که در حال پیمودن ـن هستیم به درماندگی اجتماعی ختم می‌شود. 
 
وی مدیریت حوزه اجتماعی را جدی دانست و گفت: باید با کار تیمی و بهره‌گیری از تخصص‌های مرتبط با حوزه اجتماعی برای آسیب‌های اجتماعی اقدام کرد. 
 
مشاور رییس سازمان بهزیستی کشور تضعیف اخلاق فردی و اجتماعی را منجر به ناآرامی اجتماعی دانست و گفت: جامعه‌ای که در آن مدارای اجتماعی ضعیف می‌شود، حوزه اخلاق نیز در آن ضعیف خواهد شد.
 
وی با اشاره به نادیده گرفتن ظرفیت‌های دینی در حوزه نشاط و شادابی، گفت: جامعه‌ای که در آن نشاط نباشد جایگزین آن خشونت، مشروبات، اعتیاد و سایر آسیب‌های اجتماعی می‌شود. 
 
وی افزود: شادی و نشاط حق ماست و دین ما نیز این را می خواهد. 
 
مشاور رییس و مدیر کل دفتر مدیریت عملکرد بهزیستی کشور با اشاره به ۶۰ سال مددکاری در ایران، گفت: متاسفانه به اندازه این ۶۰ سال در ایران رشد علمی در حوزه مددکاری و ارتباط هدفمند با جامعه جهانی نداشته‌ایم. 
 
وی از مددکار خواست به دنبال دانش بومی در حوزه مددکاری باشند و در تولید دانش جهانی نیز سهم داشته باشند. 
 
مشاور رییس و مدیر کل دفتر مدیرت عملکرد بهزیستی کشور، حوزه اجتماعی در ایران غیرفعال دانست و گفت: مددکاران اجتماعی به دلیل ماموریت‌هایی که دارند باید روی تعیین‌کننده‌های اجتماعی توجه کنند. 
 
وی با اشاره به ۶۰ تعیین کننده اجتماعی، گفت: خودمان باید باور کنیم، دانش و مهارتمان را افزایش دهیم سهم‌مان در توسعه نشاط اجتماعی نشان دهیم. 
 
موسوی چلک با بیان این که همه اقدامات باید به رفاه اجتماعی جامعه منجر شود، اظهار کرد: اگر جامعه به زیستن اجتماعی را تجربه نکند، بدان معناست که همه اقدامات انجام شده نتوانسته اثربخشی لازم را داشته باشد.
 
منبع:ایسنایزد

بخش نظردهی بسته شده است..