نوبخت :

باید برای همه کارگران امکانات رفاهی فراهم شود

معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه روز جمعه در مراسم آغاز ساخت مجتمع فرهنگی، ورزشی و رفاهی صنایع فولاد اردکان یزد گفت که مدیران صنایع برای کارگران به عنوان مولدین اصلی ، امکانات رفاهی تفریحی و فرهنگی مناسب در نظر بگیرند.

به گزارش یزدی نیوزمحمد باقر نوبخت عصر پنجشنبه وارد یزد شد و با حضور در نشست شورای برنامه ریزی و توسعه استان ؛ سید مجتبی حسینی پور اردکانی را به عنوان رئیس جدید سازمان مدیریت و برنامه ریزی یزد را معرفی کرد. 

وی افزود : در آستانه عید مبعث و آغاز ماموریت رسول ختمی مرتبت توفیق یافتم در جمع مردم ، فرهیختگان و نخبگان اردکان حضور پیدا کنم، هر چند این توفیق به دلیل شروع ساخت یک مجموعه فرهنگی و ورزشی و رفاهی است که معمولا برای معاونان رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه تعریف می شود . 
وی اضافه کرد: طبق پروتکل سازمانی ؛ مسئولان در شروع یا بهره برداری از طرح های عمرانی شرکت می کنند، معمولا در سایه برنامه ریزی و در راستای حمایت سازمان و بر اساس میزان مبالغ ریالی و اعتباری این طرح ها اجرا می شود ، معمولا کارشناسان یا معاونان شرکت می کنند و اگر طرح ملی باشد، رئیس سازمان نیز شرکت می کند. 
معاون رئیس جمهوری با بیان اینکه در میان همراهانش کسانی حضور دارند که خارج از پروتکل و با انگیزه خدمت به مردم در این مراسم حضور یافته اند ،تصریح کرد: انسان هایی در راستای اهداف ملی که نقش های تعیین کننده ای دارند و نیز کسانی که نسبت به نظام و کمک به عمود خیمه اصلی که مقام معظم رهبری هستند؛ حضور پیدا کردند. 
نوبخت گفت: وظیفه همه ما به عنوان سربازان نظام و علاقه مندان نظام و فرزندان نظام این است که بتوانیم این مجموعه را غنی تر کنیم . 
معاون رئیس جمهوری یادآور شد: اعتقاد داریم، خون پاک شهدا به پای نظام ریخته شد و خانواده های شهدا و ایثارگران هنوز پایبند نظام و انقلاب هستند، با این وجود، دشمنانی نظام را احاطه و تلاش دارند تا آن را با مشکل روبرو کنند. 
رئیس سازمان برنامه و بودجه اظهار کرد: قطعا در برابر این وفاداری مردم باید احساس مسئولیت کرد و در سطح وسیعی چهره های اندیشمند و روحانی هم در این خطه وجود دارد.
نوبخت گفت که وظیفه داشت در شروع عملیات اجرایی طرح یادشده شرکت کند و در کنار آن پیامی از حضورش و نوع رویکردی که دولت برای توسعه و پیشرفت ایران دارد به مردم منطقه ابلاغ کند. 
وی با بیان اینکه دو نگاه برای توسعه در کشور وجود دارد، ادامه داد: یک نگاه این است که دولت فقط بسترسازی کند و آن را به بخش خصوصی بسپارد تا همه چیز را انجام دهد. 
وی ادامه داد: نگاه دیگر بخش غیردولتی است که صرفا برای منافع خود اقدام کند، به چیزی جز به منافع خود فکر نمی کند و در مباحث اقتصادی با چنین تفکری در ایران و جهان روبرو هستیم. 
نوبخت گفت: همچنین نگاه دیگری وجود دارد که دولت همواره نسبت به مسئولیت ها برنامه ریزی کند و امور صرفا در دولت خلاصه شود و اقتصاد دولت محور را توصیه نمی کنند و معتقدند که همه چیز را باید دولت انجام دهد چون در برابر اجتماع مسئولیت دارد. 
سخنگوی دولت اظهار کرد: نگاه متعادلی در میان این دو تفکر وجود دارد، همین تفکر در اقتصاد وجود دارد، نه نگاهی که دولت کنار بنشیند و همه چیز را به قصد منافع بخش غیر دولتی انجام دهد و یا همه امور را دولت به سبب فعالیت ها و مسئولیت هایی اجتماعی انجام بدهد . 
وی افزود: نگاه دیگر این است که بخش غیر دولتی می تواند در سایه سیاستگذاری و پشتیبانی دولت وارد فعالیت اقتصادی شود اما مسئولیت اجتماعی هم داشته باشد . 
رئیس سازمان برنامه و بودجه در ادامه از تلاش محمود نوریان مدیرعامل مجتمع صنعتی معدنی چادرملو اردکان در ساخت مجتمع فرهنگی، ورزشی و رفاهی این شهرستان قدردانی کرد که در این راستا به انگیزه ایفای نقش مسئولیت اجتماعی این کار را انجام داده ، اما کافی نیست. 
معاون رئیس جمهوری ادامه داد: باید در هر واحد و بنگاه اقتصادی برای کارگران امکانات رفاهی، تفریحی و فرهنگی ایجاد شود، لازم است، بر خلاف آنهایی که فکر می کنند نباید این کار را انجام دهند و صرفا به منافع خود فکر می کنند. 
نوبخت یادآور شد: ما باید بتوانیم در کنار این اقدام و مسئولیت اجتماعی و کارگری به مساله منطقه هم بپردازیم ، باید مردم در یک شهر عملکرد بنگاه اقتصادی که به صورت مستقیم یا غیر مستقیم آثارش در زندگی شان تاثیر دارد، را احساس کنند. 
وی ادامه داد: از اینکه طرح رفاهی یادشده با ظرافت در محلی انتخاب شد که همه مردم بتوانند به صورت عام از آن استفاده کنند، قابل قدردانی است . 
همچنین تابش نماینده اردکان در مجلس شورای اسلامی در مراسم آغاز عملیات اجرایی مجتمع یادشده با اشاره به فعالیت های پرثمر مجموعه چادرملو که در اقتصاد کشور و منطقه نقش موثری دارد، اظهار امیدواری کرد که تعهدات اجتماعی صنایع یادشده با این پروژه مهم شتاب بگیرد. 
وی ادامه داد: این پروژه قرار بود زودتر از این شروع شود که برخی مشکلات اداری آن را به تعویق انداخت، از طرفی درخواست ائمه جمعه و مسئولان بخش های تابعه شهرستان این بود که مجموعه در مکانی احداث شود که بهره برداری مردم این مناطق نیز در حد امکان تسهیل شود که نهایتا این موقعیت مکانی تعیین شد. 
وی با اشاره به وضعیت اقتصادی حوزه انتخابیه خود تصریح کرد: در اوایل دهه ۸۰ فقط پنج واحد تولیدی بالای ۵۰ نفر در شهرستان فعالیت داشت که نرخ بیکاری تا ۲۵ درصد رسیده بود ولی در حال حاضر ۳۵ واحد بزرگ اقتصادی با سرمایه گذاری چشمگیر فعالیت دارد. 
وی اضافه کرد: نرخ بیکاری به کمتر از چهار درصد رسیده که نشان از برنامه ریزی و تلاش مسئولان و همراهی مردم منطقه است. 
رئیس فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدار مجلس با تاکید بر حرکت به سمت توسعه متوازن و پایدار تصریح کرد:در کنار فعالیت های صنعتی و اقتصادی؛ همه مسئولان باید توجه لازم را به مسائل زیست محیطی و ایجاد واحدهای کم آبخواه و دانش بنیان داشته باشند و آن را بعنوان چشم انداز شهرستان مدنظر قرار دهند. 
تابش همچنین مردم انقلابی و صبور ایران را شایسته بهترین خدمات دانست و با بیان اینکه نقطه اتکا حاکمیت باید به مردم باشد، گفت: اردکان مهد بزرگان و عالمان دینی است که در سطح ملی و جهانی تاثیرگذار بوده اند و باید از این سرمایه ها برای خدمت بهتر به مردم و تعالی کشور کمک خواست. 
مجتمع فرهنگی، ورزشی و رفاهی صنایع فولاد اردکان با پیش بینی افزون بر یکهزار و ۵۰۰ میلیارد ریال احداث می شود. 
این مجتمع در زمینی به مساحت ۵۰ هکتار ساخته می شود و به گونه ای طراحی شده که می تواند به کل جمعیت شهرستان خدمت رسانی کند . 
شرکت معدنی و صنعتی چادرملو از جمله شرکت های پیشرو در تکمیل زنجیره تولید از معدن تا تولید محصولات نهایی فولاد در کشور است. 
مرکز شهرستان ۹۸ هزار نفری اردکان در ۶۰ کیلومتری شمال شهر یزد قرار دارد. 
 
منبع:ایرنایزد

بخش نظردهی بسته شده است..